Dámska šatňa

Dámska šatňa

Premiéra21. 1. 2016
Dľžka1:45 hod.
Scéna Štúdio
Derniéra13. 10. 2020
Počet repríz 71

skvelá komédia, ktorá odhaľuje tajomné zákulisie dámskej šatne vidieckeho divadla v meste ako je napríklad Nitra

Odkrýva osudy štyroch herečiek, ktorým sa divadlo stalo ich druhým domovom a obetovali mu časť svojich životov. Každá z nich je iná.

Tajomný priestor, ukrytý pred zvedavými očami divákov. Dámska šatňa a v nej štyri herečky, ktoré tu žijú veľký kus svojho umeleckého aj reálneho života. Divadlo sa stalo ich druhým domovom. Ich šatňa je taká prestupná stanica. Prichádzajú, odkladajú svoju civilnú identitu, premieňajú sa na dramatické postavy a odchádzajú na javisko. Potom sa vracajú späť z divadelnej ilúzie do reálneho života. Šatňa je ten magický priestor, kde sa prelínajú ich súkromné životy, ich každodenné radosti aj starosti s divadelným snením. Každá z nich je iná. Jedna je skúsená, dlhoročná členka divadla a iná stojí ešte len na začiatku svojej divadelnej púte. Jedna je trochu ľahkomyseľná a bláznivá, iná je precízna a svedomitá. Spoločne zdieľajú svoju šatňu, kde môžu rozprávať o svojich zážitkoch, skúsenostiach, skrytých očakávaniach a túžbach.

To je pôdorys skvelej komédie českého dramatika Arnošta Goldflama Dámska šatňa. Goldflam, sám herec, režisér a dramatik, nás ako skutočný znalec uvádza do tohto prostredia a odhaľuje „tajomstvá“ dámskej šatne. S humorom a láskyplným porozumením nás sprevádza osudmi jednotlivých postáv a dáva nahliadnuť do ich vnútra.

Príďte aj vy poodhaliť svet, ktorý ukrýva dámska šatňa. Stretnete sa s herečkami, ktoré nedrží v divadle hmotný prospech a prchavá sláva, ale to, čo môžeme povedať jednoducho slovami: „láska k divadlu“.

Našu inscenáciu chápeme ako poctu celej generácii herečiek, ktoré spájala práve láska k divadlu a ktoré spojili svoj život s týmto mestom a práve s týmto divadlom.

V predstavení sa fajčí.

foto: Collavino 

Autor

  • Arnošt Goldflam

Hudba

  • Kamil Mikulčík

Pohybová spolupráca

  • Eva Burdová

Kostýmy a scéna

  • Eva Kleinová

Texty piesní

  • Jakub Nvota
  • Michal Spišák
  • Karol Spišák

Preklad a réžia

  • Michal Spišák 

Lenka

Jana

Alena

Dámska šatna DAB v Nitre - RTVS

RTVS 1 30. jún 2016

Dňa 24. januára 2016 bola odvysielaná reportáž v hlavných Televíznych novinách na RTVS 1 o premiére komédie z prostredia dámskej šatne v Divadle Andreja Bagara v Nitre. 

 

Dámska šatňa na TA3

TA3 30. jún 2016

Dámska šatňa - premiéra TV Nitrička

TV Nitrička 30. jún 2016

TV Nitrička odvysielala reportáž z premiéry inscenácie Dámska šatňa. 

Dámska šatňa v DAB v Nitre - TV Central

TV Central 30. jún 2016

Dňa 28. januára 2016 bola odvysielaná reportáž v TV Central o premiére komédie Dámska šatňa, ktorá odhaľuje tajomstvá tajomné zákulisie dámskej šatne vidieckeho divadla a rovnako odkrýva osudy štyroch herečiek, ktorým sa divadlo stalo ich druhým domovom a obetovali mu časť svojich životov. Každá z nich je iná.

Dámska šatňa - Literárny týždenník

Jana Nežatická 10. február 2016

Prečítať celú recenziu TU

Realita na dvojaký spôsob

Marta Žilková 25. január 2016

Aj druhá hra sa nesie pod taktovkou režiséra Michala Spišáka. Veselohru Dámska šatňa napísal dobrý znalec divadelného zákulisia, český herec, režisér i dramatik Arnošt Goldflam. Zaradenie tejto hry do repertoáru divadla treba pokladať za výborný marketingový ťah, ale zároveň aj šancu pre štvoricu herečiek vyblázniť sa na javisku. Aspoň tak to na prvý pohľad vyzerá. V skutočnosti ide o veľké snímanie masky ľahkovážnosti a exotiky z obrazu divadla a hlavne jeho zákulisia, či presnejšie hereckých šatní. Iste, štyri herečky sa v šatni musia dostať do svojich rolí, preto sú nalíčené, výstredne oblečené a ešte výstrednejšie sa správajúce. Tak ich vnímajú diváci, teda len cez prizmu role. Režisér a autorka scény Eva Kleinová však našli cestu, ako možno ukázať skutočnú tvár herca, realitu jeho osobnosti. Všetky toaletné stolíky na javisku otočili smerom do hľadiska a fiktívne zrkadlá postavili diváka do pozície Alice z rozprávky L. Carrolla, teda za zrkadlo. A čo sa odohrávalo za zrkadlom? Zvady, rozpady manželstiev, zrady, závisť, nespokojnosť napr. s vekom, výzorom, postavením v divadle atď., teda všetko to, čo si nachádza miesto aj v obyčajnom každodennom svete. Iste, mnohé sklamania v divadle bolia viac, ale aj úspechy sú slávnejšie, lebo sa odohrávajú pred divákmi, ktorí sa tak stávajú súčasťou divadelného sveta.

Na javisku boli štyri typovo i vekovo rozličné postavy: starnúca herečka vo výbornom podaní Evy Pavlíkovej, herečka v najlepšom veku Lenka Barilíková, Alena Pajtinková ako jej mladšia kolegyňa a  Jana Kováčiková ako elévka Jana. Ich prejav a hra v role sa odvíjala od veku. Čím bola postava staršia, tým viac mohla predstaviť i hrať. Automaticky najmenší priestor na výpoveď mala Jana, čo J. Kovalčíková na konci hry už nezvládala. Ani textovo, ani herecky. Isté osviežením hovoreného slova priniesli piesňové zložky, z ktorých sa vydaril hlavne rep. Narážky na známych režisérov, parodizovanie nevychovaných divákov a iných spoločenských neduhov, ako je politické dosadzovanie riaditeľov či iných funkcionárov, zabavili, upozornili, ale neurážali. Svoje dostali aj kritici, ktorí napríklad nedostatočne chvália hercov.

Hra A. Goldflama Dámska šatňa teda zabavila diváka svojou veselosťou, hravosťou, vynachádzavosťou, príjemným humorom, ale po jej zhliadnutí ostáva akosi horko v ústach. Svet pred zrkadlom sa totiž iba veselo tvári, no svet za ním je naša realita so všetkými negatívnymi javmi dneška, ako je nevera, závistlivosť, nedostatok tolerancie, neuskutočniteľné túžby po sláve a peniazoch, naivné lásky i sklamania atď. Maska je preč, divadlo je realita!

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami