K premiére hry Ľudia, miesta a veci pripravilo DAB výstavu Jany Farmanovej a jej dcéry Ester Šabíkovej

K premiére hry Ľudia, miesta a veci pripravilo DAB výstavu Jany Farmanovej a jej dcéry Ester Šabíkovej

11. 1. 2018

Mama má E. Má mamu, výstavný projekt maliarky Jany Farmanovej a fotografií jej dcéry Ester Šabíkovej, je vizuálnou reakciou a výstavou matky a dcéry.

Výstavu prinášame k slovenskej premiére inscenácie Ľudia, miesta a veci, ktorú uvedie Divadlo Andreja Bagara v Nitre 19. januára 2018 v réžii Mariána Amslera. Hra Ľudia, miesta a veci významného súčasného britského dramatika Duncana Macmillana prináša príbeh mladej herečky Emmy, ktorá sa ocitne v liečebni pre drogovo závislých. Okrem svojej závislosti však rieši aj konflikty a vzťah so svojou matkou.

Vzťah matky a dcéry sme chceli premietnuť aj do výstavy, s názvom Mama má E. Má mamu. Názov odkazuje na kolobeh, ktorý medzi matkami a dcérami je, a ostáva na celý život. Táto slovná hračka vytvára akýsi náramok – prstienok, alebo len proste kruh.

K realizácii sme oslovili známu slovenskú maliarku Janu Farmanovú a jej dcéru mladú fotografku Ester Šabíkovú. Diela obidvoch nie sú explicitne vytvorené pre priestor divadla, či tému inscenácie, ale o to viac, pozornému divákovi neunikne istá  „dedičná podobnosť”, vo vnímaní a reflektovaní skutočnosti, hoci v rozdielnych médiách. Matka- maľba, dcéra fotografia .

Vzájomné prirodzené ovplyvňovanie a vizualita, v oboch prípadoch založená na poznaní a zvládnutí média a istého typu nedopovedanosti, či náznakovosti v obsahu aj vo forme, kde je pre obe dôležitý zmysel pre krásno a intuitívne poznanie.

Výstava sa uskutoční v priestoroch kaviarne a dolného foyer Divadla Andreja Bagara v Nitre a potrvá od 19. januára 2018 do 28. februára 2018.

Jana Farmanová

Slovenská maliarka, pôsobiaca na výtvarnej scéne od konca 90. rokov 20. storočia. Absolventka Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave (Atelliér maľby prof. Jána Bergera).

Jana Farmanová je figuralistkou, pracuje s maliarskym gestom ako s kultivovanou, koncentrovanou maliarskou výstavbovou jednotkou. Jej diela sú v rešpektovaných inštitúciách: Galéria mesta Bratislavy (GMB), Nitrianska galéria, Wannieck Gallery Brno (Česká republika), Muzeum umění Olomouc (Česká republika), Sammlung Würth (Nemecko) a v súkromných zbierkach. Jana Farmanová vo svojich obrazoch zachytáva magickosť momentu, v ktorom sa niečo udeje po prvý krát. V prvom desaťročí 21. storočia začala rozvíjať témy vzťahov medzi jej dcérami a zobrazuje ich prístup k životu. Skutočnosť, že jej dcéry sú aj jej modely, má pre jej tvorbu zmysluplný význam, pretože práve táto téma odzrkadľuje jej priamočiary a zároveň intímny prístup k realite. Jana Farmanová s veľkou vytrvalosťou rozvíja tému ženskej metamorfózy, maľbu chápe ako spôsob získavania poznania a nadobudnuté vedomosti ako integrálnu súčasť životného cyklu.

Ester Šabíková

Študentka 4. ročníka odboru fotografia a iné médiá Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Ester Šabíková nevymedzuje umenie fotografie na jeden konkrétny štýl. Pri jej tvorbe narážame na skutočne širokú škálu fotografických odvetví. Ako sama hovorí: „v tomto štádiu svojho umeleckého vyjadrovania sa nechcem limitovať a zameriavať len na jeden typ fotografie. Páči sa mi zachytávať prítomnosť okamihov, ktoré rýchlo pominú.“ Jej fotografie majú v sebe jemne ponurý nádych, no zároveň v sebe nesú čosi úprimné a nevinné. Môžete na nich vidieť prírodu, módu, architektúru či krásu tela. Ukazuje na nich však aj veci, ktoré sú všeobecne považované za nepekné. Napríklad zvädnuté kvety, ošarpané priestory či jazvy na tele. „Krása je veľmi subjektívna a každý ju vníma rozdielne. Ukazujem príklady zo života, ktoré väčšinou nie sú prvotne vnímané ako krásne, no práve ja ich za krásne považujem, a tak sa ich snažím aj ukázať. Ukázať možnú krásu nedokonalosti.“

 

Späť

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami

Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Viac informácií.