DAB má za sebou bohatú a úspešnú divadelnú sezónu

DAB má za sebou bohatú a úspešnú divadelnú sezónu

21. 7. 2023

Slovenskú klasiku, hudobnú inscenáciu, komédiu aj hru pre náročných divákov ponúklo divákom Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre počas sezóny 2022/2023, ktorá dostala podtitul Krehká identita. Jej súčasťou bola aj inscenácia, pri príprave ktorej dalo DAB šancu mladým tvorcom z VŠMU.

 

DAB uviedlo päť nových inscenácií

          Podľa slov riaditeľa DAB Jaroslava Dóczyho tak uplynulá divadelná sezóna naplnila presne to, čo sa od repertoárového divadla očakáva. Ponúkala náročné inscenácie, ľahšie žánre i hru vhodnú aj pre školy. „Začínali sme úspešnou inscenáciou ktorá priniesla na javisko DAB slovenskú klasiku, adaptáciu poviedok Boženy Slančíkovej Timravy ROZSOBÁŠE v réžii Matúša Bachynca. Nasledovala hra NEVESTA ALEBO ZDÁ SA, ŽE HRMÍ, ktorú režírovala Martina Havierová. Pri jej príprave sme spolupracovali aj s Vysokou školou múzických umení a dali sme šancu mladým tvorcom,“ skonštatoval J. Dóczy.

          V marci 2023 DAB uviedlo dlho očakávanú hudobnú inscenáciu ZLATÁ LÝRA v réžii Mariána Amslera. „Je to titul, ktorý zaujal aj mainstreamové publikum, ale vzbudil pozornosť aj u odbornej verejnosti. Trošku nepríjemným prekvapením pre nás boli problémy pri získavaní autorských práv k uvedeným piesňam. Sme zvyknutí, že pri zahraničných licencovaných dielach sa vždy platia nejaké poplatky, či percentá z tržieb. Pri získavaní autorských práv od niektorých slovenských autorov, prípadne ich dedičov, však prišli finančné požiadavky, ktoré výrazne presahovali limity nášho divadla,“ vysvetlil J. Dóczy.

          Náročnému divákovi bola určená inscenácie PRIBINA (MAKING OF) v réžii Rastislava Balleka, ktorá sa už uchádza o Cenu Akadémie divadelných tvorcov za sezóny 2021/22 a 2022/23. Záver sezóny patril inscenácii DOMOV v réžii Matúša Bachynca. „Ide o vydarenú tragikomédiu, ktorej dej sa odohráva v 90. rokoch minulého storočia, no ukazuje sa, že je stále aktuálna,“ skonštatoval J. Dóczy.

 

Záujem divákov vzbudili aj sprievodné podujatia

          DAB spestrilo uplynulú sezónu aj množstvom sprievodných podujatí. Pripravilo viaceré výstavy (napr. ŽIDOVSKÁ NITRA), oslávilo MEDZINÁRODNÝ DEŇ DETÍ a pripravilo aj čoraz obľúbenejšiu jarnú prehliadku slovenských a českých divadiel MADE IN CZECHOSLOVAKIA. „Po covidovej prestávke sa prehliadka vrátila s veľkým úspechom. Ponúkli sme na nej hudobné tituly z dielne Městského divadla Brno, Horáckeho divadla Jihlava, SND a DAB. Veľký záujem o všetky tituly ukázal, že diváci v Nitre majú hudobné inscenácie a muzikály naozaj radi. Úlohou divadla je diváka obohacovať a ja verím, že sa nám to počas uplynulej sezóny podarilo,“ doplnil J. Dóczy.

 

Návštevnosť sa vyrovnala predcovidovému obdobiu, nárast cien ale núti divadlo šetriť

          Dobrou správou podľa J. Dóczyho je, že diváci zostali DAB verní aj po pandémii, inflácii a ďalších kritických udalostiach posledného obdobia. „Vidieť to na návštevnosti, ktorá sa nám pomaly dostáva na úrovne spred pandémie. Mení sa aj „nákupné správanie“ našich divákov, kedy si už nekupujú vstupenky tesne pred predstavením, ale aj vo väčšom predstihu,“ vysvetlil J. Dóczy.

          DAB sa svojim divákom snaží za ich vernosť odvďačiť okrem iného aj tým, že nezvyšovalo  ceny vstupeniek. „Pri tržbách sme už na rovnakých číslach ako v roku 2019 a znie to optimisticky. Keď si však uvedomíme ako ohromne vzrástli ceny energií, tovarov aj služieb a tým aj náklady na prípravu inscenácií, nezostáva nám nič iné, ako šetriť každý jeden cent kde sa len dá. Napríklad aj na takých veciach ako je vonkajšie osvetlenie našej budovy, ktoré zapíname naozaj iba v deň premiéry, alebo pri naozaj významných svetových či pamätných dňoch,“ dodal J. Dóczy.

 

-dab-

Späť

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami