Divadlo Andreja Bagara v Nitre si 30. výročie Nežnej revolúcie pripomenie výstavou

Divadlo Andreja Bagara v Nitre si 30. výročie Nežnej revolúcie pripomenie výstavou

7. 11. 2019

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre otvorí 16. novembra vo foyer na treťom podlaží výstavu s názvom NEŽNÁ.NR. Pripomenieme si ňou 30. výročie Nežnej revolúcie. Podujatie je venované udalostiam v novembri a v decembri 1989 a podrobne mapuje predovšetkým aktivity nitrianskych divadelníkov v tomto období.

Situácia pracovníkov DAB bola v novembri 1989 veľmi špecifická. V čase, keď sa slovenské divadlá zapájali do udalostí a rušili predstavenia so známym heslom tej doby „Dnes večer nehráme“, bola väčšina umeleckého súboru DAB na zájazde v Moskve. Od 12. do 23. novembra účinkovali v svetoznámom Divadle Na Malej Bronnej. „Hrali tu tri náročné predstavenia: ProsoSmútok pristane Elektre v réžii Jozefa Bednárika a Posledná zastávka v réžii Karola Spišáka. O udalostiach 17. novembra sa tak dozvedali iba cez telefonáty od svojich blízkych a divadelníkov. Jeden z prvých, ktorý ich do Moskvy kontaktovali bol aj herec Milan Kňažko. Na výstave uvádzame tiež jeho Otvorený list z októbra 1989, v ktorom sa vzdal titulu Zaslúžilý umelec.“ povedala autorka výstavy Slavka Civáňová.

Situácia v Moskve sa skomplikovala. Časť hercov chcela na situáciu okamžite reagovať, časť mala obavy, pretože do Moskvy prišli na pozvanie a celý zájazd vrátane leteniek platila sovietska strana. Herci nakoniec 21. novembra čítali v Moskve vyhlásenie, v ktorom sa pripojili k protestom, ktoré už v tom čase prebiehali v Československu. O niekoľko dní, po návrate domov, vzniká 24. 11. v DAB štrajkový výbor a 27. 11. sa pracovníci divadla pridali ku generálnemu štrajku.

Práve tieto dramatické udalosti z pred 30 rokov zachytáva výstava NEŽNÁ.NR. Medzi exponátmi bude text vyhlásenia, ktoré herci čítali v Moskve i ďalšie dochované vyhlásenia a stanoviská, videozáznam i fotografie, medzi ktorými nebude chýbať ani, dnes už veľmi známa fotka, na ktorej idú zamestnanci divadla s logom DAB do generálneho štrajku.

„Výstava mapuje aj ďalšie aktivity hercov, ich výjazdy do regiónov a tovární, kde sa na mítingoch stretávali s verejnosťou. Výstava vychádza z kalendária, ktoré bolo súčasťou projektu  Nitra 89 – pamäť regiónu vypracovanom Asociáciou Divadelná Nitra. Vďaka tomu sa nám podarilo zachytiť jednotlivé udalosti novembra a decembra 1989 prakticky deň po dni,“ uviedla S. Civáňová. Súčasťou výstavy sú aj fotografie ľudí, ktorí zareagovali na výzvu DAB. Návštevníci tu nájdu aj dobovú dennú tlač, plagáty a rôzne letáky.

Po vernisáži sa bude konať diskusia s divadelníkmi, ktorí budú hovoriť o novembrových udalostiach v Moskve i v Nitre, ale aj v iných divadlách na Slovensku tak, ako si ich pamätajú. Zúčastní sa na nej Darina Kárová, ktorá bola v roku 1989 dramaturgičkou DAB, herečka DAB Eva Pavlíková, Eva Matejková a Marián Slovák (ktorí boli od roku 1972 herci DAB, ale v Novembri ´89 už boli členovia Divadla Nová Scéna) a Ivan Gontko zo Starého divadla Karola Spišák v Nitre. Diskusiu bude sprevádzať aj hudobný program v podaní najmladšej generácie súboru DAB.

Späť

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami