Skrotenie zlej ženy

Skrotenie zlej ženy

Premiéra19. 9. 2015
Dľžka2:30 hod.
Scéna Veľká sála
Derniéra22. 8. 2016
Počet repríz 21

Svet je javisko a javisko je svet ...

Pozývame vás navštíviť divadlo svet najväčšieho dramatika všetkých čias Williama Shakespeara. Ocitnete sa pred zrkadlom jeho imaginácie. Svojskej predstavy o svete, o poriadku prírody a človeka, o vzťahu medzi bytím a zdaním, skutočnosťou a snom, realitou a ilúziou. Všestrannosť a univerzálnosť Shakespearových hier spočíva v poznaní širokého registra ľudskej skúsenosti, ktorý autor vo svojich hrách obsiahol. V jeho postavách sa zrkadlí toľko rôznych a často aj protikladných aspektov ľudskej povahy, až sa z mnohých stávajú archetypy, ktoré po stáročia oslovujú divákov a fungujú v každej dobe.

Shakespeare nevykladá svet. Nevnucuje divákom, čo si majú myslieť. Nie je básnikom ideí, ale básnikom konkrétnych a uveriteľných ľudských situácií. 

Hra je .... ilúzia ... sen .. hra v hre 

Bohatý padovský šľachtic Baptista Minola má dve dcéry: staršiu – večne zlostnú a neznášanlivú Katarínu a mladšiu – krásnu, dobre vychovanú a vždy poslušnú Biancu. O jej ruku sa uchádza množstvo nápadníkov. Otec má však jednu podmienku – mladšiu dcéru vydá až vtedy, keď sa nájde manžel aj pre tú staršiu. Mladý a urastený Lucentio, jeden z nápadníkov Biancy, súperí o ruku svojej vyvolenej s Hortensiom. Do hry o Biancu sa zapojí aj Lucentiov kamarát Tranio, ktorý sa za neho preoblečie. Len aby sa spoločne zbavili ďalšieho nápadníka Biancy – bohatého, ale starého kupca Gremia. Ich úsilie je márne, pokým sa nenájde kandidát na manžela neskrotnej Kataríny. Tento problém sa prekvapivo ľahko vyrieši príchodom drzého Petruchia z Verony, ktorý je natoľko lačný po peniazoch, že je pripravený okamžite sa oženiť s akoukoľvek ženou, len aby získal svoj finančný „úlovok“. Len jednu prekážku musí zdolať: dobyť dosiaľ neoblomnú pevnosť ženskej hrdosti a skrotiť si svoju Katarínu.

Je dneešný svet ešte divadlom? Alebo už len cirkusom?! 

Svet sa drobí... Je akýmsi polorozpadnutým cirkusom! A my v ňom hráme svoje smiešno-trápne, vopred rozdané úlohy. Drsných krotiteľov, klaunov a pierotov, obratných žonglérov či prefíkaných eskamotérov...

Jedna z najznámejších a najobľúbenejších Shakespearových komédií hovorí o premenlivosti a zložitosti vzťahov medzi mužom a ženou, o súboji pohlaví. O vzájomnej manipulácii medzi ľuďmi. V hre sa miešajú prvky renesančnej romantickej komédie s intenzívnou energiou commedie dell´arte. Ale aj divadlo výsmechu a krutosti, ohňostroj slovných hračiek či napätie fyzickej akcie. Z dnešnej perspektívy je hra rovnako politická, ako aj žánrovo a tematicky provokujúca, rodovo nekorektná, sexistická. Vtipná, ironicky krutá, drsne súčasná.

 

Autor

  • William Shakespeare

Réžia

  • Svetozár Sprušanský

Preklad

  • Blahoslav Hečko

Hudba

  • Peter Zagar

Pohybová spolupráca

  • Jaro Viňarský

Scéna a kostýmy

  • Alexandra Grusková

Uvádzačka, Katarína

Šľachtic, Baptista Minola

Krištof, Petruchio

Bianca

Bartolomej, Grumio

Biondello

Lovec, Pedant

Lovec, Vincentio

Hortensio

Vdova

Hudobníci

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami