Sezóna 2019/2020

Sezóna 2019/2020

Premiéra1. 9. 2019
Dľžka0:00 hod.
Scéna
Cena
Počet repríz 0

Jubilejná 70. sezóna Divadla Andreja Bagara v Nitre

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre vstupuje v týchto dňoch do svojej jubilejnej 70. divadelnej sezóny. Svojim divákom v nej prinesie päť premiér: jeden obnovený výpravný muzikál a ďalšie štyri inscenácie, ktoré na javisko nitrianskeho divadla prinesú kvalitné umenie spolu s romantikou i rozprávkou pre deti a ich rodičov. Okrúhle výročie oslávi DAB aj veľkým galaprogramom a vydaním knihy, ktorá mapuje sedem desaťročí jeho fungovania.

 

Tisícročná včela, plánovaná premiéra 14. septembra 2019

Na javisko DAB sa po troch rokoch vracia Tisícročnná včela. Diváci sa môžu tešiť na veľkolepú scénickú fresku, ktorá vyrozpráva príbehy rodinnej ságy rodu Pichandovcov, ich detí, vnukov a pravnukov. V réžii Martina Kákoša sa predstaví prakticky celý umelecký súbor. Divácky mimoriadne obľúbený muzikál prinesie na javisko nitrianskeho divadla opäť skvelé herecké a tanečné výkony i výbornú hudbu Vaša Patejdla.

Banalita lásky, plánovaná premiéra 22. novembra 2019

Súčasná dráma Banalita lásky (2009) izraelskej autorky Savyon Liebrecht, ktorú uvádzame v slovenskej premiére, predstaví na pozadí fiktívneho dialógu dve historické postavy: jedného z najväčších mysliteľov 20. storočia filozofa Martina Heideggera (1889 – 1976), sympatizanta Hitlera a nacistickej strany, a jeho mladú židovskú študentku Hannah Arendtovú (1906 – 1975), budúcu významnú politologičku. Inscenácia prináša niekoľko aktuálnych a závažných tém – od spoločenských predsudkov, privátnej témy lásky, ktorá nie je spoločnosťou akceptovaná, cez tému holokaustu, antisemitizmu až po otázky súčasnej politiky štátu Izrael a zodpovednosti človeka za svoje činy.

 

Robin Hood, plánovaná premiéra 17. januára 2020

Autorská rozprávka na motívy legendy o bájnom anglickom ľudovom hrdinovi Robinovi

Hoodovi, šľachetnom zbojníkovi, pomstiteľovi bezprávia a ochrancovi chudobných. Príbeh o bájnom šľachetnom hrdinovi, ktorý žije v tajuplnom Sherwoodskom lese, je veľmi podnetný námet na rozprávku pre detského diváka práve preto, že okrem dobrodružstva, tajomstva, odvahy a lásky prináša pozitívne hodnoty, ako je boj proti bezpráviu a za spravodlivosť a obrana utláčaných a chudobných. Cieľom tvorivého tímu je vytvoriť rozprávku, ktorá bude zážitkom pre malých aj veľkých. Spolu s deťmi z Nitry a regiónu si tak prídu na svoje aj rodičia a starí rodičia, a to aj vďaka humoru a nadhľadu, ktorý tvorcovia v rozprávke ponúknu.

Dom, plánovaná premiéra 6. marca 2020

Nový text autorky Anny Saavedra, ktorý vznikol na motívy Lorcovej drámy Dom BernardyAlby (1936) uvádza DAB v Nitre pri príležitosti 70. výročia svojho založenia. Divadlo sa rozhodlo priniesť na repertoár túto hru po viac ako 40 rokoch od prvej premiéry slávnej inscenácie Jozefa Bednárika. V hre Dom Bernardy Alby Lorca opisuje tyraniu matky, ktorá ako čerstvá vdova bohatého muža a matka piatich dcér na základe tradície prikáže osem rokov držať smútok, uväzní dcéry v dome a izoluje ich od okolitého sveta. Hra poukazuje na bigotné dodržiavanie tradícií, ale dotýka sa aj tém sexuality a spoločenských noriem a predsudkov a zároveň zobrazuje nástup fašizmu v Španielsku 30. rokov.

Láska slečny Elliotovej, plánovaná premiéra 24. apríla 2020

Záverečnou premiérou sezóny bude divadelná adaptácia posledného románu Jane Austenovej, ktorý vyšiel až po jej smrti v roku 1818. Hlavná postava románu je 27-ročná Anne Elliotová, ignorovaná a prehliadaná okolím, ktorá začína byť v spoločnosti vnímaná ako „stará dievka“, s čím prichádza aj sociálne vylúčenie. Je považovaná za najvyspelejšiu Austenovej hrdinku. Inscenácia predstaví inú tvár Austenovej hrdiniek, ale prinesie aj dobový pohľad na Anglicko začiatku 19. storočia, vzťahy, city, postavenie žien, sociálne pomery v dobe poznačenej vojnami Anglicka s napoleonskými vojskami.

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami

Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Viac informácií.