Na javisku DAB môžu diváci vidieť a počuť významného operného speváka Šimona Svitka

Na javisku DAB môžu diváci vidieť a počuť významného operného speváka Šimona Svitka

24. 4. 2024

Diváci Divadla Andreja Bagara sa môžu zoznámiť s umením významného operného speváka, barytonistu Šimona Svitka. Vidieť ho môžu v niektorom s predstavení muzikálu Jozef a jeho zázračný farebný plášť, kde v úlohe Jakuba alternuje Jána Galloviča. 

   

Jozef Svitok vyštudoval operný spev na Hudobnej a tanečnej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave u profesorky Vlasty Hudecovej.

Už počas štúdia spolupracoval so Slovenskou umeleckou agentúrou SLOVKONCERT, s ktorou absolvoval množstvo koncertných vystúpení. Nasledovala spolupráca s Komornou operou Bratislava a Kammer Oper Viedeň.

V roku 1994 získal angažmá v Štátnej opere Banská Bystrica, kde dodnes pôsobí ako jeden z najpoprednejších sólistov. Od roku 2011 je jej umeleckým riaditeľom opery.
Doteraz naštudoval takmer 90 operných, operetných a muzikálových postáv, v prevažnej miere titulných a odohral viac než 1000 predstavení, medzi inými aj po boku operných hviezd ako Ľubica Vargicová, Jolana Fogašová, Dragana Radakovic, Adriana Kučerová, Jana Kurucová, Cristina Baggio, Agnieszka Zwierko, Štefan Kocán, Peter Berger, Miroslav Dvoský, Pavol Breslik, Paolo Lardizzone, Max Jota, Hector Mendoza atď.

Spolupracoval s operou Slovenského národného divadla Bratislava (SK),  s operou Národního divadla Moravsko-slezského Ostrava (ČR), operou Štátneho divadla Košice (SK), Národnou operetou Iona Daciana Bukurešť (Rumunsko), s Národným divadlom hudobnej komédie St.Peterburg (Rusko) i so Štátnym komorným orchestrom Žilina (SK)..

  

Predstavil sa divákom v Českej republike, Rakúsku, Maďarsku, Japonsku, Francúzsku, Rusku, Nemecku, Švajčiarsku, Španielsku, Taliansku, Rumunsku.
Absolvoval viac než 30 turné po Japonsku, počas ktorých sa japonskému publiku predstavil napríklad ako Germont, Scarpia, Sharpless, Don Giovanni, Boni, Danilo, atď. a vystúpil na množstve operno-operetných koncertoch.

Je laureátom niekoľkých speváckych súťaží a deväťnásobný držiteľ Diváckej ceny Štátnej opery ako najpopulárnejší sólista opery. Spolupracoval so Slovenskou televíziou či Slovenským rozhlasom. Je členom poroty mnohých medzinárodných speváckych súťaží.
  

  

 

Späť

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami