Otec Goriot

Otec Goriot

Premiéra13. 4. 2018
Dľžka3:20 hod.
Scéna Veľká sála
Derniéra15. 11. 2019
Počet repríz 20

Román Otec Goriot je súčasťou rozsiahleho cyklu Ľudská komédia, vďaka ktorému sa Balzac zapísal do dejín literatúry ako prenikavý analytik spoločenského života. V Otcovi Goriotovi zobrazil silu otcovskej lásky, ktorá nepozná hranice. Goriot obetoval všetko svojim dcéram a tomu, aby im zabezpečil šťastný a bezstarostný život. Neexistovalo nič, čo by nebol schopný urobiť pre šťastie svojich dcér, a predsa sa mu nedostala späť ich oddanosť a láska. Zomiera v absolútnej chudobe a opustený.

Priam vizionársky charakter Balzacovho diela nás vťahuje do našich najhlbších vášní, najtajnejších snov a skutkov, o ktorých by sme najradšej mlčali. Zároveň nám však dáva malé svetielko nádeje v charakteroch, ktoré si zachovali ľudskú tvár aj v hýrivom prúde materialistickej doby.

Napriek tomu, že román je kritikou aristokratickej a meštianskej spoločnosti 19. storočia, príbeh otca Goriota, jeho čistej obety vo svete intríg a pretvárky, mocne rezonuje aj u dnešných čitateľov. Balzac svojou spoločenskou kritikou prenikavo demaskoval mravný, finančný, obchodný, politický, vojenský, vedecký aj umelecký svet francúzskej spoločnosti svojich čias. Z jeho videnia sveta vyplýva, že spoločenský život 19. storočia neovládali mravné idey a filozofické ideály, ale vášne, neresti, peniaze a intrigy. V Balzacovom svete je „bohém kráľom, kurtizána kráľovnou a peniaze najvyšším božstvom.“

 

Autor

  • Honoré de Balzac

Réžia

  • Roman Polák

Adaptácia

  • Daniel Majling
  • Roman Polák

Kostýmy

  • Peter Čanecký

Dramaturgia

  • Lucia Mihálová

Scéna

  • Pavel Borák

Goriot

Pani Vauquerová

Rastignac

Victorine

Pani Couturová

Pani Michonneauová

Tajný policajt Gendereau

Pani de Restaud

Pani de Nucingen

Pani de Beauséant

Vojvodkyňa de Langeais

Ajuda-Pinto

Pán de Restaud

Pán de Nucingen

Maxime de Trailles

Slúžka Sylvie

Sluha Christophe

Komorník

Policajt 1

Policajt 2

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami