Hoax ponúkne návod, ako nezablúdiť v internetovej džungli a nestať sa obeťou dezinformácií

Hoax ponúkne návod, ako nezablúdiť v internetovej džungli a nestať sa obeťou dezinformácií

20. 12. 2017

Prečo mladí ľudia majú problém zorientovať sa v záplave informácií, ktorá sa na nich valí z internetu? Prečo tak ľahko podliehajú hoaxom, konšpiráciám a veria jednoduchým riešeniam, ktorá v praxi nikdy nefungujú? Aj týmito problémami sa bude zaoberať inscenácia Hoax, ktorá je prvou z projektu EDU-hry pripravovaného Divadlom Andreja Bagara (DAB) v Nitre. Cieľom hry je vytvoriť malé divadelné inscenácie s edukačným rozmerom na rôzne aktuálne kultúrno-spoločenské témy. DAB bude EDU-hry prinášať priamo do škôl a školských tried. Po každom predstavení sa bude konať diskusia alebo workshop na tému inscenácie.

            Divadelná inscenácia Hoax sa venuje téme konšpiračných teórii a mediálnej výchovy. Prostredníctvom mladých protagonistov chce mladým divákom ukázať, ako vznikajú hoaxy a falošné správy na internete, ako jednoducho sa dá manipulovať s informáciou aj obrazom a ako sa mladí ľudia nevedia orientovať v správach na internete, čo často prispieva k šíreniu a propagovaniu extrémizmu. Inscenácia bude pracovať s dokumentárnym videomateriálom a interaktívnym spôsobom bude konfrontovať mladých ľudí s faktami s cieľom podporiť ich kritické myslenie.

Scénou bude školská telocvičňa

           Autorkami hry sú Silvia Vollmannová, ktorá je zároveň režisérkou inscenácie a Slavka Civáňová, ktorá sa stará o jej dramaturgiu. „Pri písaní scenára sme sa inšpirovali aj reálnymi udalosťami, ktoré sme však preniesli do nášho vlastného fiktívneho sveta. Hra je tak akousi alegóriou na to, čo sa dnes deje,“ uviedla S. Vollmannová.

          Inscenácia začína prednáškou novinára na strednej škole. Prostredníctvom tejto prednášky sa diváci dostanú do príbehu dvoch mladých chlapcov. Tí prepadnú hoaxom, rôznym konšpiračným teóriám a bombastickým titulkom, ktoré zavádzajú. Na ich základe si vytvoria mylné názory, pretože informácie, ktoré takto získavajú si nijako neoverujú.

          DAB neplánuje uvádzať hru na svojich scénach, ale výlučne na stredných školách. Tomuto zámeru je podriadená aj koncepcia inscenácie. „Bude to vlastne zájazdovka, pri ktorej sme si so scénografkou Dášou Krištofovičovou vybrali priestor telocvične, takže s týmto konceptom pracujeme aj režijno-scénograficky. Pracujeme s týmto priestorom a zámerne sa snažíme využívať všetko telocvičné náčinie a predmety, ktoré nám školská telocvičňa ponúka,“ povedala S. Vollmannová.

Hoax sa mladým prihovorí ich jazykom

           Hra Hoax prináša do škôl tému mediálnej výchovy s presahom na extrémizmus. Pri písaní scenára, pri ktorom autorky konzultovali mnohé problémy aj s odborníkmi na konšpirácie, propagandu a mediálnu manipuláciu, sa postupne vykryštalizoval príbeh dvoch mladých stredoškolákov.

           Dostali meno Adam a Samo a obaja sa stretávajú s rôznymi správami na internete. Jeden im podľahne viac, druhému sa z nich podarí postupne vymaniť. „Celú inscenáciu sa snažíme podávať s nadhľadom a s humorom. Využívame jazyk veľmi súčasný, slangový, mládežnícky, jazyk dnešných mladých ľudí a cezeň sa snažíme poukázať na to, že mnohé veci, s ktorými sa stretávame na internete, podávajú často príliš jednoduché až hlúpe videnie sveta a že je naozaj dobré zamyslieť sa nad nimi kriticky, prípadne sa pozrieť aj za inými informáciami,“ povedala Slávka Civáňová.

 

Čo je to hoax? Čo sú to dezinformačné médiá? Kde vznikajú falošné správy? Kto ich šíri a prečo? Viete rozlíšiť na nete pravdivé a falošné informácie? Ako klamlivé a účelovo tvorené správy podporujú extrémizmus? Ako extrémistické skupiny využívajú sociálne siete? 

Edu-hra HOAX sa venuje téme mediálnej výchovy a extrémizmu a Divadlo Andreja Bagara ju prináša priamo do stredných škôl v Nitre a v regióne.

Dnes na ovplyvnenie myslenia ľudí nepotrebujete vlastniť celoštátnu televíziu, stačí vám dobre spravovaný profil na Facebooku.

Hra zobrazuje príbeh dvoch mladých chalanov,  Adama a Sama, ktorí trávia veľa času na sociálnych sieťach, pričom sa zapletú do výziev extrémistickej skupiny. Ich príbeh sa odohráva na pozadí prednášky o hoaxoch podporujúcich extrémizmus na sociálnych sieťach, ktorú prišiel na školu robiť odborník na dezinformačné médiá.

HOAX – v angličtine je jedným z jeho významov „podvod“, špeciálne sa ním označuje internetom šírená správa, ktorá napriek svojej nezmyselnosti vyzýva na to, aby bola preposielaná a zdieľaná ďalej. Môže mať zábavný, ale aj politický charakter a často je zneužívaná na ovplyvnenie názoru verejnosti.

Cieľom hry je ukázať mladým divákom, ako vznikajú hoaxy a falošné správy na internete, ako jednoducho sa dá manipulovať s informáciou aj s obrazom a ako sa mladí ľudia nevedia orientovať v správach na internete, čo často prispieva práve k šíreniu a propagovaniu extrémizmu. Inscenáciou chceme cez konkrétne príklady  konfrontovať mladých ľudí s faktmi a podporiť tak ich kritické myslenie.

Napriek dôležitosti témy je inscenácia

odľahčená tínedžerským štýlom prejavu, je plná situačného humoru, dynamických hereckých akcií, využíva live video a live music.

Záleží len na vás, čo budete zdieľať a lajkovať.

 

autor:

Silvia Vollmannová, Slavka Civáňová

dramaturgia a koncepcia projektu: Slavka Civáňová

scéna a kostýmy: Dáša Krištofovičová hudba: Ján Kružliak ml.

prezentácie a animácie: Šimon Matrka

video: Daniel Dluhý

réžia: SILVIA VOLLMANNOVÁ

účinkujú: Tomáš Turek, Marián Viskup

Späť

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami