Búrlivá jar

Búrlivá jar

Premiéra22. 10. 2015
Dľžka2:20 hod.
Scéna Štúdio
Derniéra24. 10. 2016
Počet repríz 24

Komorný príbeh plný humoru venovaný herečke Gabriele Dolnej k životnému jubileu

Inscenácia o ľudskej túžbe byť úspešným, obdivovaným, milovaným a šťastným. Je výstižným portrétom výnimočnej ženy – herečky. 

Venované Gabriele Dolnej k jej okrúhlemu životnému jubileu, ktoré oslávila v polovici novembra 2015.

Búrlivá jar je komorný príbeh plný humoru, ale najmä vnútorných problémov komplikovaného človeka. V jeho centre stojí dominantná žena. Slávna herečka Gertie Matthewsová.

Patrí do kruhu tých vyvolených ľudí, ktorí TO jednoducho v sebe majú. Môže teda ironizovať na tému „jediného a pravého umenia“ a vyrážať dych tým, ktorí horlia o jeho posvätnosti. Nie je totiž jeho vazalom, ale jeho stvoriteľkou. Gertie Matthewsová vie byť cynická, uštipačná, nespravodlivo krutá, ale aj chápajúca, slabá a bezmocná. Je závislá od potlesku a lichôtok, je sebavedomá. Ale aj neistá.

Pozná svoju cenu, a predsa o sebe stále pochybuje. Je krehká a zraniteľná, ako len môže byť ozajstný umelec.

A rovnako osamelá ako mnohé obyčajné ženy. Lebo muži majú strach zo silných žien. A tak sa zblíži s chlapíkmi, ktorých jej osud prihrá do cesty. So strážcom parkoviska – mladíkom Samom z nižšej spoločenskej vrstvy – ktorý má občasné problémy so zákonom a o dve desaťročia neskôr s Phillipsom – rodeným manažérom – ktorý však tiež túži byť hercom. Obaja muži sú chlapčenskí a obaja v živote hľadajú sami seba. Gertie priťahuje ich mladosť, ale aj možnosť čiastočného uspokojenia nenaplnených materinských pudov. Alebo možno len ich odzbrojujúca úprimnosť?

Aj diva predsa občas potrebuje láskavé objatie. Aj keď dobre vie, že človek ako ona je napokon vždy odkázaný sám na seba. 

Herečka, ktorá bude Gertie zosobňovať, ju musí na javisku žiť a nie hrať! – povedal o postave samotný autor.

Gertie nie je výnimočne krásna, má aj nejaké to kilo navyše, občas lezie ľuďom na nervy. Nie je už ani žiadnou mladicou. No vo vzácnych chvíľach, keď zabudne na okolie, ktoré ju sleduje, premení sa na malé dievčatko. Vtedy je civilná, bez afektu, presná a múdra. Keď poučená školou života len tak mimochodom trúsi šibeničné alebo erotické bonmoty. Alebo vie s chirurgickou presnosťou diagnostikovať odvrátenú tvár divadla.

Bez afektu, no plné vášne sú jej výstupy, keď vyčíta mŕtvej matke – svojej doživotnej traume – vlastné komplexy.

Pozývame vás, milí diváci, na herecký koncert Gabriely Dolnej a Juraja Hrčku, ktorí sa vám predstavia v divadelných variáciách na tému premenlivosti hranice medzi svetom divadla a žitou realitou!

foto: Dalibor Krupka

 

Autor

  • Arnold Wesker

Preklad

  • Alexandra Ruppeldtová

Kostýmy

  • Diana Strauszová

Scéna

  • Diana Strauszová

Réžia, dramaturgia a výber hudby

  • Svetozár Sprušanský

Pohybová spolupráca

  • Vašo Púčik

Gertie Matthewsová

SAM Martin, strážca parkoviska

KENNEDY Phillips, inšpicient

Búrlivá jar si zaslúži búrlivý potlesk

Natália Čerňancová, Tibor Habo 15. jún 2016

Základ obdivuhodného výkonu oslávenkyne a skúseného herca predstavuje hra Búrlivá jar. Po dvoch hodinách na javisku sa herečka neubránila slzám. Pocit spokojnosti a príjemného zážitku sme mohli prežívať spoločne s ňou.

Minulý piatok predstavilo Divadlo Andreja Bagara premiéru inscenácieBúrlivá jar. Hlavnou témou predstavenia je reflexia výnimočnej herečky o svojom živote. Gertie Matthewsová odhaľuje pozadie svojho úspechu, vzťahov, ale predovšetkým citov. Diva postupom rokov rozoberá svoje osudy s dvoma najbližšími osobami v jej brandži – strážnikom parkoviska a inšpicientom divadla. Ústrednú postavu stvárnila Gabriela Dolná, ktorá v polovici novembra oslávi svoje okrúhle jubileum. A práve jej bola táto inscenácia venovaná.

Príbeh zachytáva neskoršie obdobie života herečky, ktorú dlhé roky sformovali do sebavedomej, inteligentnej, ale zato komplikovanej ženy. Najdôležitejší je pre ňu adoptívny syn Tom a divadlo. Dosky sú jej vášňou a akýmsi mystériom. Miluje obdiv a potlesk, pozná svoju hodnotu. Napriek tomu Gertie dokáže o sebe pochybovať a do istej miery sa aj kritizovať. Najlepšie roky má už za sebou, stále sa jej však vybavuje vlastná matka, ktorej vyčíta svoje traumy a komplexy. Herečka je silná, no veľký vplyv majú jej vlastné pocity.

Gabriela Dolná ako Gertie Matthewsová

V prvej časti predstavenia je divákom priblížené prostredie za oponou a súkromie stálice. Podstatu deja tvorí najmä jej priateľský vzťah s oveľa mladším strážnikom parkoviska Samom Martinom. Sam pochádza z nižšej vrstvy, je  drobný zlodej, ale pani Matthewsovú si veľmi váži. Vzniká medzi nimi dôvernejší vzťah. Ten si ale herečka svojho postavenia nemôže a nechce dovoliť. Táto skutočnosť prináša mnoho vtipných momentov, či dokonca nádych sexuality. Skúsená žena pomáha mladíkovi nájsť svoju vlastnú cestu.  Povahu herečky mierne poznačí úmrtie sedemročného syna Toma.

Druhá časť hry zobrazuje život divadelnej hviezdy o dvadsať rokov neskôr. Jej najbližším priateľom je inšpicient Kennedy Phillips, talentovaný obchodník hľadajúci existenčné smerovanie. Gertie Matthewsovú stále prenasledujú neuspokojené pudy a absencia lásky v živote. Snaha zviesť mladíka rovnako končí neúspechom. Phillips jej nakoniec oznámi, že v divadle končí, čo pre herečku znamená smutný koniec. Uvedomuje si, že je obyčajnou starou ženou a že jej matka mala predsa len v niečom pravdu.

Herečka si spoločne s Jurajom Hrčkom podmanili celé publikum

V podaní hercov išlo o bravúrne prevedenie. Gabika Dolná a Juraj Hrčka  boli so svojimi rolami dokonale zosobnení, čo iba pridávalo hre na autenticite. Hodná vyzdvihnutia je aj emočná stránka postáv. Nebolo takého pocitu, ktorý by nedokázali dôveryhodne stvárniť. Predstavenie sa prelínalo nielen so smutnými okamihmi, ale aj vtipnými a divokými chvíľami. Tie tvorili premenlivú, ale zato rôznorodú hru. Veselé momenty priniesli hlavne osobné vzťahy medzi postavami a bonmoty vyplývajúce z danej situácie.

Dojímavejšie boli scény, keď  si hlavná postava reflektovala svoj život a negatívnu stránku herectva. Účinkujúci, najmä Gabriela Dolná, si celkom podmanila publikum a opäť ho presvedčila o svojich kvalitách. Skvelú prácu odviedli aj režisér Svetozár Sprušanský a Diana Strauszová, ktorí farbou kostýmov a scény navodili pochmúrnosť jari Gertie Matthewsovej. Predstavenie si preto rozhodne zaslúži potlesk a obdiv hercov. Hra Búrlivá jar bude najbližšie predstavená 31. októbra v štúdiu divadla. Občas nečas môže iba odporúčať.

Gabriela Dolná v Rádiu Regina RTVS,

Rádio Regina 20. november 2015

Magazín Rádia Regina, štvrtok 19. 11. 2015

Hodinový rozhovor vysielaný naživo o herectve, životnom jubileu, filmových a divadelných postavách, ako aj predstavení Búrlivá jar.

 

TA3 - Búrlivá jar

TA3 10. november 2015

Reportáž v relácii "Týždeň v kultúre" v televízii TA3 bola venovaná premiére predstavenia Búrlivá jar a jubilujúcej herečke nitrianskeho divadla Gabriele Dolnej. 

 

Rodinná oslava Gabriely Dolnej

Marta Žilková 15. október 2015

Svoje uvažovanie o najnovšom predstavení  Divadla Andreja Bagara v Nitre začnem prvou a poslednou vetou zo životopisu autora tejto premiéry: „Arnold Wesker je známy britský dramatik“  a „na sklonku života bol povýšený do šľachtického stavu“. A to sa tak často nestáva. Aspoň nie v Anglicku. Anglická spoločnosť si totiž dá záležať na tom, komu prídomok sir (sőr) udelí. Potom to svedčí nielen o veľkých zásluhách či talente oceneného, ale aj o pracovitosti a uznaní doma i v zahraničí. O tom, že A. Wesker spomínané podmienky spĺňa, svedčí 50 hier, množstvo ďalších literárnych diel i postavenie popredného anglického dramatika. Jeho drámy sa hrajú v mnohých divadlách sveta a sú výborným vývozným artiklom, šíriacim dobré meno materskej krajiny.

Z uvedených dôvodov treba pozitívne hodnotiť dramaturgický počin Svetozára Sprušanského, že do repertoára nitrianskeho divadla zaradil hru Arnolda Weskera Búrlivá jar. Jej výber však nebol celkom náhodný. V tomto roku oslavuje okrúhle výročie jedna z verných členiek divadla Gabriela Dolná, známa z viacerých filmov a televíznych seriálov. Naposledy ju diváci mali možnosť vidieť ako temperamentnú dedinčanku v seriáli Kukučka. A postava herečky v  hre Búrlivá jar ako keby bola napísaná pre ňu.

Do atmosféry hry Búrlivá jar uvádza diváka elegantná a jednoduchá, no viacúčelová scéna ladená do sivých odtieňov. Scéne sa prispôsobujú kostýmy, rovnako elegantné, vystihujúce nielen prostredie príbehu, ale aj náladu hlavnej hrdinky. Voľnosť priestoru umožnila účinkujúcim rozohrať mnohé dramatické sekvencie, zrýchľovať či spomaľovať ich priebeh. Autorkou scény i kostýmov je Diana Strauszová (štrausová).

Hra Búrlivá jar je v podstate monodráma, lebo jediná mužská dvojpostava – hrá ju Juraj Hrčka – je iba akýmsi rozohrávačom či nahrávačom starnúcej herečky. Jej výpoveď sa dotýka viacerých okruhov, ako je poslanie herectva, zmysel života, medziľudské vzťahy a pod. Na pohľad bežné témy však poskytujú mnohé možnosti na uvažovanie, ak sú originálne a vtipne komponované.

Autor postavil dramatickosť v podstate bezpríbehovej hry na striedaní reálnych výpovedí postavy s prejavom vnútornej tragiky a s jej vyrovnávaním sa. Navonok  úspešná herečka na vrchole svojej kariéry, spokojná so sebou i so svojím životom pomaly odkrýva skutočný stav svojho myslenia, názorov i prejavu. A ako to v reálnom živote býva, striedajú sa veselé i vážne situácie, ale dôležité  je, ako sa k nim človek postaví. Súhlasne či kriticky, poddá sa im alebo ich ironicky vysmeje. Veľa slov padne o povolaní herca, o zmysle jeho hrania, ale nie sú to vždy lichôtky, na ktoré sa hlavne mladí ľudia namotávajú, tak ako v tomto prípade Sam Martin, strážca parkoviska, obdivovateľ veľkej hviezdy. Autor sa nebojí napísať pravdu o hereckej o pýche, o túžbe po sláve, nebojí sa hovoriť o tvárení sa herca, že je niekým, kým vlastne nie je, čo divadelná veda pokladá za stotožnenie sa herca s postavou. Ale napriek všetkým pochybnostiam a irónii herečka priznáva, že sympatia publika je drogou všetkých hercov, ju nevynímajúc.

Starnúca herečka odkrýva aj svoj osobný život, jeho tragickú polohu, ktorá ústi do pocitu osamelosti bez lásky a naplnenia. Nedostatku lásky i sexu pripisuje neúspech na javisku i v živote. A čím je staršia a osamelejšia, tento pocit nadobúda silu, ochromuje jej doterajšiu telesnú i duševnú vitalitu a zdá sa, že nad ňou zvíťazí. Ale nie. Uvedomí si, že prichádza jar – búrlivá jar a s ňou možnosť ešte to znovu vyskúšať.

Napriek melanchólii posledných výstupov divák neodchádza smutný, ale dojatý. Možno to zapríčinil autor, ale celkom určite mala na tom podiel hlavná protagonistka hry Gabriela Dolná v roli starnúcej herečky. Vo vyše dvoch hodín trvajúcom predstavení predviedla celé svoje herecké majstrovstvo. A určite si nikto nemyslel, že sa iba pretvaruje. Bola víťaznou, oslavovanou herečkou na vrchole úspechov, ale aj starostlivou matkou  a manželkou, bola plná energie i vtipu, no aj osamelou ženou prahnúcou po láske. G. Dolná odohrala – aj vďaka režisérovi S. Sprušanskému – všetky stránky ľudského osudu ženy, ktorá sa nevzdáva, netragizuje a plače iba dovnútra, aby to nikto nevidel.

Možno niekomu nebude konvenovať klasická hra bez experimentov, ale veľká väčšina divákov tento titul privíta ako oddychovku po predchádzajúcich náročných tituloch.

Nitrianski diváci boli pozvaní na malú rodinnú oslavu, kde hostiteľkou i oslávenkyňou bola herečka Gabriela Dolná. Ako hlavné menu sa podávalo umenie, ľudskosť a láska k profesii.

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami