Štefánik - slnko v zatmení

Štefánik - slnko v zatmení

Premiéra24. 6. 2017
Dľžka3:20 hod.
Scéna Veľká sála
Derniéra11. 3. 2019
Počet repríz 30

strhujúci príbeh človeka a štátnika

Mal horúcu hlavu, šialené plány, uhrančivé oči a planúce srdce. Milan Rastislav Štefánik. Náš najväčší hrdina. Slovenský aj svetový.

Spochybňovaný, zabudnutý, potom znovu oslavovaný, no stále tak trochu neznámy. Bol vedec, astronóm, fotograf, iluzionista, cestovateľ, vynálezca, meteorológ, diplomat, letec, vojak, stratég, vizionár. No bol to hlavne človek hľadajúci šťastie a naplnenie – nielen pre seba, ale aj pre svoj národ. Boli ním očarení muži, ktorí ho stretli počas jeho života, milovali ho ženy aj celé roky po jeho smrti. Keby nie jeho odhodlania, po slovensky by sme sa možno rozprávali v kuchyniach, no nie na univerzitách a na divadelných doskách.

Pôvodná divadelná hra Štefánik - slnko v zatmení zachytáva jeho prerod z mladíka, ktorý sa vzoprel otcovi, na zrelého muža zomierajúceho vo chvíli, ako sa dotkol zeme republiky, ktorú sám založil. Diváci s ním budú prežívať najzásadnejšie okamihy jeho životnej cesty. Tie najšťastnejšie chvíle, keď má príležitosť pozorovať a zaznamenávať pohyb nebeských telies alebo keď stretáva svoju najväčšiu lásku. Ale aj chvíle pochybností a trápenia, keď mu v napredovaní bránia sily mocnejšie než on sám – keď proti nemu stoja armády, tisíce kilometrov zamrznutej zeme alebo ho zrádza vlastné telo. Príbeh nás prevedie od Košarísk po Tahiti, od parížskeho salónu až po nevľúdnu Sibír. Štefánikov príbeh je však predovšetkým príbehom o človeku plnom obdivuhodnej vnútornej sily, a tak nám nezostáva nič iné než držať mu palce, cítiť jeho odhodlanie, ctiť jeho smelosť, obdivovať jeho jasnozrivosť a nechať sa unášať jeho imagináciou. A hlavne veriť, že jeho odkaz je v nás hlboko vpečatený.

 

Autor

  • Eva Borušovičová

Réžia

  • Eva Borušovičová

Kostýmy

  • Zuzana Rusínová

Dramaturgia

  • Svetozár Sprušanský

Scéna

  • Pavol Andraško

Hudba

  • Michal Novinski
  • Kamil Mikulčík

výtvarná spolupráca

  • Sára Pernecká

video projekcie

  • Martin Kazimír

generál Dr. Milan Rastislav Štefánik

Albertína Štefániková, jeho matka

Vavro Šrobár

Edvard Beneš

Tomáš Garrigue Masaryk

profesor Jules Janssen

Antoinette Janssenová, jeho dcéra

Giuliana Benzoniová / Tahitská kráska

Generál Maurice Janin / Tahitský muž

Claire de Jouvenel

Louise Weiss

Jozef Durich

maršal Ferdinand Foch

Obyvatelia Prahy, Paríža a Cestujúci v Japonsku

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami