Zaľúbený Shakespeare

Zaľúbený Shakespeare

Premiéra10. 11. 2017
Dľžka3:00 hod.
Scéna Veľká sála
Derniéra20. 6. 2019
Počet repríz 40

Pozývame vás do Londýna roku 1593, do fascinujúceho sveta alžbetínskeho divadla. William Shakespeare stojí ešte len na prahu svojej slávy a práve v čase, keď sa odohráva náš príbeh, má veľkú tvorivú krízu... Stretne však mladú aristokratku Violu de Lesseps, ktorá prezlečená za mladého chlapca prichádza na herecký konkurz do jeho novej, ešte nenapísanej hry.

Shakespeare, zaľúbený do mladej aristokratky, píše svoje nesmrteľné dielo, najznámejšiu tragédiu všetkých čias Romeo a Júlia, pričom sám v skutočnosti prežíva to, o čom píše vo svojej hre. Romantický príbeh je kombinovaný s prevlekovou komédiou a s ironickým pohľadom do zákulisia alžbetínskeho divadla a ponúka aj množstvo odkazov na históriu, dobové reálie a známe osobnosti tej doby. Cituje tiež iné známe shakespearovské tragédie, komédie či sonety. Môžete sa tešiť na spektakulárnu inscenáciu so živou renesančnou hudbou, ktorá vás prenesie do alžbetínskej doby.

Divadelná adaptácia vznikla na základe slávneho a cenami ovenčeného filmu (7x Oscar, 3x Zlatý glóbus a 3x BAFTA) Zamilovaný Shakespeare (Shakespeare in Love, 1998) a divadelnú premiéru mal titul v júli 2014 v Noël Coward Theatre na londýnskom West Ende v produkcii Disney Theatrical Productions and Sonia Friedman Productions

 

Autor

 • Lee Hall
 • podľa filmového scenára Marca Normana
 • Toma Stopparda

Réžia

 • Peter Oravec

Preklad

 • Ľubomír Feldek
 • Anna Lara

Kostýmy

 • Ľudmila Várossová

Dramaturgia

Scéna

 • Pavol Andraško

Hudba

 • Paddy Cunneen

Hudobné naštudovanie

 • Peter Vlčko

Choreografia

Výtvarník projekcií

 • Erik Bartoš

Will Shakespeare, dramatik

Viola de Lesseps/Kent

Christopher Kit Marlowe, dramatik

Philip Henslowe, divadelný podnikateľ

Lord Wessex, Violin snúbenec

Ned Alleyn/Merkutio, slávny herec

Alžbeta I., anglická kráľovná

Edmund Tilney, lord komorník

Lady De Lesseps, Violina matka

Richard Burbage/Prievozník

Hugh Fennyman/Lekárnik, bohatý donor

Wabash/Prológ/Lady Capulet/Sir de Lesseps

Sam/Júlia/Valentín

Ralph/Dojka/Petruccio/Lambert/Abrahám

Nol/Benvolio/Samson/Hostinský

John Webster/Strážca

Robin/Frees/Tybalt/Adam/Gregor

Kate, šlapka/Dvorná dáma

Molly, šlapka/Dvorná dáma

Rozalína, šľapka/garderóbierka

Kronikár/Kontratenor

Tanečná skupina

Hudobná kapela

O slovách: Zaľúbený Shakespeare v Nitre

Ľubomír Feldek 6. marec 2018

Zvyčajne sa filmy nakrúcajú podľa hier, no niekedy to býva aj naopak. Najprv vznikol film Shakespeare in Love, až potom podľa filmového scenára Marca Normana a Toma Stopparda napísal Lee Hall rovnomennú hru, ktorá mala premiéru 6. novembra 2015 v Stratforde a odtiaľ sa rozbehla po svetových divadlách. Jedným z nich sa stalo aj nitrianske DAB, ktoré – ako prvé na Slovensku – hru odpremiérovalo 10. a 11. novembra 2017.

Čas u Shakespeara sa vždy veselo rúti – čas so Shakespearom takisto. Napríklad aj ten názov jeho hry A Midsummer Night's Dream, – hoci my sme si zvykli na názov Sen svätojánskej noci – treba chápať ako Sen stredoletnej noci, čiže neurčitejšie. A tak aj to ráno, keď sa v aténskom lese prebúdzali štyria zaľúbenci, smel básnik pokojne nazvať ránom májovým – a vojvoda Tezeus sa zaľúbencom smel prihovoriť: „Priatelia, Valentína bolo už dávno – dnes sa pária vtáci?“

Shakespeare tu hýri časovými údajmi zdanlivo chaoticky– môže si to však dovoliť. Svätojánska noc, máj, či 14. február, sviatok Valentína – všetky tie časové údaje majú čosi spoločné. Prvomájové aj svätojánske ľudové rituály si uctievajú plodnú silu prírody – nuž nečudo, že v súvislosti s nimi sa Shakespearovi pod pero priplietol aj sviatok, keď sa – podľa renesančnej pranostiky – pária anglické vtáky.

A nečudo, že jeho obľúbený sviatok inšpiroval aj Nitru a Divadlo Andreja Bagara v spolupráci s kníhkupectvom Martinus tam usporiadalo 15. februára 2018 besedu o hre Zaľúbený Shakespeare. Od premiéry ubehlo štvrť roka, inscenácia je stále vypredaná, beseda jej tvorcov s publikom nemohla byť iná ako príjemná. Spolu s umeleckým šéfom DAB (a zároveň predstaviteľom Shakespeara) Jurajom Ďurišom, režisérom Petrom Oravcom a dramaturgičkou Slávkou Civáňovou som sa na nej zúčastnil aj ja.

Okrem iného aj preto, aby som tlmočil Nitranom názor zástupcu autorskej agentúry Judy Daish pána Howarda Goodinga, ktorý sa po novembrovej premiére hry vyjadril, že absolvoval už viacero jej predstavení v rôznych kútoch sveta, no najveľkolepejší dojem naňho urobilo to nitrianske. Sťažovať sa nemohlo ani kníhkupectvo Martinus – vďaka besede mu ostal po Shakespearových hrách prázdny regál. Minuli sa aj 

Shakespearove Sonety – a tak pre tých, ktorým sa neušli, som nitrianskemu valentínskemu publiku na rozlúčku zarecitoval svoje prebásnenie najslávnejšieho Shakespearovho ľúbostného sonetu.

Sonet 66

Ustatý všetkým chcem len smrť. Chcem oddych.

Nech u dvier žobrať nevidím viac česť,

a niktošov na recepcie chodiť,

a čistotu, čo musí bahnom prejsť,

a metále, čo pripnú hlupákom,

a pannu, ktorú znásilňuje prasa,

a bezprávie, čo šliape na zákon,

a moc, čo nad bezbranným vypína sa,

a umelca, čo slúži u despotu,

a tupca, čo vždy múdrych poučí,

a prostú pravdu bitú za prostotu,

a zlo, čo dobro drží v područí!

Ustatý všetkým rád to opustím –

len teba nerád zanechám tu s tým.

Zaľúbený Shakespeare v reportáži na RTVS

RTVS 21. november 2017

V Zaľúbenom Shakespearovi herci spievajú chorály

Jana Černáková 21. november 2017

Nádherná scénografia, ešte krajšie kostýmy, úžasná renesančná hudba, piesne a k tomu skvelé herecké výkony nitrianskych i hosťujúcich hercov. Jednoducho veľkolepý zážitok, pastva pre oči aj uši...

Na javisku Divadla Andreja Bagara v režijnom spracovaní Petra Oravca a dramaturgii Slavky Civáňovej ožil Oscarmi ovenčený filmový hit Zaľúbený Shakespeare. Premiéra sa uskutočnila 10. novembra vo Veľkej sále. V hre účinkujú Ján Koleník v alternácii s Jurajom Ďurišom, Kristína Turjanová v alternácii s Klaudiou Kolembusovou, Eva Pavlíková, Daniela Kuffelová, Anton Živčic, Ivan Vojtek, Branislav Matuščin, Martin Fratrič, Jakub Rybárik a ďalší herci.

Autorom hry je Lee Hall podľa filmového scenára Marca Normana a Toma Stopparda, hudbu napísal Paddy Cunneen. Dramaturgiu romantickej komédie robila Slavka Civáňová, scénu navrhol Pavol Andraško, kostýmy Ľudmila Várossová, výtvarníkom projekcií bol Erik Bartoš, choreografiu robil Ladislav Cmorej, hudobné naštudovanie mal na starosti Peter Vlčko.

Hostia v hľadisku

Premiéra sa konala za účasti Howarda Goodinga zo spoločnosti Disney Theatrical Productions & Sonia Friedman Productions, od ktorej Divadlo Andreja Bagara získalo licenčné práva na uvedenie tejto hry. Prítomné boli tiež zástupkyne z pražskej agentúry Aura-Pont, ktorá zastupuje práva na túto produkciu pre Čechy a Slovensko a s ktorou má DAB zmluvu.

V sále sedel aj Ľubomír Feldek s dcérou Annou Larou, ktorí spolu preložili text hry. Feldek je autorom väčšiny súčasných prekladov Shakespeara. Venuje sa tomu od roku 2001, odkedy mu vyšlo niekoľko titulov, ktoré prekladal. V DAB sa v jeho preklade hral napríklad Kráľ Lear v réžii Ondreja Spišáka. Keďže tohto dramatika prekladá celé roky, podarilo sa mu do prekladu Zaľúbeného Shakespeara dostať veľa kontextuálnych vecí.

Žiadna nahota či reklama na alkohol

Disneyho spoločnosť bola v licenčných podmienkach veľmi prísna. Schvaľovala celý tím, ktorý sa na príprave hry podieľa. preverovali si technické zázemie divadla, životopisy režiséra Petra Oravca i hlavných predstaviteľov spolu s ich fotografiami.

„Presne stanovila nielen všetky parametre hry, akými sú texty, či hudba, ale napríklad už dva mesiace pred uvedením premiéry schvaľovala aj propagačné materiály, na ktorých musia byť správne typy písma, nesmie sa na nich objaviť nahota, ani mená prípadných partnerov, ktorí by vyrábali alkoholické, alebo tabakové výrobky,“ vysvetľuje dramaturgička hry Slavka Civáňová.

„Skutočnosť, že sa nám podarilo získať licenciu a splniť všetky podmienky, podľa mňa naozaj ukazuje na vysoké kvality hercov, tvorivého tímu aj celého nitrianskeho divadla a jeho technického a umeleckého zázemia.“

Fakt, že sa práva podarilo DAB získať, je podľa nej do veľkej miery zásluhou vedenia divadla, ale aj režiséra hry Petra Oravca, ktorý má s uvádzaním podobných licencovaných inscenácií bohaté skúsenosti. Okrem DAB režíroval aj na Novej Scéne v Bratislave, v Starom Divadle Karola Spišáka, pre Divadlo Le Mon či Štúdio 4D. Na svojom konte má hry Amadeus – bohom milovaný (2003), Jozef a jeho zázračný plášť (2009), Ples upírov (2011), Obchod na korze (2014, Tanec nad plačom (2015), Čarodejník z krajiny OZ (2017) a mnohé ďalšie.

Prvýkrát na Slovensku

Hra Zaľúbený Shakespeare je podľa Slavky Civáňovej výnimočná tým, že v Nitre ide o jej prvé uvedenie na Slovensku. Titul v Disney Theatrical Productions pôvodne uviedli vo West Ende v Londýne, prvá kontinentálna európska premiéra bola v Mestskom divadle v Brne, vlani v júni hru videli aj diváci v Budapešti.

Dej inscenácie zavedie diváka do prostredia alžbetínskeho divadla v Londýne v roku 1593. Romantický príbeh samotného Shakespeara, ktorý sa zaľúbi do šľachtičnej Violy, prezlečenej na hereckom konkurze za chlapca, je kombinovaný s prevlekovou komédiou a ironickým pohľadom do zákulisia divadla. Ponúka tiež množstvo odkazov na históriu a osobnosti tej doby.

„Inscenácia je jedinečná aj svojou veľkolepou výpravou a scénografiou, v ktorej sa miešajú prvky historické aj súčasné. Hra je skutočnou pastvou pre oči, čo sa týka scénografie. Tá imituje priestory divadla Globe, ktorého spolumajiteľom bol aj Wiliam Shakespeare. Krásne bohaté kostýmy sú dobové, ale zároveň so súčasnými prvkami,“ hovorí Slavka Civáňová.

„V inscenácii nechýbajú tance, ktoré sú tiež dobové, ale dosť štylizované. Myslím si, že choreograf Ladislav Cmorej našiel tanečnú a pohybovú polohu, ktorá veľmi zaujímavo dotvára celý charakter predstavenia, nielen v choreografických scénach ale aj v samotnej pohybovej štylizácii.“

Majú živú renesančnú kapelu

V hre je päť veľkých piesní, ktoré sa varírujú v rôznych situáciách. V jednej piesni zaznieva celý zhudobnený Shakespearov sonet č. 18, ale sú tu aj iné motívy.

„Hra je obohatená o zborový spev, pričom naši herci nie sú naň zvyknutí, keďže väčšinou v divadle spievajú muzikálové piesne. Kvôli veľkému zborovému chorálovému spevu prešli veľmi náročnou prípravou, všetky piesne idú naživo. Spievajú aj štvorhlasy, čo je skutočne ťažké,“ pokračuje Civáňová.

„A čo je ešte výnimočné, čo nerobí každé divadlo, ktoré uvádza Zaľúbeného Shakespeara, je to, že v inscenácii je živá hudba. Máme renesančnú kapelu, využívame dokonca repliky renesančných hudobných nástrojov, čo atmosfére predstavenia veľmi pomáha.“

Tým, že je to romantická komédia, divák si v nej nájde veľmi silné motívy lásky a emócií. Celá hra sa ale nesie vo vtipnej, nadľahčenej a skôr ironizujúcej línii, ktorá sa trochu vysmieva zo zákulisia alžbetínskeho divadla a jeho konvencií.

 

REGIÓN: Milovaný Shakespeare zaľúbený

TV Central 20. november 2017

Pozývame vás do Londýna roku 1593, do fascinujúceho sveta alžbetínskeho divadla. William Shakespeare stojí ešte len na prahu svojej slávy a práve v čase, keď sa odohráva tento príbeh, má veľkú tvorivú krízu... Stretne však mladú aristokratku Violu de Lesseps, ktorá prezlečená za mladého chlapca prichádza na herecký konkurz do jeho novej, ešte nenapísanej hry. Viac v reportáži TV Central

Rádio Regina: Zaľúbený Shakespeare v DAB v Nitre

Jolana Čuláková, RTVS, Rádio Regina 20. november 2017

Básnik a dramatik William Shakespeare napísal desiatky hier, ktoré sa hrajú niekoľko storočí na celom svete. V nitrianskom DAB sa ale rozhodli urobiť divadelnú hru o jeho živote. Režiséra Petra Oravca inšpiroval  oscarový film, ktorý ukázal obdobie jeho života, keď písal svoju najznámejšiu hru Rómeo a Júlia. Divadelnú daptáciu filmu videl na Brodwayi režisér Peter Oravec a rozhodol sa ju priniesť na Slovensko. Výpravné predstavenie z obdobia alžbetínskeho divadla malo v Nitre premiéru 10. novembra. Viac v reportáži Jolany Čulákovej 

Zaľúbený Shakespeare v DAB

TV Nitrička 14. november 2017

Divadlo Andreja Bagara na svojich doskách odohralo premiéru inscenácie Zaľúbený Shakespeare. Inscenácia podľa tvorcov i hercov je veľmi náročná, no diváci to na jej premiére ocenili "standig ovation". Viac v magazíne TV Nitrička

Zaľúbiť sa ako Shakespeare

Appday TV 11. november 2017

Celoslovenská premiéra romantickej komédie Zaľúbený Shakespeare v Divadle Andreja Bagara v Nitre v réžii Petra Oravca prináša na dosky príbeh lásky a hľadania inšpirácie. Preneste sa s nami do Anglicka za čias vlády Alžbety I. a sledujte príbeh lásky mladého Shakespeara (Ján Koleník) a Violy (Klaudia Kolembusová). Divadelná adaptácia vznikla na základe filmového spracovania príbehu Zamilovaný Shakespeare, ktorý okrem mnohých iných ocenení získal aj sedem cien filmovej akadémie. Viac v reportáži

Môžeme sa zamilovať do Shakespeara aj v 21. storočí?

Mirka Košťálová 11. november 2017

Niet slávnejšieho dramatika, ktorého osobnosť by bola zahalená takým tajomným oparom. Stretneme sa dokonca aj s názormi, ktoré spochybňujú jeho existenciu. Jedno je však viac než isté - William Shakespeare patrí k najslávnejším a najviac hrávaným dramatikom všetkých čias. Aj štyristo rokov po smrti sa jeho hry stále hrávajú a napĺňajú divadelné sály po celom svete. Vášeň, nenávisť, láska či zrada - to je to, čím je Shakespeare pre súčasného diváka (a čitateľa) stále aktuálny. Aj z toho dôvodu po ňom v aktuálnej sezóne 2017/2018 siahlo viacero slovenských divadiel. V októbri uviedlo Slovenské národné divadlo premiéru Veselých paničiek windsorských, a v čase, keď píšem tieto riadky, sa bude konať premiéra Richarda III. (opäť SND). Do ,,shakespearovskej rodiny" sa pridalo aj Divadlo Andreja Bagara v Nitre. Názov inscenácie, pre ktorú sa nitrianske divadlo rozhodlo - Zaľúbený Shakespeare - súvisí s mimoriadne úspešným filmom Zamilovaný Shakespeare. Pôvodný scenár napísali Marc Norman spolu s Tomom Stoppardom.

Atmosféra alžbetínskej renesancie, v ktorej Shakespeare píše svoje prvé hry, sa odráža aj v scéne Pavla Andraška. Na javisku vidíme veľkú drevenú konštrukciu s trojposchodovými galériami, ktoré odkazujú na divadelnú architektúru alžbetínskej doby. Práve trojposchodové galérie plnia v tejto inscenácii niekoľko úloh: nielenže sprostredkúvajú atmosféru Anglicka roku 1593, ale slúžia aj ako prostriedok k vykresleniu života postáv. Pravá časť galérie slúži ako dom rodiny de Lessepsových, kde sa hlavná hrdinka Viola (Klaudia Kolembusová) prezlieka za pána Kenta, aby si splnila sen - hrať v divadle. K tomu využíva nielen záves (za ktorý sa skrýva), ale aj sud, v ktorom si po náročnom dni dopraje oddych. Ilúzii kúpeľa dopomáhajú aj bublinky z bublifuka, ktoré z najvyššieho poschodia galérie vyfukuje jedna z mužských postáv. V inej scéne toto poschodie predstavuje akési popravisko, kde divadelný podnikateľ Henslow (Branislav Matuščin) len tak-tak unikne smrti. Jeho kľačanie na kolenách a prosby o pomoc pôsobia komicky z jednoduchého dôvodu - z najvyššieho poschodia galérie visí totiž visia dve dlhé látky, ktoré pripomínajú nohy. Z toho dôvodu vzniká efekt nohy až po zem a práve kvôli tomu sa stáva Henslow vydieraným dvoma mužmi (chytia čepeľ a následne ju priložia k fiktívnemu chodidlu). Pravá časť galérie slúži aj ako priestor k vytvoreniu romantických scén - spomeňme napríklad tú, v ktorej sa William (Ján Koleník) šplhá za Violou a z blaženosti si buchne hlavu o malú pouličnú lampu.

K alžbetínskemu divadlu neodmysliteľne patrí aj prepadlisko. Andraško ho vytvára pred samotným javiskom, ktorý ohraničuje dreveným mólom. Mólo vedie k pravému a ľavému poschodiu, vďaka čomu je všetko funkčne prepojené. Prepadlisko slúži ako miesto k ľahkým zábavám - stačí spomenúť scénu návštevy nevestinca, kedy sa prázdny priestor zapĺňa zvodnými pohybmi herečiek v nadýchaných sukniach. Dôležitú úlohu plní aj otáčavé javisko, prostredníctvom ktorého sa zrazu stávame divákmi na premiére Shakespearovej hry Rómeo a Júlia. Keď sa začne javisko pomaličky točiť, stávame sa svedkami zákulisného ošiaľu počas hranej premiéry. Andraškovi išlo predovšetkým o verné zobrazenie alžbetínskeho divadla so všetkými charakterizačnými prvkami (prepadlisko, trojposchodové galérie a pod.). Vďaka systému prepojených drevených konštrukcií (pravé a ľavé poschodie, otáčavé javisko hry Rómeo a Júlia, posteľ na kolieskach) sú jednotlivé prechody medzi scénami dynamické. Na nitrianskom javisku ,,ožívajú" aj ďalšie scénografické prostriedky, typické pre shakespearovské divadlo - napríklad padanie suchého hrachu ako dážď (vytvára ho Martin Šalacha, ktorý drží v rukách akési sitko, zatiaľ čo ďalší dvaja herci búchajú plechmi). K celkovej atmosfére prispieva aj živá, renesančná hudba prítomná javisku.

Kostýmy Ľudmily Várossovej umocňujú atmosféru alžbetínskej renesancie - prostredníctvom nich vieme jasne rozlíšiť sociálne statusy jednotlivých postáv. Anglická kráľovná Alžbeta I., Violini rodičia a jej snúbenec vystupujú v prepychových odevoch z drahých látok, ktoré poukazujú na ich vysoké spoločenské postavenie. Výrazný kostýmový protipól kočovného herca Ned Alleyna (Roman Poláčik), ktorý má na sebe tmavohnedý kabát, nohavice rovnakej farby a vysoké čierne čižmy, predstavuje Violin snúbenec Lord Wessex (Jakub Rybárik). V bielom odeve, doplnenom o pančuchy a nízke topánky rovnakej farby, pripomína nadýchanú šľahačku.

Režisér Peter Oravec spolu s dramaturgičkou Slavkou Civáňovou vysúvajú do popredia tri dôležité línie - romantický vzťah medzi Williamom a Violou, zákulisie alžbetínskeho divadla a vznik Shakespearových diel (predovšetkým Rómea a Júlie). Prechod medzi jednotlivými líniami je dynamický nielen kvôli dreveným konštrukciám, ktoré zabezpečujú rýchly spád, ale aj kvôli využitiu kontratenoru v postave herečky Lenky Barilíkovej. Zjavuje sa v scénach, v ktorých  divákov oboznamuje s určitými súvislosťami (napríklad príchod kočovných hercov, vznik Shakespearových hier, konšpirácie ohľadom smrti Williamovho priateľa Christophera Marlowa a pod.). Oravec podčiarkuje prítomnosť kontratenoru zastavením deja, kedy sa na Barilíkovú namieri svetlo a tvárou k publiku vysvetľuje napríklad situáciu dvoch anglických, konkurenčných divadiel -  Curtain a Rose. Barilíková sa pohybuje medzi dvoma svetmi - na jednej strane oboznamuje divákov v sále Divadle Andreja Bagara v Nitre, na strane druhej sa stáva pozorovateľom skúšania hry Rómea a Júlie v spoločnosti Shakespeara. Oravec teda využíva princíp divadla v divadle, ktorý v niekoľkých hrách využil samotný Shakespeare (spomeňme napríklad Hamleta). Režisér inscenácie sa snaží prítomným divákom práve prostredníctvom tejto hry sprostredkovať dobu, ktorá priala remeslám, vzdelanosti a umeniu.Oravec okrem toho aktualizuje inscenáciuZaľúbený Shakespeare niekoľkými humornými vložkami (keď Martinovi Šalachovi v podaní Júlie zhrubne hlas, v dôsledku čoho nemôže vystúpiť pred publikum, alebo keď sa William začne rozplývať nad malým poprsím Violy).

Pre koho je teda hra Zaľúbený Shakespeare určená? Na základe včerajšej premiéry som si vytvorila dva okruhy divákov - tí, ktorí nechcú tráviť čas nad knihami o alžbetínskom divadle (a pôjdu sa na to pozrieť do divadla), a potom tí, ktorí chcú vidieť príbeh plný lásky, vášní a bolesti. Čo môže táto hra ponúknuť v 21. storočí? Z videného usudzujem, že inscenátorom išlo o návrat do minulosti, s cieľom verného zobrazenia významnej anglickej éry, spojenej s osobnosťou dramatika Williama Shakespeara. Režijno-dramaturgická koncepcia sa však sústredí aj na samotné vykreslenie charakterov postáv a na ich pocity, ktoré rokmi nestrácajú na svojej aktuálnosti (vášeň, láska, bolesť, česť a pod.). Zároveň môžeme dúfať, že práve po vzhliadnutí Zaľúbeného Shakespeara siahnu po dramatikových hrách aj ľudia, ktorí jakživ nedržali v rukách Hamleta, Macbetha alebo Rómea a Júliu.

Hosť Rádia Regina:

Richard Šümeghy 9. november 2017

Hosť Rádia Regina

Takmer hodinka rozprávania s osobnosťou, ktorá sa narodila alebo žije na západnom Slovensku: Peter Oravec, režisér z Divadla Andreja Bagara v Nitre hovorí o hre Zaľúbený Shakespeare

Na Zaľúbeného Shakespeara sa do Nitry prídu pozrieť aj od Disneyho

Jana Černáková 8. november 2017

Disneyho spoločnosť už dva mesiace pred uvedením premiéry schvaľovala aj propagačné materiály. Nesmie sa na nich objaviť nahota, ani mená prípadných partnerov, ktorí by vyrábali alkoholické alebo tabakové výrobky.

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre uvedie 10. novembra slovenskú premiéru výpravnej romantickej komédie podľa Oscarmi ovenčeného filmu Zaľúbený Shakespeare. Licenciu na hru získalo nitrianske divadlo od spoločnosti Disney Theatrical Productions & Sonia Friedman Productions, ktorá ju pôvodne uviedla v londýnskom West Ende.

Zástupca Disneyho spoločnosti Howard Gooding si príde pozrieť prvé slovenské uvedenie Zaľúbeného Shakespeara priamo do Nitry.

„Návšteva pána Goodinga nás veľmi teší. Tak ako nebýva bežné získanie licencie od Disney Theatrical Productions, tak nebýva ani časté, že sa zástupca tejto spoločnosti príde pozrieť na premiéru. Myslím, že aj tento záujem je dôkazom toho, že nitrianski tvorcovia Zaľúbeného Shakespeara zaujali aj ľudí od Disneyho,“ uviedla dramaturgička inscenácie Slavka Civáňová.

Ako pripomenula, získanie licencie na prvé slovenské uvedenie romantickej komédie nebolo vôbec jednoduché. V spoločnosti Disney Theatrical Productions schvaľovali celý tím, ktorý sa na príprave hry podieľa. Preverovali si životopisy režiséra Petra Oravca i hlavných predstaviteľov, spolu s ich fotografiami. Divadlo okrem toho muselo preukázať, že na uvedenie výpravnej hry má všetky potrebné kapacity.

„Museli sme dokladovať všetky technické parametre, kapacity našich scén, zázemia. Sprostredkovali sme online prehliadku divadla a prikladali sme množstvo ďalších dokumentov, ktoré dokazovali, že nitrianske divadlo takúto produkciu naozaj zvládne. Až keď bolo všetko v poriadku, získali sme licenciu na uvedenie hry,“ povedala Civáňová.

Disneyho spoločnosť v licenčných podmienkach presne stanovuje nielen všetky parametre hry, akými sú napríklad texty, či hudba, ale napríklad už dva mesiace pred uvedením premiéry schvaľovala aj propagačné materiály, na ktorých musia byť správne typy písma, nesmie sa na nich objaviť nahota, ani mená prípadných partnerov, ktorí by vyrábali alkoholické, alebo tabakové výrobky.

„Skutočnosť, že sa nám podarilo získať licenciu a splniť všetky podmienky, ktoré nám Disney Theatrical Productions stanovilo, podľa môjho názoru naozaj ukazuje na vysoké kvality nielen hercov a tvorivého tímu, ale aj celého nitrianskeho divadla a jeho technického a umeleckého zázemia,“ doplnila Slavka Civáňová.

Fakt, že sa DAB podarilo priniesť do Nitry výpravnú Disneyho produkciu, je do veľkej miery zásluhou vedenia divadla, ale aj režiséra hry Petra Oravca, ktorý má s uvádzaním podobných licencovaných inscenácií bohaté skúsenosti.

Okrem DAB režíroval aj na Novej Scéne v Bratislave, v Starom Divadle Karola Spišáka v Nitre, pre Divadlo Le Mon, či Štúdio 4D. Na svojom konte má hry Amadeus – bohom milovaný (2003), Jozef a jeho zázračný plášť (2009), Ples upírov (2011), Obchod na korze (2014, Tanec nad plačom (2015), Čarodejník z krajiny OZ (2017) a mnohé ďalšie.

Shakespearovské divadelné kostýmy už dnešným hercov nesedia

TASR, Pavol Ivan 31. október 2017

Nitra 31. októbra (TASR) – Veľká scéna i honosné kostýmy sú súčasťou výpravnej romantickej komédie Zaľúbený Shakespeare, ktorú pripravuje Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre. Inscenácia podľa Oscarmi ovenčeného filmu zavedie divákov do sveta alžbetínskeho divadla, do obdobia, kedy William Shakespeare stojí ešte len na prahu svojej slávy. 

Výpravnosti hry zodpovedajú aj honosné odevy, ktoré kostýmová výtvarníčka Ľudmila Várossová vytvorila podľa renesančných predlôh. Podľa jej slov im však nechýba ani súčasný akcent. „Aby boli blízke aj dnešným ľuďom, aby diváci videli, že sa ich hra dotýka. Veď také bolo aj alžbetínske divadlo, bolo určené predovšetkým ľuďom,“ vysvetlila Várossová.

Ako pripomenula, renesančné oblečenie je mimoriadne rafinované a v mnohých ohľadoch aj komplikované. Svedčí o tom aj skutočnosť, že na ušitie všetkých kostýmov bolo potrebných až 1,5 kilometra látky. „Napríklad len do šírky sukne išlo najmenej šesť metrov materiálu. Takže keď si predstavíme, koľko je to štvorcových metrov len do jednej sukne, tak to je neuveriteľné. Používali sa vtedy okrem rukávov aj parukávy, čiže zdvojené rukávy, živôtiky, pláštenky, peleríny, spodnice a tak ďalej. To znamená, že niektorý kostým sa môže naozaj skladať z 20, alebo z 25 metrov látky,“ skonštatovala Várossová. 

Zaujímavosťou je, že pri šití kostýmov sa využívali aj dobové strihy šiat, uvádzané ešte v palcových mierach. Na dnešných ľudí by sa však bez dodatočných úprav nedali použiť.„Muskulatúra ľudí vtedy bola úplne iná ako teraz. V súčasnosti ľudia viac športujú, majú väčšie hrudníky, širšie chrbty, tenšie drieky, sú vyšší. Prosto majú inak rozloženú svalovú hmotu. Preto sa dobové strihy nedajú celkom aplikovať na súčasných hercov. Ale je dobré, že sa na nich môžeme naučiť, ako tie kostýmy vlastne strihať. Zároveň je obdivuhodné, ako dokážu formovať postavu a docieliť jej sošnosť. Momentálne už prebiehajú skúšky a herci v kostýmoch pôsobia naozaj očarujúco a krásne,“ povedala Várossová.

Okrem krajčírov sa na tvorbe kostýmov podieľali aj ďalšie profesie. Sú to napríklad modisti, ktorí vytvárajú dobové klobúky. Ale potrebné sú aj ďalšie remeslá, ktoré k tvorbe šiat nebývajú prizývané často. „Potrebovali sme aj zámočnícke práce na výrobu rozličných systémov na spájanie jednotlivých častí šiat, ktoré v minulosti, svojím prevedením či materiálom, odzrkadľovali aj spoločenský status. V každom prípade sa diváci môžu na Zaľúbeného Shakespeara naozaj tešiť. Bola by som veľmi rada, keby výprava tejto inscenácie odovzdala ľuďom, ktorí sa na ňu prídu pozrieť, istú depešu o tej dobe, kedy vznikali úžasné Shakespearove hry,“ dodala Várossová.

Slovenskú premiéru inscenácie Zaľúbený Shakespeare uvedie DAB vo Veľkej sále 10. a 11. novembra 2017. V hlavných úlohách sa alternuje Ján Koleník a Juraj Ďuriš v úlohe Shakespeara a Kristína Turjanová a Klaudia Kolembusová v úlohe Violy de Lesseps.

O ľuďoch s ľuďmi v Platane - Zaľúbený Shakespeare

TV Nitrička 24. október 2017

 Nová časť relácie v TV Nitrička s úžasnými ľuďmi z DAB v krásnych priestoroch Caffe Platan v Mlynoch o inscenácii Zaľúbený Shakespeare

V Nitre pripravujú Zamilovaného Shakespeara

Jolana Čuláková 23. október 2017

Nitrianske DAB pripravuje v novembri premiéru hry Zamilovaný Shakespeare. Ide o adaptáciu oskarového filmu, a tak sa musia tvorcovia popasovať nielen s úskaliami úspešnej predlohy, ale aj s dobovými kostýmami a reáliami. Aké sú pre nich najväčšie výzvy pri príprave inscenácie a na čo sa môžu diváci tešiť, približuje Jolana Čuláková v reportáži: Zaľúbený Shakespeare.

 

Na Zaľúbeného Shakespeara budú aj VIP vstupenky

Jana Černáková 23. október 2017

Shakespeara stvárni Ján Koleník v alternácii s Jurajom Ďurišom. Hlavnú ženskú postavu naskúša Kristína Turjanová, tú však diváci na javisku uvidia až po pôrode. Alternovať ju bude Klaudia Kolembusová.
Milovníci silných príbehov a výpravných hier si už čoskoro prídu na svoje. Divadlo Andreja Bagara intenzívne pracuje na naštudovaní romantickej historickej komédie podľa Oscarmi ovenčeného filmu Zaľúbený Shakespeare. Premiéry sú naplánované na 10. a 11. novembra vo Veľkej sále.

Hviezdne herecké obsadenie spolu s objavnou scénou, nádhernými kostýmami a živou renesančnou hudbou sú zárukou výnimočného diváckeho zážitku. V hlavných úlohách sa predstavia Ján Koleník a Kristína Turjanová.

Publikum nahliadne do kuchyne divadla

Hra zavedie divákov do fascinujúceho sveta alžbetínskeho divadla. Je rok 1593 a William Shakespeare stojí na prahu svojej slávy. Na herecký konkurz do jeho novej, ešte nenapísanej hry, prichádza šľachtičná Viola de Lesseps, prezlečená za chlapca. Shakespeare, zaľúbený do mladej aristokratky, píše najznámejšiu tragédiu všetkých čias Rómeo a Júlia.

Dramatizáciu inscenácie Zaľúbený Shakespeare robil významný britský dramatik Lee Hall, vychádzal pritom z filmového scenára autorov Marca Normana a Toma Stopparda. Dramaturgiu hry robí Slavka Civáňová, režisérom divadelnej adaptácie je Peter Oravec. Ako nás uistil, diváci môžu na javisku DAB očakávať príbeh, ktorý prináša aj samotný film.

„Príbeh je v podstate nezmenený a zachovaný. Divadelná dramatizácia vychádza z nového scenára, ale dialógy sú viacej rozvité a je tu zdôraznená taká tá divadelnosť,“ vysvetľuje Peter Oravec.

„Diváci takpovediac nahliadnu do kuchyne divadla, všetko sa bude diať pred ich očami. Budú môcť zažiť celý skúšobný proces tragédie Rómeo a Júlia - od konkurzu cez čítaciu skúšku až po premiéru. No zároveň uvidia, ako to funguje v divadle - ako herci žijú, komunikujú, ako sa prezliekajú do kostýmov a chystajú na scénu, nahliadnu do ich vzájomných vťahov. Zistia aj to, ako sa vytvárajú rôzne divadelné efekty a ilúzie, lebo väčšinou sú skryté a diváci vidia len výsledok.“

Divadlo na divadle

Publikum prostredníctvom hry zažije fascinujúcu atmosféru renesančného alžbetínskeho divadla a predstavenia, ktoré sa bude hrať aj medzi divákmi. „Scénografia bude totiž zasahovať do hľadiska, v jeho časti bude postavená scéna, bude to vzájomne prepojené. Časť divákov bude mať VIP vstupenky, pretože budú sedieť na javisku,“ pokračuje Oravec.

„Samotnou scénou bude rozbitý pôdorys alžbetínskeho divadla otvoreného kruhového priestoru s javiskom v strede a s lóžami a galériami okolo. Scéna však nebude statická, diváci sa môžu tešiť na rôzne dynamické zmeny. Zvýraznený bude prvok divadla na divadle, niektoré veci budú veľmi náznakové alebo vtipné.“

V jeho archetypoch sa ľudia vidia aj dnes

Autorkou kostýmov je kostýmová výtvarníčka Ľudmila Várossová. Podľa režiséra budú kostýmy veľmi bohaté, opulentné, ale zároveň štylizované. Okrem renesančnej doby a módy sa do nich snažili dostať aj trochu súčasnosti.

„Tak zvýrazníme myšlienku, že Shakespeare je stále živý a stále medzi nami. Možno preto, že je taký dokonalý a v svojich hrách nám ponúka archetypy, v ktorých sa ľudia vidia aj dnes,“ konštatuje Oravec. „Prial by som si, aby ľudia odchádzali z divadla s myšlienkou, že existuje láska, láska veľká a láska fatálna, pre ktorú sa oplatí žiť a obetovať isté veci.“

Príjemná renesančná hudba

Inscenácia nebude podľa Petra Oravca muzikál, aj keď v nej budú piesne. Bude to romantická komédia s pesničkami, v ktorej bude hrať živá kapela hudobníkov pohybujúcich sa po hľadisku aj javisku.

„Hudba bude zaujímavá - príjemná renesančná. Piesní bude vyše 10 a celkovo bude v predstavení asi 50 hudobných výstupov. V skladbách sú Shakespearove texty - sú to väčšinou jeho sonety alebo piesne z hier. Scenár hry, texty básní a piesní preložil a prebásnil Ľubomír Feldek so svojou dcérou Annou Larou,“ doplnil Oravec.

Tvorcov hry schvaľovali u Disneyho

Pritiahnuť hru na Slovensko nebolo vôbec jednoduché. Je licencovaná spoločnosťou Walt Disney a získavanie potrebných práv bolo zdĺhavé. Na schválenie bolo treba posielať životopisy režiséra i ďalších tvorcov, ktorí museli spĺňať prísne požiadavky Disneyho produkcie.

Stvárniť v divadle komédiu, ktorá vo filmovej podobe získala osem Oscarov, určite nie je jednoduché. „Mám skúsenosti z veľkých produkcií i z licencovaných hier a som zvyknutý pracovať s veľkým počtom ľudí. Samozrejme, že to množstvo Oscarov za film je veľmi zaväzujúce, ale verím, že nakoniec všetko do seba zapadne a bude to dobre fungovať,“ skonštatoval Oravec.

V hlavných úlohách Koleník a Turjanová

Diváci sa podľa režisérových slov majú na čo tešiť. V hre sa objaví prakticky celý herecký súbor DAB. Hosťujúcim hercom je Ján Koleník zo Slovenského národného divadla - stvárni samotného Shakespeara, pričom sa bude alternovať s umeleckým šéfom DAB Jurajom Ďurišom. „Hlavnú ženskú postavu naskúša Kristína Turjanová, ktorú však diváci uvidia až neskôr. Pretože je v požehnanom stave, predstaví sa na javisku až po pôrode. Alternovať ju bude Klaudia Kolembusová,“ doplnil Oravec.

Na kostýmy použili jeden a pol kilometra látky

Pavol Ivan 18. október 2017

Kvôli rozpočtu na hru kvalitné, ale lacnejšie látky na kostýmy nakupujú v Rakúsku, Nemecku, ale aj Kanade. Zohnali aj 200 dobových gombíkov.

Divadlo Andreja Bagara pripravuje veľkú romantickú komédiu Zaľúbený Shakespeare, premiéra bude 11. novembra.

Hra zavedie divákov do sveta alžbetínskeho divadla. Píše sa rok 1593 a William Shakespeare stojí na prahu svojej slávy. Počas tvorivej krízy stretne aristokratku Violu de Lesseps, ktorá prezlečená za mladého chlapca prichádza na herecký konkurz do jeho novej, ešte nenapísanej hry. Shakespeare, zaľúbený do mladej šľachtičnej, píše svoje nesmrteľné dielo Romeo a Júlia, pričom sám v skutočnosti prežíva to, o čom v hre píše.

Kostýmy sú rafinované aj komplikované

K výpravnej hre zo zákulisia divadla patria aj krásne kostýmy. Známa kostýmová výtvarníčka Ľudmila Várossová sa pri ich tvorbe držala renesančných predlôh, ale vložila do nich aj súčasný akcent. „Aby boli blízke i dnešným ľuďom, aby diváci videli, že sa ich hra dotýka. Veď také bolo aj alžbetínske divadlo, bolo určené predovšetkým ľuďom,“ vysvetlila Várossová.

Renesančné oblečenie je rafinované a v mnohých ohľadoch aj komplikované. Svedčí o tom aj skutočnosť, že na ušitie všetkých kostýmov treba až 1,5 kilometra látky. Odevy v alžbetínskej dobe často vyrábali z drahých brokátov, zdobili
čipkami a ručným vyšívaním. Ak by sa mali divadelné kostýmy šiť presne podľa starých predlôh, rozpočet na hru by určite nestačil.

„Musíme sa poobzerať po materiáloch, ktorých cena je únosnejšia, no aj tak musia byť kvalitné. Nakupujeme preto
látky z Rakúska, Nemecka, ale aj Kanady, prípadne v rôznych zahraničných outletových skladoch,“
hovorí Várossová.

Dobové strihy nepoužiteľné

Nároky na šitie kostýmov sú veľké. Často sa využívajú aj dobové strihy, ktoré napríklad len na šírku sukne počítajú so 6 metrami látky. „Je však obdivuhodné, ako dokážu formovať postavu a docieliť jej sošnosť. Momentálne prebiehajú skúšky a herci v kostýmoch pôsobia naozaj očarujúco. Ak im však nesadnú, musíme ich prestrihať a prerobiť,“
povedala výtvarníčka.

Zaujímavé je, že dobové strihy šiat uvádzané ešte v palcových mierach, sa už na dnešných ľudí bez dodatočných úprav nedajú použiť. Životný štýl a životospráva spôsobili, že napríklad dnešní herci majú vyššie postavy, širšie
ramená či užší driek, ako ich kolegovia v renesancii. Aj preto treba niekdajšiu alžbetínsku módu prispôsobiť dnešku, samozrejme bez toho, aby šaty prišli o svoju krásu a zdobnosť.

Zídu sa aj zámočnícke práce

„Pre kostýmového výtvarníka je to taká dobrá cukráreň, kde si môže vychutnať rôzne dobroty. Takže na kostýmoch máme rôzne filigránske ozdoby, bruselskú čipku a ďalšie doplnky,“ pokračuje Ľudmila Várossová.

„Podarilo sa nám napríklad získať 200 dobových gombíkov. Vytvárame aj veľmi komplikované, takzvané osmičkové goliere, ktoré dokáže urobiť iba dobrý krajčír. Ten si pri ich výrobe musí všetko matematicky presne vypočítať.“

Okrem krajčírov sa na tvorbe kostýmov podieľajú aj ďalšie profesie, napríklad modisti, ktorí vytvárajú dobové klobúky. Potrebujú však aj zámočnícke práce na výrobu rôznych systémov na spájanie častí šiat, ktoré svojím prevedením
či materiálom odzrkadľovali aj spoločenský status.

„Bola by som veľmi rada, keby výprava tejto inscenácie odovzdala divákom istú depešu o tej dobe, kedy vznikali úžasné Shakespearove hry,“ dodala Várossová.

Zamilovaného Shakespeara v Nitre musel schváliť Disney

SITA 17. október 2017

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre uvedie výpravnú romantickú historickú komédiu podľa Oscarmi ovenčeného filmu Zamilovaný Shakespeare. V hlavných úlohách sa predstavia Ján Koleník a Kristína Turjanová.

Súčasťou inscenácie bude aj živá renesančná hudba, 12 zborových piesní a verše, ktoré pre nitrianske divadlo preložil Ľubomír Feldek. Premiéra je naplánovaná na 10. a 11. novembra. Pritiahnuť hru na Slovensko nebolo jednoduché. „Je licencovaná spoločnosťou Walt Disney a získavanie potrebných práv bolo zdĺhavé. Na schválenie bolo potrebné posielať životopisy režiséra i ďalších tvorcov, ktorí museli spĺňať prísne požiadavky Disneyho produkcie,“ uviedol PR manažér DAB Pavol Ivan. Pri tvorbe inscenácie sa museli tvorcovia v nitrianskom divadle pridŕžať textu i hudby, v ďalších oblastiach mali voľné ruky.

Hra zavedie divákov do sveta alžbetínskeho divadla. Píše sa rok 1593 a William Shakespeare počas tvorivej krízy stretne mladú aristokratku Violu de Lesseps, ktorá prezlečená za mladého chlapca prichádza na herecký konkurz do jeho novej hry. Shakespeare, zaľúbený do mladej aristokratky, píše svoje nesmrteľné dielo, najznámejšiu tragédiu Rómeo a Júlia. „Samozrejme, že to množstvo Oscarov, ktoré film získal, je veľmi zaväzujúce, ale verím, že nakoniec všetko do seba zapadne a bude to dobre fungovať,“ povedal režisér inscenácie Peter Oravec. Podľa jeho slov je hra mimoriadne dobre napísaná. „A to ma na nej najviac baví, presnejšie to, čo je v texte a medzi riadkami ukryté. V inscenácii sa skrývajú mnohé súvislosti, ktoré sa týkajú Shakespearových diel i alžbetínskeho divadla,“ dodal.

V inscenácii sa objaví prakticky celý herecký súbor DAB a hosťujúci Ján Koleník zo Slovenského národného divadla, ktorý bude v úlohe Shakespeara alternovať s umeleckým šéfom DAB Jurajom Ďurišom. Hlavnú ženskú postavu naskúša Kristína Turjanová, ktorú však diváci uvidia až neskôr. „Pretože je v požehnanom stave, predstaví sa na javisku až po pôrode. Alternovať ju bude Klaudia Kolembusová,“ uviedol Oravec.

Tvorcovia sľubujú aj veľmi zaujímavú scénu, ktorá sa bude prelínať s hľadiskom. „Bude sa hrať medzi ľuďmi, takže diváci vo VIP radoch zažijú skutočnú atmosféru alžbetínskeho divadla a niektorí možno dostanú počas predstavenia aj pivo,“ prezradil režisér. Pri tvorbe kostýmov sa slovenská kostýmová výtvarníčka Ľudmila Várossová držala renesančných predlôh, do ktorých vložila súčasný akcent. Renesančné oblečenie je mimoriadne rafinované aj komplikované. Na ušitie všetkých kostýmov bolo treba až 1,5 kilometra látky. „Nakupujeme látky z Rakúska, Nemecka, ale napríklad aj Kanady, prípadne v rôznych zahraničných outletových skladoch. Podarilo sa nám napríklad získať 200 dobových gombíkov a vytvárame aj neobyčajne komplikované, takzvané osmičkové goliere,“ priblížila Várossová.

Divadlo Andreja Bagara v Nitre pripravuje romantický príbeh o láske, Zaľúbený Shakespeare

Nitra24 17. október 2017

Na doskách DAB v Nitre diváci uvidia komédiu, ktorá vo filmovej podobe získala osem Oskarov. V hlavnej úlohe sa predstaví Ján Koleník a Kristína Turjanová.

Divadlo Andreja Bagara v Nitre pripravuje výpravnú romantickú historickú komédiu Zaľúbený Shakespeare, podľa Oskarmi ovenčeného filmu s nevšednou scénou, krásnymi kostýmami, živou renesančnou hudbou a s hviezdnym hereckým obsadením. V hlavných úlohách sa predstaví Ján Koleník a Kristína Turjanová. Diváci uvidia komédiu v premiére 10. a 11. novembra 2017.

Romantický príbeh

Ako uvádza DAB v Nitre, hra zavedie divákov do fascinujúceho sveta alžbetínskeho divadla. „Píše sa rok 1593 a William Shakespeare stojí ešte len na prahu svojej slávy. Počas svojej tvorivej krízy stretne mladú aristokratku Violu de Lesseps, ktorá prezlečená za mladého chlapca prichádza na herecký konkurz do jeho novej, ešte nenapísanej hry. Shakespeare, zaľúbený do mladej aristokratky, píše svoje nesmrteľné dielo, najznámejšiu tragédiu všetkých čias Rómeo a Júlia, pričom sám v skutočnosti prežíva to, o čom vo svojej hre píše,“ prezrádza DAB v Nitre.

Cesta na Slovensko

Pritiahnuť hru na Slovensko nebolo vôbec jednoduché. „Je licencovaná spoločnosťou Walt Disney a získavanie potrebných práv bolo zdĺhavé. Na schválenie bolo potrebné posielať životopisy režiséra i ďalších tvorcov, ktorí museli spĺňať prísne požiadavky Disneyho produkcie. Pri tvorbe inscenácie je nutné pridŕžať sa textu i hudby, v ďalších oblastiach však majú tvorcovia v nitrianskom divadle ruky voľné,“ povedal Pavol Ivan PR manažér DAB v Nitre.

Režisér predstavenia

Stvárniť v divadle komédiu, ktorá vo filmovej podobe získala osem Oskarov určite nie je jednoduchá úloha. Podľa režiséra inscenácie Petra Oravca je takáto práca veľmi náročná, ale aj nesmierne zaujímavá. „Mám skúsenosti z veľkých produkcií i z licencovaných hier a som zvyknutý pracovať s veľkým počtom ľudí. Samozrejme, že to množstvo Oskarov, ktoré film získal, je veľmi zaväzujúce, ale verím, že nakoniec všetko do seba zapadne a bude to dobre fungovať,“ uviedol P. Oravec.

Diváci sa majú na čo tešiť

Diváci sa podľa jeho slov majú naozaj na čo tešiť. V hre sa objaví prakticky celý herecký súbor DAB. Hosťujúcim hercom je Ján Koleník zo Slovenského národného divadla. Ten sa predstaví v úlohe Zaľúbeného Shakespeara, v ktorej sa bude alternovať s umeleckým šéfom DAB Jurajom Ďurišom. „Hlavnú ženskú postavu naskúša Kristína Turjanová, ktorú však diváci uvidia až neskôr. Pretože je v požehnanom stave, predstaví sa na javisku až po pôrode. Alternovať ju bude Klaudia Kolembusová,“ uviedol P. Oravec.

Okrem kvalitného hereckého obsadenia čaká divákov aj živá renesančná hudba, 12 zborových piesní a samozrejme nádherné verše, ktoré pre nitrianske divadlo preložil Ľubomír Feldek. „Inscenácia má aj prekrásnu výtvarnú zložku. Scénografia nám pripomenie Divadlo Globe, v ktorom Shakespeare svoje hry uvádzal. Scéna bude veľmi zaujímavá. Bude sa prelínať s hľadiskom. Bude sa hrať medzi ľuďmi, takže diváci vo VIP radoch zažijú skutočnú atmosféru alžbetínskeho divadla a niektorí možno dostanú počas predstavenia aj pivo,“hovorí s úsmevom P. Oravec.

 

Oskarový Zaľúbený Shakespeare ponúkne divákom skvelých hercov, výpravnú scénu, nádherné kostýmy a predovšetkým strhujúci romantický príbeh o láske

Moja Nitra 17. október 2017

Výpravná romantická historická komédia podľa Oskarmi ovenčeného filmu s nevšednou scénou, krásnymi kostýmami, živou renesančnou hudbou a s hviezdnym hereckým obsadením. To je inscenácia Zaľúbený Shakespeare v hlavných úlohách s Jánom Koleníkom a Kristínovu Turjanovou. Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre ju uvedie v premiére 10. a 11. novembra 2017.

Hra zavedie divákov do fascinujúceho sveta alžbetínskeho divadla. Píše sa rok 1593 a William Shakespeare stojí ešte len na prahu svojej slávy. Počas svojej tvorivej krízy stretne mladú aristokratku Violu de Lesseps, ktorá prezlečená za mladého chlapca prichádza na herecký konkurz do jeho novej, ešte nenapísanej hry. Shakespeare, zaľúbený do mladej aristokratky, píše svoje nesmrteľné dielo, najznámejšiu tragédiu všetkých čias Rómeo a Júlia, pričom sám v skutočnosti prežíva to, o čom vo svojej hre píše.

Tvorcov hry schvaľovali u Walta Disneyho

Pritiahnuť hru na Slovensko nebolo vôbec jednoduché. Je licencovaná spoločnosťou Walt Disney a získavanie potrebných práv bolo zdĺhavé. Na schválenie bolo potrebné posielať životopisy režiséra i ďalších tvorcov, ktorí museli spĺňať prísne požiadavky Disneyho produkcie. Pri tvorbe inscenácie je nutné pridŕžať sa textu i hudby, v ďalších oblastiach však majú tvorcovia v nitrianskom divadle ruky voľné. Stvárniť v divadle komédiu, ktorá vo filmovej podobe získala osem Oskarov určite nie je jednoduchú úloha.

Podľa režiséra inscenácie Petra Oravca je takáto práca veľmi náročná, ale aj nesmierne zaujímavá. „Mám skúsenosti z veľkých produkcií i z licencovaných hier a som zvyknutý pracovať s veľkým počtom ľudí. Samozrejme, že to množstvo Oskarov, ktoré film získal, je veľmi zaväzujúce, ale verím, že nakoniec všetko do seba zapadne a bude to dobre fungovať,“ uviedol P. Oravec.

V hlavnej úlohe Ján Koleník a Kristína Turjanová

Podľa jeho slov je hra mimoriadne dobre napísaná. „A to ma na nej najviac baví, presnejšie to, čo je v texte a medzi riadkami ukryté. V inscenácii sa skrývajú mnohé súvislosti, ktoré sa týkajú Shakespearových diel i alžbetínskeho divadla. Je to romantická inscenácia, v ktorej sa nám príbeh najznámejšej Shakespearovej tragédie Rómeo a Júlia zobrazuje hneď dvakrát. V obraze lásky Shakespeara k Viole de Lesseps, ktorá je jej predobrazom i v samotnom diele, ktoré tento slávny dramatik vďaka tomuto vzťahu napokon napíše,“ povedal P. Oravec.

Diváci sa podľa jeho slov majú naozaj na čo tešiť. V hre sa objaví prakticky celý herecký súbor DAB. Hosťujúcim hercom je Ján Koleník zo Slovenského národného divadla. Ten sa predstaví v úlohe Zaľúbeného Shakespeara, v ktorej sa bude alternovať s umeleckým šéfom DAB Jurajom Ďurišom. „Hlavnú ženskú postavu naskúša Kristína Turjanová, ktorú však diváci uvidia až neskôr. Pretože je v požehnanom stave, predstaví sa na javisku až po pôrode. Alternovať ju bude Klaudia Kolembusová,“ uviedol P. Oravec.

Okrem kvalitného hereckého obsadenia čaká divákov aj živá renesančná hudba, 12 zborových piesní a samozrejme nádherné verše, ktoré pre nitrianske divadlo preložil Ľubomír Feldek. „Inscenácia má aj prekrásnu výtvarnú zložku. Scénografia nám pripomenie Divadlo Globe, v ktorom Shakespeare svoje hry uvádzal. Scéna bude veľmi zaujímavá. Bude sa prelínať s hľadiskom. Bude sa hrať medzi ľuďmi, takže diváci vo VIP radoch zažijú skutočnú atmosféru alžbetínskeho divadla a niektorí možno dostanú počas predstavenia aj pivo,“ hovorí s úsmevom P. Oravec. 

Hrať v nitrianskom divadle je môj splnený sen, hovorí Ján Koleník

Jana Černáková 18. september 2017

Ako herec bude na javisku DAB po prvýkrát, ale ako divák v hľadisku už sedel nespočetne veľa ráz. Pozrel si všetko možné cez muzikály, drámy až po komédie.

Svoju hereckú premiéru v Divadle Andreja Bagara onedlho zažije Ján Koleník. Charizamtický bratislavský herec s nálepkou sex symbolu účinkuje hneď v prvej premiére Zaľúbený Shakespeare – stvárni dokonca samotného Williama Shakespeara.

Romantickú komédiu autora Lee Halla naštudujú podľa scenára oscarového filmu od Marca Normana a Toma Stopparda.

Ako sa rodí génius

„Zahrám si rolu svetoznámeho dramatika a v tom čase aj herca. Pre mňa je zaujímavé, ako taký autor tvorí. Všetci ho dnes považujeme za génia, jeho hry sú aj dnes mimoriadne aktuálne a nachádzame v nich paralely so súčasnosťou. V inscenácii budú zakomponované rôzne konšpiračné teórie, takže aj s takouto verziou predstavenia sa pohrávame,“ hovorí Ján Koleník.

 „S naštudovaním hry sme vlastne na začiatku, mali sme len pár čítacích skúšok a so všetkým sa len oboznamujeme. Podľa mňa je hra okrem iného aj štúdiom o tom, ako sa rodí génius. So Shakespearom začíname ako s menej talentovaným umelcom, ktorý má rozbitú rodinu, nemá peniaze, ktorý ako keby životom len tak pláva a hľadá sa a dostane inšpiráciu ako autor. Takže v tom budem hľadať paralely, ako ja tvorím, kde ja hľadám inšpiráciu, čo mňa nakopne v tvorivom procese.“

Ako Koleník priznáva, bude to ťažké, lebo s každou postavou herec vždy začína od nuly, neustále bojuje s tým, že si neverí, takže musí hľadať sebadôveru a silu na to, aby niečo vytvoril a dal tomu obsah.

Chcú prekvapiť väčšou rafinovanosťou

Premiéra Zaľúbeného Shakespeara bude 10. a 11. novembra, dokonca na Koleníkove narodeniny, ktoré oslavuje 11. novembra. Ako herec povedal, pri názve Zaľúbený Shakespeare sa každému vybaví mimoriadne ocenený oscarový film. Je to podľa neho známy kus, ale skôr filmový ako dramatický.

„Myslím si, že táto inscenácia môže byť divadlom pre masy, ale nerád by som sa za to schovával. Skôr by sme v tom chceli hľadať väčšiu hĺbku, než si ľudia môžu myslieť,“ konštatuje herec.

„Nie je to iba romantická komédia, je to hra, ktorá ponúka veľa rôznych ľudských príbehov a osudov. Tým, že je to známa vec, iste pritiahne veľa ľudí, ale my by sme ich chceli prekvapiť väčšou rafinovanosťou.“

V Nitre bude mať svoju premiéru

Rodák z Banskej Bystrice sa teší, že bude účinkovať v Divadle Andreja Bagara, ktoré má mimoriadne rád.

„Dokonca musím povedať, že je to môj splnený sen, že si tu môžem zahrať. Za posledné roky som hosťoval veľmi málo, lebo som bol inde časovo zaneprázdnený, takže rolu v nitrianskom divadle beriem ako veľkú príležitosť,“ priznal Koleník.

S mnohými nitrianskymi hercami sa pozná osobne, lebo účinkujú aj v jeho domovskom Slovenskom národnom divadle. O to ľahšie sa mu do kolektívu DAB preniká. „Toto divadlo mi príde veľmi mladé, veľmi svieže a hravé, vždy som ho tak vnímal.“

Ako herec bude Koleník na javisku DAB po prvýkrát, ale ako divák v hľadisku už sedel nespočetne veľa ráz. Pozrel si všetko možné cez muzikály, drámy až po komédie. Všetky považuje za veľmi kvalitné, lebo Nitra podľa neho má dobrý nos na režisérov a šťastie na herecké osobnosti.

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami