DAB chystá v roku 2023 štyri nové premiéry, plánuje aj modernizáciu svetelného parku

DAB chystá v roku 2023 štyri nové premiéry, plánuje aj modernizáciu svetelného parku

5. 1. 2023

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre uvedie v druhej časti aktuálnej divadelnej sezóny štyri nové premiéry. V roku 2023 plánuje tiež zmodernizovať svoj svetelný park. Na projekt sa DAB podarilo získať dotáciu v hodnote 200.000 eur.

             DAB už počas jesennej časti divadelnej sezóny 2022/2023 uviedlo premiéru inscenácie Rozsobáše, ktorá je adaptáciou piatich poviedok B. S. Timravy. V druhej časti sezóny pripravuje štyri nové premiéry. Diváci sa môžu tešiť na inscenácie Nevesta alebo Zdá sa mi, že hrmí, Zlatá lýra, Pribina (Making of)Domov (viac o inscenáciách nižšie).

             Riaditeľa DAB Jaroslav Dóczy zdôraznil, že najpozitívnejšou správou v novom roku je skutočnosť, že ľudia po dvojročnej pandemickej pauze na divadlo nezabudli a stále doň radi chodia. Zvýšený záujem o divadelné predstavenia zaznamenalo DAB už v druhej polovici uplynulého roka. Pozitívny trend je podľa J. Dóczyho badateľný aj v novom roku. „Naozaj sa ukazuje, že diváci na naše divadlo nezabudli a nestratili oň záujem. Čísla návštevnosti ukazujú, že na predstavenia chodia a radi u nás zmysluplne trávia svoj čas,“ uviedol J. Dóczy.

             Dobrou správou tiež je, že aj napriek rastúcim cenám energií a ďalších nákladov, DAB v roku 2023 neplánuje zvyšovať vstupné. „Vďaka teplému počasiu ceny energií nestúpajú takým tempom ako vlani, kedy sme za prvé dva mesiace minuli svoj celoročný rozpočet určený na energie. Veríme, že tento rok už nebudeme musieť opäť zápasiť s nepredvídateľnými cenami, ktoré by stúpali o stovky percent,“ povedal J. Dóczy.

            DAB sa tento rok pripravuje aj na modernizáciu svojej techniky. Divadlu sa podarilo získať dotáciu vo výške 200.000 eur. Určená je na nákup nového svetelného parku. Projekt chce DAB realizovať počas divadelných prázdnin „Už niekoľko rokov sa snažíme uberať cestou „zeleného divadla“. V rámci tejto línie chceme znižovať energetickú náročnosť našej budovy, ktorá je naozaj veľmi vysoká. Verím, že vďaka novému osvetleniu sa nám podarí dosiahnuť významné úspory. Očakávame, že moderné inteligentné svetlá prinesú nie len úsporu na energiách, ale uľahčia a zjednodušia aj ich ovládanie a zmodernizujú svietenie na javisku,“ dodal J. Dóczy.

Plánované premiéry inscenácií v DAB v roku 2023:

             Inscenácia Nevesta alebo Zdá sa, že aj hrmí... hovorí o osudoch Židov za Slovenského štátu. Autorská hra v réžii Martiny Havierovej na motívy poviedky Ladislava Grosmana Nevesta vyrozpráva osud mladej, sebavedomej židovskej dievčiny Lízele. Premiéra inscenácie je naplánovaná na 20. januára 2023 v Štúdiu DAB v Nitre. (Viac o inscenácii: https://www.dab.sk/inscenace/256-nevesta-alebo-zda-sa-ze-hrmi)

             Inscenácia Zlatá lýra v réžii Mariána Amslera priblíži atmosféru niekdajšieho kultového podujatia. Hudobná inscenácia poodhalí zákulisie a predstaví festival Bratislavská lýra ako fenomén doby, bez nostalgie, bez idealizácie, ale s nadhľadom, humorom a s pomenovaním defektov bývalého režimu. Premiéra je naplánovaná na 31. marca 2023 vo Veľkej sále DAB v Nitre. (Viac o inscenácii: https://www.dab.sk/inscenace/257-zlata-lyra)

             Inscenácia Pribina (Making of) v réžii Rastislava Balleka prináša nekonvenčný pohľad na našu históriu. Ponúkne divadelnú koláž materiálov, historických štúdií, ale aj dramatických spracovaní vzostupov a pádov prvého známeho panovníka Nitrianskeho kniežatstva Pribinu. Premiéra inscenácie je naplánovaná na 21. apríla 2023 v Štúdiu DAB v Nitre. (Viac o inscenácii: https://www.dab.sk/inscenace/258-pribina-making-of)

             Adaptácia románu Máriusa Kopcsaya Domov ponúkne jemne absurdný humor. Na pozadí príbehu hlavného hrdinu sa odohráva spoločenská transformácia deväťdesiatych rokov. Kniha s autobiografickými prvkami podnietila dramaturga Daniela Majlinga a režiséra Matúša Bachynca, aby vtipný i trpký príbeh adaptovali pre divadelné javisko. Premiéra inscenácie je naplánovaná na 9. júna 2023 v Štúdiu DAB v Nitre. (Viac o inscenácii: https://www.dab.sk/inscenace/259-domov)

(DAB - Nitra 6. 1. 2023)

Späť

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami