DAB pripravilo výstavu Shut up! Hlas demokracie v ohrození

DAB pripravilo výstavu Shut up! Hlas demokracie v ohrození

19. 9. 2018

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre sprístupní vo štvrtok 20. septembra vo foyer výstavu Shut up! Hlas demokracie v ohrození. Tento medzinárodný projekt je reakciou na vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Autormi koncepcie výstavy sú ľudia z agentúry Respect APP, ktorá vyzvala dizajnérov, aby vytvorili plagát na túto tému.

Na výzvu prišlo celkovo 384 diel z 36 krajín, napríklad z Číny, Poľska, Jordánska, Cypru, Talianska, Južnej Kórey, USA, Kanady, Ruska, Japonska, Ukrajiny, Iránu, Ekvádoru, Mexika, Portugalska, Švajčiarska a ďalších štátov. Autori koncepcie výstavy vybrali 100 najlepších, aby v celosvetovej mierke reprezentovali tento projekt.

„DAB predstaví 40 plagátov, ktoré sú vybrané špeciálne pre túto výstavu. To znamená, že jej návštevníci si u nás môžu pozrieť plagáty, ktoré na iných inštaláciách tejto putovnej výstavy neuvidia. DAB pripravilo výstavu Shut up! Hlas demokracie v ohrození v súvislosti s premiérou inscenácie Mechanický pomaranč, ktorú uvedie v piatok 21. septembra. Témou, ktorú majú plagáty i inscenácia spoločnú je motív násilia a to ako naň spoločnosť reaguje,“ povedala projektová manažérka DAB Slavka Civáňová.

Súbor plagátov je mimoriadne sugestívny, s veľkou vnútornou silou. Vystavené diela spája jeden motív a aj keď má každý iného autora z inej krajiny, objavujú sa na nich veľmi podobné grafické prvky v podobe pera, terča, či mikrofónu, teda univerzálne motívy, ktoré sú bez ohľadu na rasu, či štátnu príslušnosť symbolmi slobody a boja proti násiliu.

Výstava potrvá v priestoroch DAB do 7. novembra. Prístupná je vždy hodinu pred každým predstavením i počas neho. Návštevníci si ju môžu pozrieť aj počas celého trvania Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, s ktorým DAB projekt pripravilo.

Späť

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami