Dievča bez vena

Dievča bez vena

Premiéra21. 6. 2013
Dľžka2:00 hod.
Scéna Veľká sála
Derniéra17. 6. 2014
Počet repríz 13

Tvorbu ruských komediografov bude v našej komediálnej zbierke zastupovať reprezentant divadla realistickej charakterokresby – komédie morálky: Alexander Nikolajevič Ostrovskij.

Dievča bez vena sa odohráva v podmanivej atmosfére ruského leta pri Volge, kde sa všetci chcú len zabávať a naplno prežiť svoj život. Počasie je ako stvorené na slnečné kúpele, popoludnia strávené na terasách bulváru, člnkovanie alebo bujaré cigánske zábavy až do bieleho rána. Spoločnosť pri Volge je pestrá – boháči Knurov a Vožetavov to všetko financujú. Herec Robinson sa všetkým stará o zábavu. Smiešny Karandyšev je vďačným terčom všeobecnej irónie a sarkazmu. Skutočnou dušou spoločnosti, sviečkou, okolo ktorej krúžia všetky tie motýle, je však krásna a omamná Larisa, do ktorej sú všetci beznádejne zaľúbení. Z finančných dôvodov sa ide vydať za dobráka, no ťuťmáka Karandyševa. Aspoň dovtedy, kým sa na scéne nezjaví jej stará láska – Paratov, frajer a sveták, ktorý aj tú najnespútanejšiu zábavu dokáže posunúť ešte o stupeň vyššie. Muž, ktorý každý okamih života dokáže povýšiť na intenzívny zážitok. Smiešny Karandyšev nemá v súboji o Larisino srdce najmenšiu šancu.

Čo sa však stane, ak v tejto atmosfére nekonečnej zábavy a smiechu predsa len niekto začne brať niečo vážne? Napríklad dané slovo. Potom sa z komédie šmahom ruky môže stať tragédia a po veľkom smiechu automaticky príde veľký plač.
Dievča bez vena je klenotom tragikomického žánru.

Inscenácia obsahuje expresívne výrazy.

Foto: Collavino

Autor

  • Alexander Nikolajevič Ostrovskij

Réžia

  • Michal Vajdička

Preklad

  • Ľubomír Vajdička

Kostýmy

  • Jana Kutnerová

Dramaturgia

  • Daniel Majling

Scéna

  • Pavol Andraško

Hudba

  • Marián Čekovský

Larisa

Karandyšev

Ogudalovová

Knurov

Voževatov

Jevfrosiňa Potapovna

Policajt

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami