Príjemný ostrov

Príjemný ostrov

Premiéra23. 9. 2023
Dľžka1:10 hod.
Scéna Štúdio
Cena
Počet repríz 1

Silke Huysmans & Hannes Dereere, CAMPO, BELGICKO

Originálne duo belgických performerov po prvýkrát na Slovensku! Príjemný ostrov je pôsobivé dokumentárne divadlo o časti sveta, ktorá bola kedysi rajom na zemi. Ostrov Nauru, ktorý leží v Tichom oceáne medzi Austráliou a Havajskými ostrovmi, kedysi volali Príjemným ostrovom. Tento názov dnes vyznieva ironicky – odkedy ho objavili Európania, stal sa z neho postupne vyprahnutý a vyťažený kus zeme už takmer bez vegetácie, osamelý v šírom mori (najbližšia pevnina je vzdialená 300 kilometrov). Nauru je často vnímaný ako podobenstvo o našom súčasnom svete. Vyčerpanie prírodných zdrojov ostrov zruinovalo ekonomicky i ekologicky. Dnes je Nauru známe najmä tým, že sa na ňom nachádzajú austrálske záchytné centrá pre utečencov, a tak sa z neho stal vydržiavaný štát, ktorý už postupne nemá žiadne iné zdroje, len obchodovanie s nešťastím druhých. Podmienky, v akých utečenci na ostrove žijú, sú strašné. Vláda Nauru zakázala väčšine novinárov a výskumníkov vstup na ostrov v snahe zabrániť šíreniu negatívnych správ do sveta.
Tvorcovia Silke Huysmans a Hannes Dereere dostali výnimočné povolenie vstúpiť na ostrov na niekoľko týždňov v lete 2018. V tomto postapokalyptickom prostredí sa snažili zachytiť historické, ekologické a humanitárne vyčerpanie ostrova a tým aj celej našej planéty. Pomocou zvukových a obrazových nahrávok aj telefonických četov tajne zachytených na ich osobných smartfónoch absolvujete „prechádzku“ po ostrove Nauru. Táto jedinečná investigatívna performancia odhaľuje dramatickú minulosť a smutnú prítomnosť ostrova. Aká predstava o budúcnosti tu ešte ostala? Čo sa stane so svetom, ktorý je zameraný na nekonečný rast? A čo sa stane s ostatným svetom, ktorý sa tvári, že sa ho to netýka? 

Príjemný ostrov je druhou časťou ekologickej trilógie a na tohtoročnej Divadelnej Nitre máte jedinečnú možnosť vidieť aj jej ďalšie dva diely: Z morského dna (Out of the Blue) a Banské príbehy (Mining Stories). 

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami