Dom

Dom

Premiéra6. 3. 2020
Dľžka1:30 hod.
Scéna Štúdio
Derniéra22. 6. 2022
Počet repríz 16

Prečítajte si bulletin k inscenácii Dom:

Nový text autorky Anny Saavedra, ktorý vznikne na motívy Lorcovej drámy Dom Bernardy Alby (1936) uvádza DAB v Nitre pri príležitosti 70. výročia svojho založenia. Divadlo sa rozhodlo priniesť na repertoár túto hru po viac ako 40. rokoch od prvej premiéry slávnej inscenácie Jozefa Bednárika, kde rolu Bernardy Alby stvárnila Žofia Martišová. Tentokrát sa herečka predstaví v role Márie Jozefy – matky Bernardy Alby. V žiadnom prípade nepôjde o snahu rekonštruovať inscenáciu, ale o nový prepis tejto hry, ktorý pripraví Anna Saavedra, česká autorka, ktorej texty už Marián Amsler inscenoval (Tajná zpráva z planety matek, Fajčiarky a spasiteľky).

V hre Dom Bernardy Alby Lorca opisuje tyraniu jednej matky. Bernarda, čerstvá vdova bohatého muža a matka piatich dcér, prikáže držať smútok podľa tradície osem rokov a efektne uväzní dcéry v dome. Hostí neprijíma. Svoje dcéry izoluje od okolitého sveta. Hra sa dejovo odohráva vnútri izolovaného domu plného žien. Najstaršia z dcér, Angustias, sa má vydať za Pepeho. Počas hry sa ukáže, že najmladšia dcéra Adela s Pepem spáva. V treťom dejstve sa Adela s Pepem pokúsia o útek, ale prichytia ich a Bernarda na Pepeho vystrelí. Adela v domnení, že Pepe zomrel, pácha samovraždu. Anna Saavedra pridáva ďalšiu postavu v dome, samotného Lorcu, ktorý sa pri nástupe Francovej nacistickej diktatúry v Španielsku ako homosexuál a novinár s liberálnymi postojmi musel ukrývať.

Hra poukazuje na bigotné dodržiavania tradícií na španielskom vidieku, z toho vyplývajúcu tyraniu matky, ale otvára aj tabuizovanú tému sexuality či tému spoločenských noriem, predsudkov, strachu z klebiet a spoločenského odsúdenia a zobrazuje nástup fašizmu v Španielsku 30. rokov.

Predstavenie je bez prestávky.

Autor

  • Anna Saavedra na motívy hry F. G. Lorcu

Réžia

  • Marián Amsler

Kostýmy

  • Marija Havran

Dramaturgia

Scéna

  • Juraj Kuchárek

Hudba

  • Ivan Acher

Pohybová spolupráca

  • Stanislava Vlčeková

Mária Jozefa

Angustias (Bernardina dcéra, 39 rokov)

Magdaléna (Bernardina dcéra, 30 rokov)

Martirio, Bernardina dcéra

Adela (Bernardina dcéra, 20 rokov)

Poncia (Slúžka, 60 rokov)

Federico García Lorca

Muž, kulisár, popravca, Ramon Luis Alonzo (falangista), Salvador Dalí, Luis Buñuel, Rafael (Lorcov posledný milenec)

Trochu iný Lorca

Lucia Lejková 1. júl 2020

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami