Inscenácia Kutlochy v DAB ponúkne nevšedný pohľad do vnútra hereckej komunity

Inscenácia Kutlochy v DAB ponúkne nevšedný pohľad do vnútra hereckej komunity

20. 4. 2022

Divadlo Andreja Bagara v Nitre finišuje s prípravou inscenácie Kutlochy. Okrem historiek z legendárnej nitrianskej hereckej ubytovne prinesie hra predovšetkým nevšedný pohľad do sveta divadla i celých hereckých generácií, ktoré v Kutlochoch bývali, tvorili, prežívali svoje lásky, túžby či vnútorné konflikty s dobou, v ktorej žili. Zobrazí tiež zlomové historické obdobia (vojnový Slovenský štát, 50. roky, august 1968, normalizácia, november 1989, rozdelenie Československa, bizarné 90. roky) tak, ako ich prežívali umelci v kontexte svojich súkromných osudov a vzťahov.

     Počas skúšobného procesu sa autorský text Slavky Civáňovej postupne obohacoval o postrehy režisérky Natálie Deákovej a účinkujúcich hercov. „Inscenácia tak dostala mierny nadhľad, jemnú tragikomickosť i črty grotesky. Netlačíme na vážnu linku, určite tam bude prítomná aj istá dávka komiky. Bez nej by to pri takých tvorivých a „hravých“ hercoch akí sú v DAB v Nitre, ani nešlo,“ skonštatovala režisérka Natália Deáková.

     Ako pripomenula, v inscenácii bude aj veľmi výrazná hudobná linka, ktorá zdôrazní emócie, dejinné okamihy, no bude aj citáciou zo slávnych muzikálov, ktoré boli uvedené na scéne DAB. „V hre budú aj odvolávky na rôzne, dnes už kultové, inscenácie nášho divadla i na jeho režisérov, ktorí tu pôsobili. Takže vnímavému divadelnému divákovi ponúknu Kutlochy naozaj zaujímavý zážitok,“ doplnila Slavka Civáňová.

    Scenár hry vznikol na základe množstva rozhovorov s pamätníkmi, ktorí v Kutlochoch bývali. Podľa tvorcov tak inscenácia ponúkne aj intímne nahliadnutie do sveta a životov hercov. „Ukáže, že aj keď sú viac na očiach ako iní ľudia, aj oni majú svoje starosti, radosti, bežnú ľudskú rovinu. Že sa rovnako, ako všetci ostatní, musia vyrovnávať s rôznym životnými i dejinnými udalosťami,“ povedala autorka hry Slavka Civáňová.

    Aj keď námetom na hru Kutlochy bola nitrianska herecká ubytovňa a osudy ľudí, ktorí v nej žili, nejde o inscenáciu, ktorá by bola zahľadená iba do dejín nitrianskeho divadla. „Rozhodne nepôjde o nejaké banálne historky a spomienky. Inscenáciu robíme tak, aby bola zaujímavá aj pre ľudí „z vonka“, aj pre tých, ktorí nitrianske divadlo nepoznajú. Bude to hra, ktorá rozpráva o hereckej komunite. Objavia sa tu typy postáv ako „večná bohémka“, „búrlivák“, „karierista“, či „diva“. Sú to typy osobností a charakterov, ktoré sa objavujú v hereckých kolektívoch vo väčšine divadiel. Sú to malé komunity s istými vzorcami správania a ja som presvedčená, že ľudia, ktorí majú radi divadlo, si v Kutloch nájdu mnohé zaujímavé momenty a hra ich zaujme,“ dodala režisérka inscenácie Natália Deáková.

Späť

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami