V auguste oslávila 85 rokov Hilda Augustovičová – známa herečka, umelecká šéfka a riaditeľka DAB v Nitre

V auguste oslávila 85 rokov Hilda Augustovičová – známa herečka, umelecká šéfka a riaditeľka DAB v Nitre

6. 8. 2019

Hilda Augustovičová sa narodila 6. augusta 1934 v Budmericiach. Stať sa herečkou bol jej veľký sen. Už ako 16-ročná sa stala členkou Dedinského divadla v Bratislave a s profesionálnym zájazdovým súborom precestovala celé Slovensko. Spolu s ňou v tomto súbore začínali aj Ivan Mistrík, Viera Strnisková a ďalší... Neskôr študovala herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a patrila do hereckej generácie prvých absolventov tejto školy.

Študovala pod pedagogickým vedením Janka Borodáča, javiskovú reč ju učila Beta Poničanová, neskôr Viliam Záborský a Ladislav Chudík. Už počas štúdia na bratislavskom VŠMU ju filmový režisér Paľo Bielik obsadil do úlohy Nade Dabačovej v populárnom slovenskom vojnovom filme Kapitán Dabač (1959). Touto postavou na seba upozornila ako výrazný typ dramatickej herečky. Členkou umeleckého súboru vtedajšieho Krajového divadla Nitra sa stala v roku 1959. V rokoch 1974–1982 bola umeleckou šéfkou a v rokoch 1982–1990 riaditeľkou DAB v Nitre. Ako umelecká šéfka vycítila režijný talent vtedy herca Jozefa Bednárika a ponúkla mu prvú profesionálnu réžiu v nitrianskom divadle a ako riaditeľka divadla sa napriek zložitej dobe významne pričinila o dostavbu novej modernej budovy divadla na Svätoplukovom námestí v Nitre. Diváci si ju pamätajú ako Claire v inscenácii Návšteva starej dámy (1974) v réžii Miloša Hynšta či ako Faidru (1976) v rovnomennej Racinovej tragédii. V 90. rokoch účinkovala vo viacerých významných inscenáciách DAB v Nitre: Zlatí chlapci (1990), Pacho sa vracia (1995), Fidlikant na streche (1998), Macbeth (1999). Jej poslednou postavou, ktorú naštudovala v DAB v Nitre, bola Dáma v čiernom v Tajovského veselohre Statky – zmätky (2007) v réžii Ľubomíra Vajdičku.

  

 

 

 

Späť

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami

Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Viac informácií.