KREHKÁ IDENTITA: O hudbe a dobe alebo Lesk a odlesky Bratislavskej Lýry

KREHKÁ IDENTITA:  O hudbe a dobe alebo Lesk a odlesky Bratislavskej Lýry

Premiéra27. 5. 2023
Dľžka0:00 hod.
Scéna Štúdio
Cena
Počet repríz 1

 

Krehká identita: O HUDBE A DOBE alebo LESK A ODLESKY BRATISLAVSKEJ LÝRY

Tretia diskusia z cyklu Krehká identita sa viaže k témam inscenácie Zlatá lýra. Uskutoční sa v rámci prehliadky Made in Czechoslovakia, ktorá je tento rok zameraná na hudobné inscenácie a pripomína osobnosti ako Karol Duchoň (inscenácia Zem pamätá) či Hana Zagorová (Je naprosto nezbytné) a i.

Budeme diskutovať o fenoménoch a osobnostiach slovenskej a českej hudobnej scény, o tom, čo umožnilo vznik festivalu Bratislavská lýra, ktorý bol závanom slobody a príznakom politického uvoľnenia v šesťdesiatych rokoch. Položíme si tiež otázku, ako ovplyvňovala cenzúra a autocenzúra umeleckú tvorbu v období normalizácie, ako sa s dvojakou tvárou slávy vyrovnávali hudobné hviezdy. Nostalgicky si zaspomíname aj kriticky nahliadneme na obdobie, v ktorom vznikli mnohé skvelé hity, no zároveň sa na umení a kultúre napáchali rôzne krivdy.

Hosťami diskusie budú básnik a textár Ján Štrasser, hudobný dramaturg a kritik Juraj Čurný, historik Peter Jašek a scenárista dokumentárneho cyklu Zlatá lýra, dramaturg RTVS Róbert Valovič. V hudobnej časti programu zaznejú skladby z inscenácie Zlatá lýra.

Vstup na akciu je voľný.

Ján Štrasser
Slovenský básnik, esejista, textár, dramaturg a prekladateľ. Bol redaktorom časopisu Mladá tvorba, neskôr divadelným dramaturgom Poetickej scény, Vojenského umeleckého súboru a Štúdia S. Pôsobil ako redaktor a neskôr ako šéfredaktor Slovenských pohľadov, pracoval aj ako
redaktor týždenníka Domino fórum. Vyšli mu viaceré zbierky poézie či knihy rozhovorov so známymi osobnosťami. Je autorom desiatok textov piesní mnohých slovenských interpretov a kapiel (Miro Žbirka, Marika Gombitová, Dežo Ursíny...).

Juraj Čurný
Hudobný dramaturg, kritik, publicista. Študoval žurnalistiku, celoživotne pôsobí v oblasti hudby resp. kultúry, pôsobil v Československom rozhlase aj v súkromných rádiách (Rock FM Rádio, Rádio Twist) a hudobných vydavateľstvách (BMG, Opus). Je známou tvárou relácie Chart Show na TV Markíza.

Peter Jašek
Historik, pôsobí v Centre výskumu obdobia neslobody v Ústave pamäti národa. Venuje sa slovenským dejinám 20. storočia – obdobiu 2. svetovej vojny, normalizácii, pádu komunistického režimu na Slovensku a aktivitám slovenského politického exilu. Publikoval množstvo prác, článkov a štúdií doma aj v zahraničí.

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami