Prehliadka Made in Czechoslovakia opäť prinesie úspešné inscenácie slovenských a českých divadiel

Prehliadka Made in Czechoslovakia opäť prinesie úspešné inscenácie  slovenských a českých divadiel

6. 3. 2024

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre aj tento rok pripravuje divadelnú prehliadku Made in Czechoslovakia. Aktuálny ročník prinesie v termíne od 26. apríla do 25. júna štyri úspešné tituly zo slovenských i českých divadelných scén. Diváci sa môžu tešiť na hudobnú inscenáciu Špinarka, slávnu operetu Čardášová princezná, svetoznámy muzikál Chicago i známu Rusalku v netradičnom spracovaní. Novinkou budú termíny predstavení, ktoré už nebudú vtesnané do jediného týždňa.

Prehliadka Made in Czechoslovakia nadväzuje na niekdajšiu Májovú divadelnú Nitru, kedy pod Zobor prichádzali kvalitné divadelné súbory zo Slovenska i Čiech. „Aj dnes sa zameriavame na tie najúspešnejšie slovenské a české tituly, za ktorými naši diváci nemusia cestovať, ale ich prinesieme sem. Chápeme to ako taký bonus pre našich divákov a preto sa na prehliadku snažíme prinášať naozaj kvalitné súbory a inscenácie. O tom, že sa nám to snáď darí, hovorí aj to, že už teraz je o vstupenky veľký záujem,“ uviedol riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy. Tohtoročnou novinkou je termín prehliadky, ktorá sa viac rozložila v čase. Predchádzajúce ročníky sa konali v jedinom týždni, čo často nevyhovovalo divákom, ktorí chceli vidieť všetky ponúkané predstavenia. „Jednoducho ich nestihli vidieť, pretože nemohli byť každý deň v divadle. Preto sme program rozdelili na bloky. Prvé dve predstavenia hráme 26. a 27. apríla a ďalšie potom hráme 4. mája a 25. júna. Tým, že je program viac rozložený v čase, nemusia diváci stráviť celý týždeň v našom divadle, ale vedia si ponúkané tituly pozrieť vo väčšom časovom rozmedzí,“ doplnil J. Dóczy.


Made in Czechoslovakia ponúkne:
Piatok 26. apríla, Divadlo Petra Bezruče Ostrava: Špinarka
Doku-fiktívna hudobná inscenácia o životnom príbehu a kariére jednej z najvýraznejších umelkýň českej hudobnej scény Věry Špinarovej. Oceňovaný divadelný hit je oslavou drzého big beatu a predovšetkým nezameniteľnej a nezabudnuteľnej Věry, ktorá svojou tvorbou vzdorovala všetkým stereotypom. Podľa tvorcov je Špinarka príbeh najmä o tom, že talent sa vždy dokáže presadiť. Najznámejšie hity Věry Špinarovej v intímnom portréte o nezávislosti, intrigách, odvahe a nezabudnuteľnej prítomnosti ozajstnej lásky.


Sobota 27. apríla, Štátna opera Banská Bystrica: Čardášová princezná
Najznámejšie dielo rakúsko-uhorského operetného skladateľa Emmericha Kálmána patrí dodnes medzi najuvádzanejšie operety v Európe. Opereta Čardášová princezná bola po
prvýkrát uvedená pred vyše storočím, v roku 1915 vo viedenskom Johann Strauss Theather, ale dodnes nestratila nič zo svojho šarmu, energie a noblesy. Za svoj úspech však vďačí nielen úchvatnej hudbe, ale aj vtipnému libretu plnému peripetií a prekvapivých zvratov, ktoré korenia romantický príbeh mladého viedenské kniežaťa Edwina a hviezdy budapeštianskeho kabaretu Sylvie. Štátna opera v Banskej Bystrici uvádza tento úspešný titul na svojom repertoári už desať rokov a po prvýkrát sa predstaví aj nitrianskym divákom.


Sobota 4. mája, Divadlo Jonáša Záborského Prešov: Chicago
Divadelnými a filmovými cenami ovenčený broadwayský muzikál so živým orchestrom priamo na javisku. Sarkastický príbeh barovej tanečnice Roxie a kabaretnej hviezdy Velmy, ktoré na svojej ceste za slávou rozpútajú nebývalú bulvárnu senzáciu a mediálne šialenstvo. Spevácky a tanečný súboj dvoch rivaliek a ohýbanie spravodlivosti v priamom prenose. Známe hity, skvelá hudba, živé spevy a strhujúce choreografie v rytme jazzu a swingu. Divadlo Jonáša Záborského uvádza tento svetoznámy muzikál v slovenskej premiére a po prvýkrát aj v Nitre.


Streda 25. júna, Studio Ypsilon, Praha: Rusalka nejen podle Dvořáka aneb Kdo je stará Háta?
Čo sa stane, keď medzi Vodníka, Ježibabu, Rusalku a Princa v pokročilom veku vstúpi ďalšia rozprávková postava – Švanda dudák? Slávna Dvořáková opera Rusalka sa stala inšpiráciou k typickej Ypsilonskej inscenácii na tému problematického sveta mýtických postáv a komplikovaného sveta ľudí. Originálne predstavenie, ktoré nadchne nielen milovníkov Studia Ypsilon. Ak poznáte slávnu operu Antonína Dvořáka, o to viac vás Rusalka v podaní Studia Ypsilon pobaví. A nielen fajnšmekrom je jasné, že s princom Lábusom a vodníkom Dejdarom to nebude len tak... Zaznejú síce známe árie, ale popri nich aj to, čo by ste nečakali... Ypsilonská travestia slávnej opery je plná odbočiek a asociácií niekam úplne inam, ktoré vás však zaručene pobavia. A kto je tá stará Háta? Príďte sa pozrieť...

Späť

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami