SQUARE SEEDS / systém dizajnových objektov bude opäť slúžiť verejnosti

SQUARE SEEDS / systém dizajnových objektov bude opäť slúžiť verejnosti

17. 6. 2024

Dizajnové sedenia Square Seeds budú opäť slúžiť verejnosti


Divadlo Andreja Bagara v Nitre v lete osadí v okolí Študentského domova UKF Brezový háj dizajnové sedenia Square Seeds. Tie budú aktuálne využívať najmä študenti Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre ubytovaní v tomto študentom domove, ale aj široká verejnosť.
SQUARE SEEDS je systém dizajnových objektov so zakomponovanou živou zeleňou, ktoré sú určené pre širokú verejnosť na posedenie a trávenie voľného času na mestských verejných priestranstvách.
„Spájajú v sebe viacero tém - umenie vo verejnom priestore, zelené stratégie, nové technológie, súčasný dizajn, revitalizáciu verejných priestranstiev a mobiliár v exteriéri určený pre širokú verejnosť“, uviedla koordinátorka projektu Slavka Civáňová.
Úlohou sedení Square Seeds je vytvoriť na slnkom rozpálenej ploche mestských verejných priestranstiev oázy príjemného posedenia v tieni zelene. Ako vizuálne objekty sú zároveň oázami súčasného umenia a dizajnu.
Autori objektov Square Seeds sú architekti Michal Lošonský a Nina Protušová a vyrobili ich Umelecko- dekoračné dielne DAB v Nitre. Do tvorby a realizácie projektu boli ako dobrovoľníci zapojení tiež mladí ľudia. Projekt dizajnových sedení Square Seeds realizovalo Divadlo Andreja Bagara v Nitre s podporou Nitrianskej komunitnej nadácie a spoločnosti Foxconn Slovakia v roku 2022.  Aktuálne DAB s podporou Mesta Nitra a v spolupráci s Botanickou záhradou SPU zabezpečilo ich výsadbu novou zeleňou. V kvetináčoch, ktoré sú súčasťou každého objektu sú aktuálne vysadené: Plamienok horský biely (Clematis montana), Plamienok Purpurea Plena Elegans (Clematis viticella), Plamienok tangutský (Clematis tangutica) a Pavinič päťlistý (Parthenocissus quinquefolia). Rastliny by sa mali v najbližších týždňoch rozrásť a v ich tieni vznikne príjemné posedenie. Vďaka Square Seeds tak vzniknú v okolí Študentského domova UKF Brezový háj malé oázy živej zelene. Budú rásť ako živý objekt a fungovať ako veľký kvetináč, ktorý ponúkne aj miesto na sedenie. „Tento projekt má ambíciu byť zárodkom nových zelených, netradičných, umeleckých a inovatívnych technologických riešení verejných priestranstiev .“ dodal Michal Lošonský.


Ideu projektu skrýva v sebe už samotný názov:
SQUARE – vo význame námestie, štvorec, štvorboký, priamy, vyrovnaný, pravidelný, slušný, statočný,
čestný a správny
SEEDS – semienka, zárodky (niečoho nového), prameň, počiatok, potomstvo... vyslovením slova v
slovenskom jazyku slovo znamená: sedadlá, sedenie...

PROJEKT REALIZOVALO DIVADLO ANDREJA BAGARA V NITRE.

PROJEKT BOL PODPORENÝ V RÁMCI GRANTOVÉHO PROGRAMU INOVATÍVNE S FOXCONNOM.

 

          

Späť

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami