Ľudia, miesta a veci

Ľudia, miesta a veci

Premiéra19. 1. 2018
Dľžka0:00 hod.
Scéna Veľká sála
Cena 9 - 20 €
Počet repríz 1

Brilantne napísaná tragikomédia súčasného významného britského autora a režiséra Duncana Macmillana Ľudia, miesta a veci ponúka strhujúci príbeh herečky Emmy, ktorá sa ocitne v liečebni pre drogovo závislých a je prinútená priznať si, kým v skutočnosti je. Pre lekárov a terapeutov je Emma tvrdým orieškom a pre Emmu sú drogy stále jediným spôsobom, ako prežiť v tejto šialenej dobe. Po všetkom, čo prežila, je najťažšie mať rada samu seba. Po odchode z liečenia sa Emma vracia domov. Zvládne poslednú, tvrdú skúšku?

Duncan Macmillan, nová hviezda britskej dramatiky, vo svojej úspešnej hre dokazuje, aké ťažké je odolať túžbe uniknúť z našej reality. Dráma o závislostiach, ktorá balansuje na hranici reality a nočnej mory prináša jedinečnú hereckú príležitosť predstaviteľke hlavnej postavy. Hra bola vo svetovej premiére uvedená v auguste 2015 v Národnom divadle v Londýne, na javisku Dorfmanovho divadla a pre obrovský úspech bola inscenácia prenesená na West End na scénu Wyndham´s Theatre.

HRAJÚ: Barbora Andrešičová, Eva Pavlíková, Branislav Matuščin, Roman Poláčik, Martin Nahálka, Peter Oszlík, Anna Rakovská, Martin Šalacha, Lenka Barilíková

 

Autor

  • Duncan Macmillan

Réžia

  • Marián Amsler

Preklad

  • Marián Amsler

Kostýmy

  • Martin Kotúček

Dramaturgia

  • Marie Špalová

Scéna

  • Juraj Kuchárek

Hudba

  • Ivan Acher

Pohybová spolupráca

  • Stanislava Vlčeková

Divadlo Andreja Bagara začalo s prípravou hry Ľudia, miesta a veci

Pavol Ivan, TASR 21. november 2017

Nitra 15. novembra (TASR) – Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre začalo v týchto dňoch s prípravou inscenácie britského autora a režiséra Duncana Macmillana Ľudia, miesta a veci. Hra ponúkne príbeh herečky Emmy, ktorá sa ocitne v liečebni pre drogovo závislých a je prinútená priznať si, kým v skutočnosti je.

Pre lekárov a terapeutov je Emma "tvrdým orieškom", pretože sú pre ňu drogy stále jediným spôsobom, ako prežiť. Autor vo svojej hre ukazuje, aké ťažké je odolať túžbe po úniku z reality. Dráma o závislostiach, ktorá balansuje na hranici reality a nočnej mory, bola vo svetovej premiére uvedená v auguste 2015 v Národnom divadle v Londýne. DAB uvedie premiéru inscenácie 19. januára vo veľkej sále.

Scenár do slovenčiny preložil Marián Amsler, ktorý bude hru v nitrianskom divadle aj režírovať. "V tom texte som sa vŕtal trošku dlhšie a intenzívnejšie a môžem povedať, že je, ako je zvykom pri britských hrách, veľmi dobre napísaný. Preto nebolo potrebné do neho nejako radikálne zasahovať. Tá hra má vynikajúce dialógy a vynikajúci rytmus," skonštatoval Amsler. Aj napriek tomu, že téma inscenácie je vážna, tvorcovia sa v nej snažia nájsť aj humor a tragikomické momenty. "V závere navyše ponúka veľmi katarzný očistný moment. Čiže nie je to dráma s nešťastným tragickým koncom, ale naopak, ponúka podľa mňa veľmi silné motivačné riešenie," povedal Amsler.

Inscenácia sa páči aj herečke Barbore Andrešičovej, ktorá v nej stvárni hlavnú postavu. "Bola by som rada, keby aj iné mladé herečky dostávali takéto skvelé príležitosti a možnosť stvárniť takéto postavy. Tá hra je veľmi dobre napísaná a veľmi sa mi páči. Prechádza mnohými témami a aj keď sa zaoberá problémom drog a alkoholu, nie je len o tom. Rozprávame sa v nej aj o vzťahu k rodine, k samému sebe, k okoliu. Je tam množstvo tém, ktoré sa rozvíjajú v rámci príbehu a to robí ten text výnimočným a zaujímavým, pretože nie je jednostranný," uviedla Andrešičová.

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Divadelný spravodaj

Newsletter

Spravodaj posielame raz za mesiac

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť

Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Viac informácií.