Kolumbína

Kolumbína

Premiéra15. 1. 2010
Dľžka2:30 hod.
Scéna Veľká sála
Derniéra30. 3. 2011
Počet repríz 25

divadlo je celý svet a človek sa v ňom musí naučiť žiť. Aby prežil... svet je pomyselným divadlom, v ktorom človek prežije, len keď začne hrať. Aby prežil...

Divadlo – to je prach a pach ľudských osudov. Tých reálnych aj vymyslených. Prostredie, v ktorom dominujú emócie a veľké gestá... City sú premenlivé a klamlivé ako jarný vánok. Gestá sú neraz také exaltované a rozohnené, až strácajú na svojom význame a účinku. Miesi sa v nich herecká márnivosť, menšie alebo väčšie intrigy, drobné klamstvá, pretvárka a klebety. Ale aj úprimná radosť, nadšenie, neskrývané potešenie... Priazeň publika aj obava pred jeho neočakávanou a náhlou nespravodlivosťou... Zabudnutím! 

Divadlo – neuveriteľne bláznivý svet s neopísateľným koloritom správania všetkých zainteresovaných alebo len obdivne sa prizerajúcich. Divadelných hviezd a primadon, naftalínových  seladonov aj mladokomikov, úlisných autorov aj krehkých naiviek, zvodných švihákov či drsných elegánov. Divadelné zákulisie – to sú aj principáli, riaditelia divadiel, šepkárky, inšpicient, zástupy obdivovateľov... Jednoducho: jedna veľká rodina – ktorá sa tak rada vzájomne hrá. Hrá a hrá sa! A pritom sa má táááááák rada!

Všetkých spája ten zázračný okamih zdvihnutia opony. Stíšenia, priam zastavenia sveta vo chvíli dotyku s absolútnom. V okamihu rozprávania príbehu, vniknutia do duše postavy, podstaty jeho trápenia alebo šťastia... Divadlo vo svojej vesmírnej esencii. A potom ten strhujúci blesk potlesku!

Zahráme vám príbeh jedného ľúbostného trojuholníka. Na jednom jeho konci stojí mladá, krásna a čistá dievčina Kolumbína. Na druhom jej ešte čestnejší a ušľachtilejší manžel Julien. Ten však musí (a diktátorsky aj chce!) narukovať. Aj keč veľmi nerád, požiada svoju matku, aby sa o jeho vernú manželku postarala. Mama je však slávna a všetkými zbožňovaná umelkyňa – herečka Alexandra. Veľká diva po synovom odchode pootvorí pred Kolumbínou svet divadla. Vovádza ju doň! Spraví z nej herečku. Po krátkom čase však Julien dostáva dovolenku, prichádza domov a nestačí sa čudovať. Všetko sa náhle zmenilo – všetko je inak.
Tým pomyselným tretím vrcholom ľúbostného trojuholníka je práve DIVADLO. Nie jeden alebo dvaja muži, ale samotné to úžasné, všetkými zbožňované a preklínané divadlo.    

Hra je popretkávaná skvelými a vtipnými bonmotmi. Charakterizuje ju francúzska ľahkosť konverzácie, noblesa vedených dialógov, precízne poznanie a zachytenie prostredia šminiek a kulís, vzťahov spoza reflektorov. Nechýba zžieravá pravdivosť a presnosť vyjadrenia zložitosti mužsko – ženských vzťahov. Manželských pochybností pri napčoňaní egoistických predstáv o osobnom šťastí či harmonickom partnerskom súžití.

Autor

  • Jean Anouilh

Réžia

  • Emil Horváth

Preklad

  • Ľubomír Vajdička

Kostýmy

  • Ľudmila Várossová

Dramaturgia

  • Svetozár Sprušanský

Scéna

  • Peter Čanecký

Hudba

  • Víťazoslav Kubička

Pohybová spolupráca

  • Juraj Letenay

MADAME ALEXANDRA,slávna tragédka

JULIEN, jej syn

ARMAND, jej syn

KOUMBÍNA, Julienova manželka

EMILE ROBINET, básnik

DESFOURNETTES

DU BARTAS

kaderník a pedikúr

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami