INSCENÁCIA ZLATÁ LÝRA V PRAŽSKOM DIVADLE HYBERNIA

INSCENÁCIA ZLATÁ LÝRA V PRAŽSKOM DIVADLE HYBERNIA

6. 5. 2024

Divadlo Andreja Bagara hosťuje už 10. mája 2024 v pražskom Divadle Hybernia.

Chcete vidieť Karla Gotta, Martu Kubišovú, Evu Pilarovú, Waldemara Matušku alebo Mariku Gombitovú na jednom javisku?

Divadlo Andreja Bagara hosťuje už 10. mája 2024 v pražskom Divadle Hybernia.

Hudobná inscenácia plná slávnych hitov odkazuje k legendárnemu festivalu populárnej piesne Bratislavská lýra, kde sa od 60. rokov až do roku 1990 stretávala celá československá hudobná scéna. Festival vznikol v roku 1966 a hneď prvým víťazom sa stal Karel Gott s piesňou Mám rozprávkový dom. V ďalších ročníkoch obsadzovali prvé priečky speváci Eva Pilarová, Marta Kubišová, Helena Vondráčková, Waldemar Matuška, Václav Neckář alebo Karol Duchoň.

V druhej polovici 70. rokov sa medzi víťazmi objavujú aj skupiny ako Olympic alebo neskôr Elán. A opakovane Marika Gombitová. Dôkazom, že festival sa od 80. rokov stále viac stával určitým kultúrnym "ostrovom slobody" je aj fakt, že sa rozšíril o medzinárodnú súťaž, a hlavne začal pozývať zahraničné hviezdy. Takými boli napríklad Billy Preston, ktorý hral so skupinou Beatles, slávny pesničkár Donovan alebo Joan Baez, na ktorej koncert sa podarilo prepašovať aj Václava Havla v úlohe kulisára.

Festival bol vskutku československý a najobľúbenejší svojho druhu v niekdajšej spoločnej republike. Samozrejme, do života festivalu sa premietala aj politicko-spoločenská klíma. Na jednej strane bol sviatkom československej hudobnej scény, na druhej strane sa tento sviatok odohrával pod prísnym drobnohľadom režimu. A o tom je inscenácia Zlatá lýra. V inscenácii Divadla Andreja Bagara v réžii Mariána Amslera uvidíte excelentné herecko-spevácke výkony Evy Pavlíkovej, Daniely Kuffelovej, Ivany Kubáčkovej a mnohých ďalších! 

Dnes, keď sme obe krajiny Slovensko a Česko súčasťou Európskej únie, je tá pravá chvíľa pripomenúť si, čím sme si museli prejsť, aby sme sa tam dostali… Oslávte to s nami na Zlatej lýre!

Vstupenky na pražské predstavenie zakúpite na https://bit.ly/zlata_lyra2024

Späť

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami