Tisícročná včela

Tisícročná včela

Premiéra15. 11. 2013
Dľžka3:00 hod.
Scéna Veľká sála
Derniéra21. 9. 2020
Počet repríz 104

pôvodný slovenský muzikál na motívy románu Petra Jaroša

Prečítajte si bulletin k inscenácii Tisícročná včela:

Veľkolepá scénická freska vychádzajúca z magického a fantaskného videnia slovenskej reality. Rodinná sága rodu Pichandovcov a ich detí, vnukov, pravnukov. Osudy liptovských murárov, ich spletitých osobných príbehov, rôznorodej spoločnosti obyvateľov dedinky Hybe. Vtip sa strieda so smútkom v činoherných scénach predstavenia. Diváka očaria strhujúce tanečné čísla, farebná iskrivosť kostýmov, melodická krása a dušu povznášajúca spevnosť piesní.

„Keď som si román Petra Jaroša Tisícročná včela prečítal po dlhých rokoch, tak som si uvedomil, aká je to obsiahla látka a aké komplikované bude preniesť ho do divadelnej muzikálovej podoby. Najhoršie bolo rozhodnúť sa, čo z románu hodiť cez palubu a zvoliť základnú líniu, po ktorej sa bude inscenácia uberať. Napokon sme sa rozhodli, že do centra príbehu postavíme rodinné vzťahy Pichandovcov. A cez ich príbeh zároveň budeme sledovať aj osudy mestečka a všetko, čo súvisí s našou mentalitou, s našimi bolesťami, cnosťami i necnosťami.“

Martin Kákoš, autor libreta a režisér inscenácie

Naša muzikálová Tisícročná včela je divadelnou metaforou o Slovensku a Slovákoch. O našich životoch, snoch, snaženiach, trápeniach, túžbach. O schopnosti vzdorovať osudu, slobodne a naplno žiť, ľúbiť... Vydobyť si svojbytné miesto na svete.

„Na scénickú podobu Tisícročnej včely vo forme muzikálu som sa prvý raz díval najprv s veľkým očakávaním a postupne s príjemným dojatím, až nadšením. Bol som uveličený prácou dramaturga pána Sprušanského, režiséra pána Kákoša, autora textov pesničiek pána Peteraja, autora muzikálovej hudby pána Patejdla či autora choreografie pána Moravčíka. Páčili sa mi kostýmy, vynachádzavá variabilná scéna, ako aj tvorivé uplatnenie svetiel... Môj úprimný obdiv však patrí aj vynikajúcim hereckým výkonom na všetkých postoch, ktoré vdýchli muzikálovému telu dušu a život. Zostáva mi len poďakovať sa vedeniu Divadla Andreja Bagara v Nitre za seba, ale i za divákov, že do svojho repertoáru zaradili tento titul.“

Peter Jaroš, autor románu Tisícročná včela

Jednotlivé scény sa striedajú v prudkej dynamike javiskovej mozaiky. Zauzľujú sa partnerské, milenecké a rodinné vzťahy. Nechýba napätie, humor, dramatické zvraty, prekvapivé situácie, dobrodružné momenty... Myšlienka túžby človeka po slobode. Láska, vášeň, zrada. Zrodenie aj smrť. Zrkadlenie dávnej histórie – presah k našej prítomnosti. Výzva k zmysluplnejšiemu  žitiu prichádzajúcej budúcnosti.

 

Obnovená premiéra: 14. septembra 2019, Veľká sála DAB v Nitre

 

Námet: Peter Jaroš, libreto: Martin Kákoš, hudba: Vašo Patejdl, texty piesní: Kamil Peteraj, dramaturgia: Svetozár Sprušanský, hudobné naštudovanie a dirigent: Július Selčan, choreografia: Jaroslav Moravčík, kostýmy: Ľudmila Várossová, scéna: Pavol Andraško, réžia: Martin Kákoš

Hrajú: Eva Pavlíková, Marián Slovák a.h., Gabriela Dolná, Martin Nahálka, Juraj Ďuriš, Kristína Turjanová, Klaudia Kolembusová, Andrea Sabová, Nikolett Dékány/Renáta Ryníková, Andrej Remeník, Jakub Rybárik, Tomáš Turek, Marián Viskup, Daniela Kuffelová, Ján Greššo, Branislav Matuščin, Miloš Chrappa/Anton Živčic, Eva Večerová, Peter Oszlík, Martin Fratrič, Augustín Graf a.h., Ivana Kološová a.h./Karin Blahová a.h., Ján Hrmo a.h., Ján Galaba a.h., Branko Matuščin a.h., Jakub Herc a.h./Lukáš Sveteník a.h., Marína Matuščinová a.h./Adela Greššová a.h.

V predstavení sa fajčí.

 

Autor

  • Peter Jaroš - Martin Kákoš - Vašo Patejdl - Kamil Peteraj

Kostýmy

  • Ľudmila Várossová

Dramaturgia

  • Svetozár Sprušanský

Scéna

  • Pavol Andraško

Hudba

  • Vašo Patejdl

Korepetice

Choreografia

  • Jaroslav Moravčík

Hudobné naštudovanie a dirigent

  • Július Selčan

texty piesní

  • Kamil Peteraj

Libreto a réžia

  • Martin Kákoš

Tisícročná včela

Martin Pichanda

Ružena, jeho žena

Samo Pichanda, ich starší syn

Valent, ich mladší syn

Kristína, ich dcéra

Mária, Samova žena

Hanka, Valentova milá

Hermína

Jozef Náder

Matej Srok, Kristínin muž

Fero Dropa, murár

Julo Mitrón, kováč

Matilda, jeho žena

Haderpán, miestny podnikateľ

Valika, jeho žena

Orfanides, učiteľ

Domanec, farár

Pál Szokolík, maďarón

Gagoš, drotár

Žufanko, murársky majster

Gersh, krčmár

Marta, jeho dcéra

Správca, Hlásnik

Janko, Samov starší syn

Karol

Emka, Samova dcéra

Hlas

Dedinčania (v alternáciách tancujú)

Tisícročná včela nadchla Brno

Vratislav Mlčoch 20. máj 2016

V podstatě to bylo úvodní představení festivalu Divadelní svět Brno a hned taková trefa! Tisícročná včela v podání souboru Divadla Andreja Bagara v Nitře donutila zmlsané brněnské publikum, aby téměř neustále aplaudovalo při otevřené scéně a na závěr doslova vyskočilo ze sedadel a tleskalo a křičelo a tleskalo a křičelo a tleskalo a křičelo. Tak všechny strhl divoký slovenský temperament, kterého bylo představení plné, tak všechny strhly melodické písně zpívané celým srdcem, taneční vložky hodné špičkových tanečních souborů a nosný, dramatický příběh plný lásky k domovu, k chudému, ale malebnému Liptovu za časů Rakouska – Uherska. Aby ty písně nebyly krásné, když je napsali takoví mistři jako Vašo Patejdl a Kamil Peteraj.

Pravděpodobně znáte stejnojmenný film Juraje Jakubiska, ale toto představení se jím neřídí. Je to muzikál, který má jiné zákonitosti než má film, a těch se drží. I ty nejsmutnější chvíle děje jsou díky písním projasněny krásnými, dojímavými melodiemi, láska je podávána decentně a velmi zpěvně a množství komických scén vyvažuje obrazy tvrdého života na chudičkém Liptově. Ale jaké by bylo sebekrásnější představení, kdyby je nehrál tak výtečný soubor, jaký má DAB. Plným právem je považován za jeden z nejlepších na Slovensku.

A ten temperament! To nebylo hrané, ten mají všichni v sobě, málo platné, proti nim jsme my tady „studení čumáci“. Pitky a bitky chlapů v liptovské krčmě, ženské divočení doma i na zábavách, eskapády zedníků vandrujících za prací do maďarských měst, řádění v Pešťském hampejzu, dokonce i výjev z Bostonu – tak strhující reje u nás neuvidíte. Tak vás strhnou, že málem neoceníte půvabné kostýmy ani malebnou scénu, budete sledovat jen děj. Taneční část souboru, čtyři páry, zdatně doplňovali ostatní herci, kteří to měli rovněž „v nohách“. A přestože toho křepčení museli mít ažaž během představení, zbylo jim dost energie na drobné kousky při děkovačce.

Na hudební scéně Městského divadla Brno jsem viděl mnoho nádherných muzikálů, spoustu krásných představení, ale Tisícročná včela byla jiná káva. Nechci srovnávat, nechci tvrdit, že lepší, ale jiná, úplně jiná, a já jsem byl rád, že jsem na ni šel.

Byl to zážitek, jaký bych každému přál.

Ale proč byste jej nemohli dopřát, i když vám toto představení uteklo. Vždyť není žádný problém zajet si na ně do Nitry, pokud tedy seženete lístky. Jsou to jen dvě hodinky pohodlné jízdy po dálnici na Bratislavu a pak na sever po dálnici na Žilinu, ze které u Trnavy odbočíte východním směrem opět po dálnici na Nitru a Banskou Bystrici a hned první nitranský exit vás zavede po široké silnici rovnou do centra, téměř k divadlu, kde se pak už budete jen chvilku motat při hledání místa k zaparkováni. Můžete jet i přímo přes Hodonín a Trnavu, ale obávám se, že neušetříte ani čas, ani náklady.
Nejen divadlo, ale i město Nitru si užijete. Zhruba deset minut pěšky od divadla, po pěší zóně, po ulici Štefánikově, je obchodní centrum Mlyny, obdoba brněnské Vaňkovky, kde příjemně a užitečně provětráte peněženku a kde se můžete i výborně najíst. Mimo to, souběžně se Štefánikovou vede ulice Farská, kde zhruba uprostřed je italská restaurace Boccaccio, no prostě MŇAAAM a ne moc drahá.
Já vím, kurs koruny, ale napište panu Rusnokovi, on na mne nedá, že by měl místo velkých exportérů začít co nejdříve podporovat drobné importéry, protože dopad na HDP je v obou případech srovnatelný, i když ne tak přímočaře zjevný, a že ta druhá varianta je z dlouhodobého hlediska přínosnější.
Kromě Mlynov má Nitra další dvě obchodní centra, Centro a Max, která však nejsou tak po ruce, i když určitě stojí za navštívení, protože v každém najdete jiná lákadla. Nechcete-li utrácet, na opačné straně od divadla je Nitranský hrad s katedrálou, krásným výhledem na město a malebnými uličkami starého města.
Za shlédnutí toho stojí v Nitře mnohem víc, Kalvárie, poustevníkova jeskyně na Zobori, samotný Zobor, park s koupalištěm pod hradem a to jsem nikam nevešel. Chcete-li si pobyt o den, dva prodloužit a užít si město, hned naproti divadla jsou dva luxusní hotýlky a kousínek po Štefánikově hotel Tatra s vyváženým poměrem cena/kvalita.Uvidíte, že Nitra je milé, útulné a malebné město, které si oblíbíte a kde vám nebude nic chybět. Ani výborné divadlo.

Muzikál Tisícročná včela

Marta Žilková 17. november 2013

Národný muzikál, ako Martin Kákoš, režisér a scenárista v jednej osobe, pomenoval adaptáciu známeho románu Petra Jaroša Tisícročná včela, mal premiéru v nitrianskom Divadle Andreja Bagara. Uvedeniu muzikálu predchádzala rozsiahla reklama, takže veľká sála divadla bola plná na prasknutie. Predstavenie sa začalo kvôli technickej poruche takmer o hodinu neskôr, čo dramaturg Svetozár Sprušanský vtipne ospravedlnil s odôvodnením, že všetky slovenské diela sa rodia s ťažkosťami, ale výsledok je o to lepší. Takže poďme sa pozrieť, či sa očakávania splnili. Celkový dojem zo scény muzikálu bol ohromujúci svojou veľkosťou, množstvom účinkujúcich, choreografiou, hudbou, postavou otca Pichandu v podaní Mariána Slováka, vypätým vystupovaním všetkých účinkujúcich atď. Veľké javisko bolo sčasti zaplnené úľmi rozličných rozmerov, pohyblivým pozadím, ktoré sa podľa potreby roztváralo a zároveň poskytovalo plošiny s cestičkami a zadnou projekciou. Záhadou bolo množstvo stoličiek zavesených nad celým javiskom (niekto si mohol myslieť, že to bol symbol Slovákov-domasedov). Autor scény Pavol Andraško nechal dostatočný priestor pre účinkujúcich, hlavne tanečníkov. Krásne, funkčné i štylizované kostýmy pochádzali z dielne známej kostymérky Ľudmily Várossovej, takže vizuálny zážitok bol vcelku zabezpečený. Muzikálová hudba (Vašo Patejdl, texty piesní Kamil Peteraj) musí byť melodická, aby dokázala divákov strhnúť, zároveň sa musí prispôsobiť textu hry a mať funkciu posúvača dejov alebo charakteristiky postáv, situácií a pod. K. Peteraj si zvolil druhú cestu, teda charakteristiku postáv, situácií, pocitov a pod., čím istým spôsobom brzdil vývoj deja a predlžoval i tak dlhé predstavenie. To isté platí aj o choreografii Jaroslava Moravčíka, dostatočne nápaditej, variabilnej a štylizovanej. Tanečných vstupov bolo priveľa, niektoré boli pridlhé (napr. scéna občianskych nepokojov), resp. nevhodne rozložené. Kým prvá časť prekypovala tanečnými výstupmi a pestrým striedaním všetkých zložiek, v druhej dominovalo slovo hovorené i spievané, nevyváženosť a opakovanie použitých divadelných prostriedkov, prevaha prozaických prvkov a pod. Zároveň bolo potrebné trochu prihliadnuť aj na synchrónnosť slova a hudby v playbacku. Nemožno závidieť autorovi scenára, ktorý mal pred sebou zložitý román a úspešný film Juraja Jakubiska s Jozefom Krónerom v hlavnej úlohe. Martin Kákoš vsadil na dve vlastnosti zvolenej témy: na vykreslenie charakteru slovenského človeka a vlastenectvo na úkor divadelného deja, čo sa prejavilo hlavne v druhom dejstve, ktoré končí rečou včelej kráľovnej vo funkcii rozprávača. Tejto vízii sa prispôsobil text, choreografia i texty piesní. A to všetko v štylizovanej podobe. Škoda, že režisér neustriehol hrubosť výrazu murárov v jednom prípade, lebo inak jazyk muzikálu bol primeraný a v súlade s témou. Niekoľko národnostných treníc autor riešil s humorom a nadhľadom. Nejaké skraty sa našli pri budovaní vzťahov medzi postavami, neboli dotiahnuté, iba sa o nich príležitostne niekto zmienil (napr. o manželstve Hermíny a Valenta). K prednostiam inscenácie patrili výkony všetkých účinkujúcich. Svojím herectvom i speváckym výkonom dominovala Eva Pavlíková ako včelia kráľovná a vzhľadom na prekonanú chorobu aj Marián Slovák ako Martin Pichanda. Obecenstvo kvitovalo vstupy detí, ktoré boli vhodne inscenačne volené, a tak spestrili obraz slovenskej dediny. Obecenstvo prijalo muzikál s nadšením a nekonečnými ováciami, aké si divadlo už dávno nepamätá. Záverom treba zdôrazniť, že divadelnú realizáciu muzikálu Tisícročná včela treba pokladať za veľkú smelosť, ale i potrebnosť. Román P. Jaroša, Jakubiskov film i Kákošov muzikál dokázali, že v slovenskej literatúre existujú veľké témy, len ich treba nájsť a spropagovať, hoci aj prostredníctvom ľahkonohej múzy.

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami