Rozsobáše

Rozsobáše

Premiéra28. 10. 2022
Dľžka0:00 hod.
Scéna Veľká sála
Cena 17 - 25 €
Počet repríz 0

Adaptácia piatich dosiaľ nezdivadelnených poviedok B. S. Timravy, ktorá na pôdoryse vzťahov a konfliktov prameniacich z majetkových sporov a dobových konvencií s osobitým humorom vykresľuje podstatu slovenskej nátury. 

 

Božena Slančíková-Timrava nie je pre nitrianskych divákov neznámou autorkou. Sedemdesiat rokov po jej smrti a desať rokov od derniéry inscenácie Všetko za národ chceme opäť nitrianskym divákom sprostredkovať jej fascinujúce dielo. Režisér Matúš Bachynec sa k Timrave vracia už po tretíkrát – jeho vzťah k slovenskej klasike sa v minulosti pretavil do viacerých pozoruhodných inscenácií. 

Genialita Timravy spočíva v tom, že ponúka všeobecne zrozumiteľné príbehy, ktoré však zároveň v sebe nesú takmer antickú osudovosť. Jej intuícia a schopnosť vystihnúť vnútorný život postáv je obdivuhodná. Jej nesentimentálny, kritický pohľad na našu mentalitu je výbornou živnou pôdou pre neprikrášlené rozprávanie o nás samých. 

 

V Timraviných prózach stretávame výrazné dramatické postavy, ktoré nám napriek storočnému odstupu neraz pripomínajú ľudí, akých poznáme aj vo svojom okolí. Dramatizácia Timraviných poviedok, ktoré dosiaľ neboli inscenované, otvára na pozadí individuálnych osudov okrem iného veľmi aktuálnu tému rozpadu medziľudských vzťahov. Ide o vzťahy rodinné – poviedky nám trefne odhaľujú, že model takzvanej tradičnej rodiny mal trhliny dávno predtým, než sa o tom začalo hovoriť – ale aj susedské sváry, či vzťahy v spoločenstve. Presná Timravina charakterokresba postáv vytvára pôsobivý základ pre rozkrývanie podstaty slovenskej nátury. Obrazom, ktoré sú nám až nepríjemne povedomé, však nechýba ani briskný sarkastický humor, ktorý je vynikajúcim korením Timraviných príbehov. 

Účinkujú: Eva Pavlíková, Daniela Kuffelová, Martin Nahálka, Ivan B. Vojtek, Kristína Turjanová, Zuzana Moravcová, Branislav Matuščin, Gabriela Dolná, ah, Nikolett Dekán, Andrea Sabová, Otto Culka, Peter Cibula, Juraj Ďuriš, , Anna Dysko, poslucháčka VŠMU, Kristína Koblíšková, poslucháčka VŠMU, Dušan Ambroš, ah, Ján Hrmo, ah a ďalšie…

 

 

Autor

  • Božena Slančíková-Timrava 

Kostýmy

  • Ján Husár

Dramaturgia

  • Martina Mašlárová

Scéna

  • Barbora Šajgalíková

Hudba

  • Andrea Bučko

Pohybová spolupráca

  • Juraj Letenay

Light design

  • Ján Ptačin

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami