Otec Goriot

Otec Goriot

Premiéra13. 4. 2018
Dľžka3:20 hod.
Scéna Veľká sála
Cena 13 - 15 €
Počet repríz 18

Román Otec Goriot je súčasťou rozsiahleho cyklu Ľudská komédia, vďaka ktorému sa Balzac zapísal do dejín literatúry ako prenikavý analytik spoločenského života. V Otcovi Goriotovi zobrazil silu otcovskej lásky, ktorá nepozná hranice. Goriot obetoval všetko svojim dcéram a tomu, aby im zabezpečil šťastný a bezstarostný život. Neexistovalo nič, čo by nebol schopný urobiť pre šťastie svojich dcér, a predsa sa mu nedostala späť ich oddanosť a láska. Zomiera v absolútnej chudobe a opustený.

Priam vizionársky charakter Balzacovho diela nás vťahuje do našich najhlbších vášní, najtajnejších snov a skutkov, o ktorých by sme najradšej mlčali. Zároveň nám však dáva malé svetielko nádeje v charakteroch, ktoré si zachovali ľudskú tvár aj v hýrivom prúde materialistickej doby.

Napriek tomu, že román je kritikou aristokratickej a meštianskej spoločnosti 19. storočia, príbeh otca Goriota, jeho čistej obety vo svete intríg a pretvárky, mocne rezonuje aj u dnešných čitateľov. Balzac svojou spoločenskou kritikou prenikavo demaskoval mravný, finančný, obchodný, politický, vojenský, vedecký aj umelecký svet francúzskej spoločnosti svojich čias. Z jeho videnia sveta vyplýva, že spoločenský život 19. storočia neovládali mravné idey a filozofické ideály, ale vášne, neresti, peniaze a intrigy. V Balzacovom svete je „bohém kráľom, kurtizána kráľovnou a peniaze najvyšším božstvom.“

 

Autor

  • Honoré de Balzac

Réžia

  • Roman Polák

Adaptácia

  • Daniel Majling
  • Roman Polák

Kostýmy

  • Peter Čanecký

Dramaturgia

  • Lucia Mihálová

Scéna

  • Pavel Borák

Pani Vauquerová

Rastignac

Victorine

Pani Couturová

Pani Michonneauová

Tajný policajt Gendereau

Pani de Restaud

Pani de Nucingen

Pani de Beauséant

Vojvodkyňa de Langeais

Ajuda-Pinto

Pán de Restaud

Pán de Nucingen

Maxime de Trailles

Slúžka Sylvie

Sluha Christophe

Komorník

Policajt 1

Policajt 2

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami

Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Viac informácií.