Inscenácia Kutlochy predstaví vtipnú a niekedy i mrazivú históriu slávnej hereckej ubytovne a nitrianskeho divadla

Inscenácia Kutlochy predstaví vtipnú a niekedy i mrazivú históriu slávnej hereckej ubytovne a nitrianskeho divadla

9. 3. 2022

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre začalo s prípravou nevšednej autorskej inscenácie, ktorá divákom rozpovie príbehy povestnej nitrianskej divadelnej ubytovne Kutlochy.

Hra autorky Slávky Civáňovej je zrýchleným kaleidoskopom udalostí už od 30. rokov minulého storočia až po súčasnosť. Je príbehom hereckých generácií, ktoré sa striedali v ubytovni. „V inscenácii uvádzame konkrétne herecké historky aj s reálnymi citátmi, príbehmi a osudmi známych osobností, ktoré sa stali akýmisi nepísaným dedičstvom Divadla Andreja Bagara. Na pozadí týchto privátnych príbehov naša hra ukáže, ako pod oknámi Kutlochov plynula doba a striedali sa režimy,“ povedala Slávka Civáňová.

Ľudské osudy i dejinné epochy

Zlomové historické obdobie (50. roky, august 1968, normalizácia, november 1989, rozdelenie Československa, bizarné 90. roky) predstaví inscenácia tak, ako ich prežívali umelci v kontexte svojich súkromných osudov a vzťahov. „Historky, ktoré sa viažu ku Kutlochom sú často vtipné, ale aj mrazivé, odhaľujúce obyčajné ľudské osudy viac či menej známych osobností. Na pôdoryse vzťahov a života jednej komunity podajú svedectvo o našej histórii, ale aj našej súčasnosti,“ konštatovali tvorcovia hry.

Príprava scenára bola nesmierne zložitá. Predchádzalo ho množstvo hodín strávených v archívoch, desiatky rozhovorov s pamätníkmi a listovanie v množstve scenárov k mnohým slávnym hrám, ktoré DAB na svojom javisku za desaťročia uvádzalo. Hra tak poskytne konkrétne príhody hercov z rôznych generácií, úryvky mnohých, dnes už kultových, predstavení divadla. „V žiadnom prípade to však nebude dokumentárna hra, nebude to však celkom ani veselohra, či drama. Bude to autorská inscenácia s piesňami a živou hudbou, ktorá bude akoby ozvenou rádiových vĺn, ktoré k nám prichádzajú. Hudba teda bude odrážať jednotlivé dejinné udalosti a dopĺňať dobovosť hry,“ vysvetlila Slávka Civáňová.

Trojmetrový sokol bude dominovať scéne

Významnú úlohu v inscenácii bude hrať aj budova pôvodného Národného domu so Sokolovňou (1929), pretože práve v nej od roku 1949 sídlila aj povestná divadelná ubytovňa. Dominantou scény inscenácie bude približne trojmetrová zväčšenina sochy sokola z priečelia Národného domu. Aby vznikla detailná kopia, tvorcovia inscenácie nechali jednu zo sôch (momentálne sa všetky štyri sochy sokolov reštaurujú) naskenovať v 3D formáte. „Pripravovaná inscenácia Kutlochov aj takýmto spôsobom prispieva k dokumentovaniu lokálnej histórie a významnej národnej kultúrnej pamiatky – Národného domu so Sokolovňou. Ta má mimochodom aj pohnuté osudy.Najprv slúžila ako sokolovňa, no už v roku 1938 tu sídlila Hlinkova garda a neskôr tu bolo zhromaždených vyše 350 židovských dievčat pred deportáciou z Nitry,“ pripomenula Slávka Civáňová. 

V réžii Natálie Deákovej sa v inscenácii predstaví Juraj Ďuriš, Martin Fratrič, Ján Grešš ah, Branislav Matuščin, Martin Nahálka, Eva Pavlíková, Andrej Remeník, Renáta Ryníková, Kristína Turjanová, Marián Viskup a Andrea Sabová.

Viete čo je to kutloch?

Ide o slovo prevzaté do slovenského jazyka. Označuje sa ním brloh, diera, pelech, nora, psie búda, väzenská posteľ, alebo aj nevzhľadná, nepriestranná a tmavá obývacia miestnosť, kde je veľa vecí, neriadok, ale kde sa človek cíti v bezpečí. Pôvod slova pochádza z nemeckého Kuttelhofa – dom pre porážanie jatočných zvierat.

Späť

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami