Divadlo Andreja Bagara v Nitre má za sebou sezónu, ktorá bola aj napriek koronakríze mimoriadne vydarená

Divadlo Andreja Bagara v Nitre má za sebou sezónu, ktorá bola aj napriek koronakríze mimoriadne vydarená

7. 7. 2020

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre má za sebou jubilejnú 70. sezónu. Aj napriek tomu, že jej druhú polovicu výrazne poznačila mimoriadna situácia spojená s pandémiou ochorenia COVID-19, pre divadlo bola veľmi úspešná. DAB sa podarilo zrealizovať takmer všetky plány, ktoré na sezónu 2019/2020 malo. Od začiatku septembra 2019 odohralo 130 predstavení, ktoré navštívilo 46.234 návštevníkov.

Z piatich pripravovaných premiér sa divadlu podarilo uviesť štyri (opätovné uvedenie muzikálu Tisícročná včela a hry Banalita lásky, Robin Hood a Dom), ku ktorým treba prirátať aj veľký galaprogram od Jánošíka k pápežovi. DAB okrem toho pripravilo množstvo výstav a sprievodných podujatí. Mimoriadny záujem verejnosti vyvolalo napríklad vydanie eurobankoviek s podobizňou Jozefa Bednárika, či edícia špeciálnych známok k 70. výročiu DAB. „Nepodarilo sa nám pre koronakrízu odohrať iba jedinú premiéru inscenácie Láska slečny Elliotovej, ktorú presúvame na jeseň a nezrealizovala sa tiež divadelná prehliadka Made in Czechoslovakia. Inak sme zvládli všetko,“ skonštatoval riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy.

Divadlu sa podľa jeho slov podarilo z koronakrízy dokonca vyťažiť. „Naplno sme rozbehli naše pôsobenie v online priestore, kde sme skutočne dokázali zaujať divákov. Podľa spätnej väzy už dnes môžeme povedať, že naše aktivity zobrali veľmi pozitívne a kladné ohlasy a ďakovné listy nám chodili nie len z Nitrianskeho kraja, ale aj z ďalších regiónov Slovenska a dokonca z rôznych európskych štátov, USA či Kanady,“ povedal J. Dóczy.

DAB pre verejnosť pripravovali pravidelný online program pod názvom #spoluVYHRÁME, ktorý mal na viacerých online platformách viac ako 80 000 zhliadnutí. Obsahoval čítané rozprávky, záznamy inscenácií a galaprogramu, videá zo zákulisia DAB populárno-náučné videá o divadelnej histórii na Slovensku, Divadelný slovník herca Jakuba Rybárika, či náučné a zábavné kvízy divadelného kritika Mira Zwiefelhoffera. Na podstránke www.divadlosrd.com  uverejnilo DAB takmer stovku bulletinov určených študentom a pedagógom. Natočil sa prvý hudobný videoklip  divadelnej retro kapely Živica a divadelné legendy si DAB pripomenulo prostredníctvom starších aj nových častí talkshow herečky Evy Pavlíkovej. „A nesmiem zabudnúť ani na pomoc našich divadelných dielní, ktoré počas pandémie ušili viac ako 3000 rúšok, ktoré sme darovali tým, ktorí to najviac potrebovali,“ pripomenul J. Dóczy.

Rovnako rýchlo, ako DAB dokázalo zareagovať na situáciu po zatvorení divadiel, reagovalo aj na neskoršie uvoľňovanie opatrení. Hneď ako to bolo možné, ako prvé divadlo na Slovensku, opäť začalo hrať. Prvá inscenácia bola venovaná ľuďom, ktorí s koronavírusom bojovali v prvej línii, ďalšie predstavenia boli venované skalným divákom DAB.

Späť

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami