Láska slečny Elliotovej

Láska slečny Elliotovej

Premiéra12. 9. 2020
Dľžka0:00 hod.
Scéna Veľká sála
Cena
Počet repríz 0

Prvou premiérou sezóny 2020/2021 bude divadelná adaptácia posledného románu Jane Austenovej, ktorý vyšiel až po jej smrti v roku 1818 pod názvom Persuasion (Presvedčenie). Román bol do slovenského jazyka preložený až v roku 2011 a vyšiel pod názvom Láska slečny Elliotovej. Hlavná postava románu Láska slečny Elliotovej je 27-ročná Anne Elliotová, ignorovaná a prehliadaná ostatnými postavami, v spoločnosti začína byť vnímaná ako „stará dievka“, s čím prichádza aj sociálne vylúčenie. Je považovaná za najvyspelejšiu Austenovej hrdinku a zároveň nepredstavuje typickú predstaviteľku Austenovej noviel. Príbeh sa začína predajom domu Elliotovcov, ktorí sú vo finančných problémoch a sťahujú sa do Bathu. Dom predávajú námornému admirálovi Croftovi a jeho manželke. Brat pani Croftovej je Frederick Wentworth, námorný kapitán. Pred takmer ôsmimi rokmi s ním bola Anne zasnúbená, ale zasnúbenie zrušila. Lady Russellová ju presvedčila, aby to urobila, pretože v tom čase Wentworth nemal peniaze ani významnú rodinu. Anne sa nechala presvedčiť a nevydala sa. Po vojne s Napoleonom získal Wentworth majetok a prichádza za svojou sestrou na anglický vidiek, kde opäť stretáva aj Anne. Ozvú sa staré city, keď sa obaja opäť stretnú?

Režisér Ľubomír Vajdička pripravuje prvú divadelnú adaptáciu na Slovensku tohto menej známeho, posledného románu Jane Austenovej. Jeho snahou je predstaviť inú tvár Austenovej hrdiniek, ale priniesť aj dobový pohľad na Anglicko začiatku 19. storočia, vzťahy, city, postavenie žien, sociálne pomery v dobe poznačenej vojnami Anglicka s napoleonskými vojskami.

hrajú: Viktória Petrášová, Martin Fratrič, Andrea Sabová, Nikolett Dékány, Daniela Kuffelová, Anton Živčic, Eva Pavlíková, Tomáš Stopa, Ivan B. Vojtek, Gabriela Dolná, Peter Oszlík, Martin Nahálka, Lenka Barilíková, Marián Viskup, Andrej Remeník, Tomáš Turek

Autor

  • Jane Austenová
  • Ľubomír Vajdička 

Réžia

  • Ľubomír Vajdička

Preklad

  • Beáta Mihalkovičová

Kostýmy

  • Marija Havran

Dramaturgia

Scéna

  • Jozef Ciller 

Hudba

  • Róbert Mankovecký

Anne

sir Walter Elliot, jej otec

Elizabeth, jej sestra

Mary, jej sestra

pani Clayová

pán Shepherd

lady Russellová

kapitán Frederick Wentworth

pán Musgrove

pani Musgrovová

Henrietta, ich dcéra

Louisa, ich dcéra

Charles Musgrove, manžel Mary

admirál Croft

Sophia, jeho manželka

Charles Hayter

kapitán Harville

kapitán Benwick

bratranec Elliot

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami

Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Viac informácií.