Na predstavení v divadle Hybernia sa zúčastnili aj zástupcovia Slovenskej republiky aj Českej republiky, medzi ktorými nechýbali veľvyslankyňa Slovenskej republiky v Českej republike J. E. Ingrid Brocková, riaditeľka Slovenského inštitútu v Prahe Ľubica Krénová i ďalší zástupcovia ministerstiev zahraničných vecí a kultúry oboch republík oboch republík.
Inscenácia Zlatá lýra odkazuje na legendárny festival populárnej piesne Bratislavská lýra, na ktorom sa 35 rokov stretávala celá československá hudobná scéna. Hra odhaľuje aj politicko-spoločenské zákulisie festivalu, ktoré ukazuje, čím si obe krajiny museli prejsť, kým si v roku 1989 vybojovali slobodu. „Túžba po slobode sa neskôr spojila s túžbou už oboch samostatných štátov stať sa súčasťou Európskej únie, kde sa Slovensko a Česko opätovne stretli,“ uviedli organizátori z Slovenského inštitútu v Prahe.
„Naše hosťovanie v Prahe dokazuje, že aj keď sú naše krajiny rozdelené, kultúrna výmena medzi oboma národmi pokračuje ďalej. Aj predstavenie Zlatý lýra, ktoré sme v divadle Hybernia odohrali, je práve o tom, že fenomenálne piesne slávnych slovenských i českých autorov a interpretov zotrvali dodnes. Českí diváci ich prijali s nadšením a na predstavení vytvorili vynikajúcu atmosféru,“ skonštatoval riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy.
S úspechom sa stretla aj inscenácia Nádej zomiera posledná. Úsmevnú groteska s prvkami kabaretu a čierneho humoru z našej každodennosti, neúspechoch, absurdite života a vytrvalej viere, že raz bude lepši odohrali nitrianski herci v divadle Kolowrat. „Divadelná adaptácia grotesiek známeho maďarského autora Istvána Örkénya ponúkla výnimočný humor, ktorý sa divákom v pražskom divadle Kolowrat páčil. Názov predstavenia symbolicky poukázal na nádej, že spolupráca v kultúry i ďalších oblastiach medzi Slovákmi a Čechmi bude pokračovať aj naďalej. Celkovo môžem zhodnotiť hosťovanie DAB v pražských divadlách mimoriadne pozitívne,“ dodal J. Dóczy.