Divadlo Andreja Bagara v Nitre pripravuje novú inscenáciu Domov

Divadlo Andreja Bagara v Nitre pripravuje novú inscenáciu Domov

26. 5. 2023

Inscenácia Domov je adaptáciou pozoruhodného románu Máriusa Kopcsaya. S jemne absurdným humorom rozpráva príbeh o jednom nenápadnom osude a o neschopnosti adaptovať sa na meniaci sa svet bláznivých deväťdesiatych rokov.

Inscenácia sa sústredí na hlavného hrdinu, ktorý je vlastne akýmsi „ne-hrdinom“. Jeho pohodlný a neveľmi zaujímavý život novinára na voľnej nohe sa obráti naruby, keď ho manželka donúti presťahovať sa z bytu na periférii do bytu v centre mesta. Je to úplne iný život, než aký by si predstavoval a táto jeho životná situácia svojsky zrkadlí éru deväťdesiatich rokov, v ktorej sa dej odohráva. 

Cez jeho osud je zobrazená aj veľká spoločenská zmena, na ktorú mnohí neboli pripravení a nedokázali ju využiť ako príležitosť, preto dnes v nemalej časti spoločnosti vidíme skepsu a dezilúziu z toho, čo transformácia priniesla. „Je to obyčajný ,človek-milión‘, ktorý nerozumie podnikaniu, nedokáže splácať hypotéku a bojí sa civilizačných chorôb. A okolo neho sa pohybuje spektrum ďalších smiešnych figúrok, ktoré mu v jeho vnútornom zmätku veľmi nepomáhajú – frustrovaná manželka, kamarát-kšeftár, kamarát-filozof, polohysterická matka, ale aj čudná realitná agentka a bezdomovec-biznisman,“ povedala o inscenácii Domov dramaturgička Martina Mašlárová.

Tvorcovia si inscenáciu pracovne žánrovo označili ako divadelný sitcom. „Nie je to celkom presné, ale rôzne podoby humoru sú významnou súčasťou nášho Domova. Diváci sa môžu tešiť na príbeh, v ktorom uvidia povedomé charaktery, ktoré riešia povedomé problémy. Ich konanie je úsmevné, ale má aj pachuť zlyhania. A nemôže zaň nikto, ale trochu zaň môžeme všetci,“ uviedla Martina Mašlárová.

Inscenácia Domov je súčasťou aktuálnej sezóny v DAB, ktorá dostala názov Krehká identita. Jej tvorcovia pri jej kreovaní nechceli obísť ani obdobie po Nežnej revolúcii a po roku 1993, ktoré do veľkej miery formovalo to, ako naša spoločnosť funguje dnes. „Domov Máriusa Kopcsaya je pozoruhodné literárne dielo, ktoré ocenila literárna kritika aj široká verejnosť. Chceli sme priniesť jeho svojský humor a divákom sprostredkovať jeho knihu po prvýkrát v divadelnej podobe. Témy, s ktorými Kopcsay narába, sú blízke komukoľvek. Ide o vzťahy, o jednotlivca v súkolesí spoločenských okolností. Zaujímavosťou je, že pri príležitosti premiéry našej inscenácie vydavateľ Koloman Kertész Bagala pripravil aj dotlač knihy, ktorá bola dlhodobo vypredaná, a na obálke je použitý vizuál našej inscenácie,“ pripomenula Martina Mašlárová.

Premiéru inscenácie Domov uvedie DAB vo svojom štúdiu 9. júna.

Ďalšie informácie o inscenácii Domov ponúkame TU

Späť

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami