Jánošík

Jánošík

Premiéra28. 4. 2017
Dľžka0:00 hod.
Scéna Veľká sála
Cena 11 - 17 €
Počet repríz 0

súčasná interpretácia mýtického príbehu

Obraz ľudového zbojníka odhodlaného napraviť sociálnu nerovnosť...
„Hej, hore háj, dolu háj!“… Šibenica, hák, vražda, zrada... Príbeh plný emócií.

V každej národnej dramatickej literatúre sú diela, ktoré svojím jedinečným formálnym uchopením či ideovým poňatím zaujímajú rozhodujúce, nezameniteľné miesto. Za jednu z takýchto významných slovenských divadelných hier možno považovať veršovanú skladbu Jánošík z pera spisovateľky, prekladateľky a dramatičky Márie Rázusovej-Martákovej. Divadlo Andreja Bagara vám ju predstavuje v jedinečnom podaní popredného slovenského režiséra Rastislava Balleka. Súčasťou osobitého javiskového uchopenia textu sú pôsobivé choreografie vychádzajúce z tradičných ľudových tancov alebo početný spevácky zbor, ktorý priamo na javisku interpretuje fascinujúcu pôvodnú hudbu, napísanú špeciálne pre inscenáciu Divadla Andreja Bagara.

Základný príbeh ľudovej zbojníckej legendy je jasný. Zúfalý, pánmi prenasledovaný nevoľník rozhodne sa pozdvihnúť zbraň a vzopnúť sa k boju za slobodu. V tomto obraze dlhé stáročia nachádzame sebavedomie, cestu k nájdeniu zmyslu našej národnej podstaty aj odhodlanie na boj za sociálnu spravodlivosť. Ide až o určitý archetyp, ktorého najrôznejšie žánrové spracovania možno zaznamenať aj v iných európskych kultúrach (za všetky spomeňme známy príbeh Robina Hooda). U Rázusovej-Martákovej však v jej dramatickom uchopení jánošíkovskej témy zaznamenávame zásadný autorský vklad v prenesení zbojníckeho príbehu z roviny ľudovej legendy do roviny historickej hry s širokým intelektuálnym rámcom. Javiskové uchopenie textu predstavuje tému publiku prostriedkami výsostne moderného divadla. Vypäto súčasný náhľad na známy mýtus vedie k otvorenej komunikácii inscenácie s divákom a predkladá mu aktuálne otázky, ktoré sa v hre skrývajú.

hrajú: Barbora Andrešičová, Branislav Matuščin, Roman Poláčik, Marcel Ochránek, Martin Šalacha, Marián Viskup

Autor

  • Mária Rázusová - Martáková 

Réžia

  • Rastislav Ballek

Kostýmy

  • Katarína Holková

Dramaturgia

  • Adam Gold

Scéna

  • Juraj Gráfel

Hudba

  • Marián Lejava

Hudební nastudování

  • Eva Pacovská

Choreografia

  • Stanislava Vlčeková

V Divadle Andreja Bagara ožije príbeh národného hrdinu, tradičné spracovanie však nečakajte

Ivana Drobáňová 28. marec 2017

Inscenácia  Jánošík, ktorú napísala Mária Rázusová-Martáková v roku 1941 a krátko po uvedení v roku 1942 bola stiahnutá, znovu ožije pod vedením Rastislava Balleka v Divadle Andreja Bagara. Hudbu, ktorá bude v tomto predstavení kľúčová, napísal Marián Lejava, na javisku sa predstaví aj spevácky zbor. 

„Je to veršovaná hra, múdra, hlboká, pripomínajúca autorkine preklady z veľkých zahraničných diel Victora Huga alebo Cirana z Bergeracu. Autorka chcela našu ľudovú tradíciu priblížiť európskemu divadelnému kánonu. Nebude to tradičný Jánošik, akého poznáme. Podobá sa veľkým romantickým rozorvaným postavám európskeho divadla tej doby, ktorá zvažuje veľké otázky života a smrti,“ povedal o hre režisér Rastislav Ballek.

Pôjde o netradičnú hru, v ktorej nebudú zachované prvky ľudovej kultúry, ako na scéne, na kostýmoch, tak aj na stvárnení postáv. Nie je to pohnútka modernej doby, ale ide o zachovanie myšlienky Márie Rázusovej-Martákovej, ktorá hru posunula ďalej a zakódovala v nej netradičnosť. S touto otázkou sa potýka aj režisér Ballek: „Kto je vlastne Jánošík? Je to vysoký jedľovitý chlapec alebo je to skôr človek premýšľavý? Je to skôr bojovník alebo filozof? Je to človek, ktorý sa mal stať kňazom alebo revolucionárom?“

Na otázku ohľadom cieľového publika režisér hovorí: „Nemáme špeciálne ambície. Myslím si, že tento mýtický príbeh si zaslúži pohľad z inej strany. Neznamená to, že je ide o iróniu, odstup alebo zlú vôľu ani voči predlohe, ani voči divákovi. Ten môže prísť a konfrontovať svoje predstavy s tou našou.“

Hra je písaná vo veršovaných monológoch, v dobovom verši. Je neobyčajne aktuálna a aj neskúsený divák spozná posolstvo, ktoré tvorcovia prostredníctvom nej vysielajú. Môžeme sa tak tešiť na zaujímavé spracovanie notoricky známeho príbehu nášho národného hrdinu.

V inscenácii sa predstaví Barbora Andrešičová, Branislav Matuščin, Roman Poláčik, Marcel Ochránek a mnoho ďalších. Premiéra je naplánovaná na 28. 4. 2017 vo veľkej sále DAB.

 

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Divadelný spravodaj

Newsletter

Spravodaj posielame raz za mesiac

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť

Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Viac informácií.