DAB dostalo darom z UKF ochranné štíty, herci v nich budú nacvičovať novú inscenáciu

DAB dostalo darom z UKF ochranné štíty, herci v nich budú nacvičovať novú inscenáciu

5. 5. 2020

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre získalo darom z Katedry informatiky UKF v Nitre 20 ochranných štítov, ktoré využijú herci DAB počas skúšania novej inscenácie. Ochranné štíty odovzdal divadlu doc. Štefan Koprda zamestnanec katedry informatiky a vedúci projektu INNO3D, v rámci ktorého boli štíty vyrobené. UKF na oplátku dostalo od DAB ochranné rúška ušité v divadelných dielňach.

    

Riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy preberá od Štefana Koprdu z UKF ochranné štíty výmenou za ochranné rúška ušité v dielňach DAB

Ochranné štíty využijú herci pri nácviku inscenácie Láska slečny Elliotovej od Jane Austinovej v réžii Ľubomíra Vajdičku. „DAB malo premiéru hry pôvodne uviesť 24. apríla, pre pandémiu ochorenia COVID-19 sa tak nakoniec nestalo. Tvorivý tím však pracoval aj naďalej,“ povedal riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy. Cez videokonferencie sa uskutočnili všetky čítacie skúšky aj ideový rozbor diela. „Najskôr sme si to nevedeli celkom predstaviť, ale fungovalo to veľmi dobre. Cez videohovory sme si odkryli vzťahy postáv a spravili aj analýzu diela,“ vysvetlil umelecký šéf DAB Juraj Ďuriš.

V súčasnej fáze nácviku už musí tvorivý tím inscenácie pracovať v priestore. Na to budú vhodné práve ochranné štíty získané z UKF. „Pri použití rúšok na skúškach herci nemôžu dobre artikulovať a pracovať s hlasom. Nie je možné vyjadriť emócie, používať mimiku a ani správne dýchať. Preto nám ochranné štíty veľmi pomôžu. Verím, že začiatkom septembra sa nám podarí premiéru inscenácie Láska slečny Elliotovej úspešne uviesť,“ povedal Juraj Ďuriš.

  

Ochranné štíty si už vyskúšali herci DAB Andrea Sabová a Marián Viskup

Na UKF vyrobili ochranné štíty v rámci projektu, ktorého cieľom je zavádzanie nových technológií ako je 3D tlač do vysokoškolského prostredia. „Študenti  môžu technológiu 3D tlače priamo aplikovať na hodinách Inteligentných monitorovacích a riadiacich systémov, Kybernetických systémov a v predmete Vybrané kapitoly z hardéru softvéru,“ doplnil Štefan Koprda.

Späť

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami