Mordorys

Mordorys

Premiéra24. 5. 2024
Dľžka0:00 hod.
Scéna Štúdio
Cena 17 €
Počet repríz 4

Adaptácia románu Cez kosti mŕtvych pluh svoj veď poľskej nositeľky Nobelovej ceny za literatúru Olgy Tokarczuk. Napínavý príbeh na pomedzí detektívneho thrilleru a eko-komédie upriamuje pozornosť na výraznú ženskú hrdinku a rozvíja nečakané zápletky.


Janina Duszejková žije na okraji mesta v Kladskej kotline na česko-poľských hraniciach. Má rada astrológiu a bojuje za práva zvierat. Polícii ohlasuje ich týranie, no oni ju považujú za bláznivú ženu a nechcú sa jej podnetmi zaoberať. Keď však náhle zomrie jej sused prezývaný Veľká noha a po ňom ďalší muži v mestečku, vyšetrovanie záhadných úmrtí naznačuje, že práve zvieratá s tým majú čosi spoločné…
Prózy nobelistky Olgy Tokarczuk uviedli mnohé poľské, ale aj zahraničné divadlá, novelu Cez kosti mŕtvych pluh svoj veď sfilmovala aj známa poľská režisérka Agnieszka Holland. V slovenskom kontexte však ide o prvé uvedenie. Autorka pracuje so zvláštnym poetickým jazykom, využíva krutosť, ale aj mágiu prostredia a mapuje obyčajno-neobyčajné ľudské životy, vzťahy a príbehy.

Adaptácia je sociálnou sondou do života ľudí žijúcich v odľahlých oblastiach, mimo centier väčších miest. Prináša obraz súčasného sveta, v ktorom prevláda sila a hrubosť a konfrontuje ho s krehkým vzťahom človeka a prírody a so zodpovednosťou jednotlivca za ochranu životného prostredia. Otvára tiež otázky o práve jedinca vziať spravodlivosť do vlastných rúk.

 

„Čo je to mordorys?“ – spýtala sa znepokojene.
„Tajomné Zviera, ktoré nemožno chytiť. Zviera pomstiteľ.”


Premiéra: 24. a 25. mája 2024, Štúdio DAB v Nitre.

Bulletin k inscenácii si môžete pozrieť TU


Zriaďovateľom Divadla Andreja Bagara v Nitre je Nitriansky samosprávny kraj.

 

Hlavný partner inscenácie

Autor

  • Olga Tokarczuk

Réžia

  • Roman Polák

Adaptácia

  • Roman Polák

Kostýmy

  • Katarína Hollá

Dramaturgia

  • Martina Mašlárová

Scéna

  • Pavel Borák

Hudba

  • Ignacy Zalewski
  • Lena Michajłów

Pohybová spolupráca

DOBRÁ NOVINA

PROKURÁTOR

NÁČELNÍK

PREDSEDA

POŠTÁR

Veľká noha

Boross

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami