Nová sezóna v DAB ponúkne päť titulov, audiorozprávky a množstvo sprievodných podujatí

Nová sezóna v DAB ponúkne päť titulov, audiorozprávky a množstvo sprievodných podujatí

16. 9. 2022

Hlavnou témou 73. divadelnej sezóny je KREHKÁ IDENTITA. Hovorí o nás, o našej minulosti aj súčasnosti, o tom, kým sme, kým sme boli, kým by sme chceli byť... Diváci sa môžu tešiť na slovenskú klasiku od B. S. Timravy i na priamy prenos z Bratislavskej lýry. Spoznajú osudy židovskej dievčiny, ktorá bola v prvom transporte zo Slovenska a budú svedkami vzostupov a pádov prvého známeho panovníka nitrianskeho kniežatstva Pribinu. Záver sezóny bude patriť komédii s mierne absurdným humorom.

 

 

Timravine ROZSOBÁŠE odkryjú podstaty slovenskej nátury


Prvou premiérou novej sezóny je adaptácia piatich, dosiaľ nezdivadelnených poviedok B. S. Timravy s názvom ROZSOBÁŠE, v réžii Matúša Bachynca. Na pôdoryse vzťahov a konfliktov, ktoré pramenia z majetkových sporov a dobových konvencií vykresľuje autorka s osobitým humorom podstatu slovenskej nátury
Dramatizácia Timraviných poviedok otvára na pozadí individuálnych osudov aj veľmi aktuálnu tému rozpadu medziľudských vzťahov. Hovoria o susedských svároch, no trefne odhaľujú aj skutočnosť, že model takzvanej tradičnej rodiny mal trhliny dávno predtým, než sa o ňom začalo hovoriť.

Premiéra inscenácie je naplánovaná na 28. 10. 2022
Viac o inscenácii nájdete TU

 

Inscenácia NEVESTA alebo Zdá sa, že aj hrmí... hovorí o osudoch Židov za Slovenského štátu


Autorská hra v réžii Martiny Havierovej na motívy poviedky Ladislava Grosmana Nevesta vyrozpráva osud mladej, sebavedomej židovskej dievčiny Lízele pretkávaný autentickými príbehmi oral history, ktoré zozbierali pamäťové inštitúcie a organizácie. Jedným z nich je aj osud autorovej manželky Edity Grosmanovej, ktorá bola v prvom transporte židovských dievčat zo Slovenska a priznala, že jej príbeh inšpiroval jej manžela k napísaniu poviedky Nevesta.
Pripravovaná inscenácia Nevesta nie je len odsúdením minulých a súčasných podôb a dôsledkov antisemitizmu, no prináša aj silnú ženskú tému a spracováva predsudky o vydaji a postavení žien v slovenskej spoločnosti. Odhalí život, tradície, pravidlá a vzťahy vnútri židovskej komunity, ale aj vzťahy a postoje majoritnej spoločnosti k židovskej menšine v období Slovenského štátu.

Premiéra inscenácie je naplánovaná na 20. januára 2023 v Štúdiu DAB v Nitre
Viac o inscenácii nájdete TUInscenácia ZLATÁ LÝRA priblíži atmosféru niekdajšieho kultového podujatia


Takmer „priamy prenos“ zo známeho medzinárodného festivalu populárnej a tanečnej piesne Bratislavská lýra 1966 – 1989 ponúkne inscenácia ZLATÁ LÝRA v réžii Mariána Amslera. Prinesie príťažlivú atmosféru kultového podujatia, známe tváre aj populárne piesne.
Hudobná inscenácia poodhalí zákulisie a predstaví festival Bratislavská lýra ako fenomén doby, bez nostalgie, bez idealizácie, ale s nadhľadom, humorom a s pomenovaním defektov bývalého režimu, ktorý toto mimoriadne sledované a obľúbené podujatie prezentoval ako výkladnú skriňu kultúry socialistického Československa. Za opulentným normalizačným vizuálom odkryje aj nahotu a zvrátenosť doby, ktorá často viedla k potláčaniu osobnej slobody a názorov.

Premiéra je naplánovaná na 31. marca 2023 vo Veľkej sále DAB v Nitre
Viac o inscenácii nájdete TU

 

PRIBINA (MAKING OF) prináša nekonvenčný pohľad na našu históriu


V poradí štvrtá inscenácia novej divadelnej sezóny ponúkne v réžii Rastislava Balleka divadelnú koláž materiálov, historických štúdií, ale aj dramatických spracovaní vzostupov a pádov prvého známeho panovníka nitrianskeho kniežatstva Pribinu.
Pribina bol pôvodom pohan, no neskôr sa stal veľkým propagátorom kresťanstva, vďaka ktorému bol vysvätený prvý kresťanský chrám v strednej Európe. Je panovník plný kontrastov a jeho život a panovanie sú popretkávané vzostupmi a pádmi, mocou a vyhnanstvom a zápasom pohanstva a kresťanstva na našom území.

Premiéra inscenácie je naplánovaná na 21. apríla 2023 v Štúdiu DAB v Nitre.
Viac o inscenácii nájdete TU

 

Adaptácia románu Máriusa Kopcsaya DOMOV ponúkne jemne absurdný humor


Hlavný hrdina románu Domov, novinár Mucha, len veľmi nerád opúšťa pohodlný byt na okraji mesta a so sebazaprením sa sťahuje do iného, v centre, na žiadosť manželky. Pritom prežíva finančnú a existenčnú krízu, nezhody s kolegami a plazivo nenápadný rozpad vzťahu. Namiesto nového začiatku, demokraticky nadobudnutého šťastia a všeobjímajúcej spokojnosti sa naňho valí len čudné počasie, čudná doba, čudní ľudia okolo. To je v skratke Muchov životný pocit.
Na pozadí príbehu hlavného hrdinu sa odohráva spoločenská transformácia deväťdesiatych rokov. Kniha s autobiografickými prvkami a jemne absurdným humorom v čase svojho vzniku zaujala literárnu kritiku. Teraz podnietila dramaturga Daniela Majlinga a režiséra Matúša Bachynca, aby vtipný i trpký Muchov príbeh adaptovali pre divadelné javisko.

Premiéra inscenácie je naplánovaná na 9. júna 2023 v Štúdiu DAB v Nitre.
Viac o inscenácii nájdete TU

Späť

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami