Matúš Bachynec

Matúš Bachynec

Pochádza z Trenčína. Patrí k najmladšej generácii divadelných režisérov na Slovensku.

Réžiu vyštudoval v ročníku režiséra Romana Poláka na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, kde absolvoval aj doktorandské štúdium. V súčasnosti pôsobí ako pedagóg na Katedre réžia a dramaturgie. 

Počas štúdia inscenoval súčasnú svetovú drámu (Kebab), slovenskú a českú klasiku (Všetko za národ alebo Apple Pie, Periféria) a vlastné dramatizácie (Je svätá). Svoju tvorbu prezentoval na viacerých divadelných festivaloch doma i v zahraničí: Festival Dotyky a spojenia v Martine, Festival Istropolitana Projekt v Bratislave, Nová dráma/ New drama Bratislava, Zlomvaz v Prahe, Encounter v Brne a Rainbow fest v Petrohrade. Ako režisér pravidelne hosťuje v slovenských divadlách (SND, SKD Martin, DJGT vo Zvolene, DAB v Nitre, DJP v Trnave). Jeho doménou je slovenská klasika, ale inscenuje aj súčasné pôvodné texty s angažovaným presahom či inteligentné komédie. V Slovenskom národnom divadle v rámci cyklu Stop extrémizmu inscenoval dokumentárnu drámu Natálka s témou etnickej neznášanlivosti. Okrem toho v Modrom salóne SND autorsky a režijne pripravil komornú inscenáciu o živote a tvorbe Marty Kubišovej pod názvom Kabaret Normalizácia alebo Modlitba pre Martu. K storočnici divadla pripravil v SND inscenáciu Hriech/Její pastorkyňa a k 70. výročiu zavraždenia Milady Horákovej inscenáciu Milada.  Medzi jeho najnovšie úspešné tituly patrí inscenácia s hudobnou témou Kým prídu Stouni... v Sále Činohry SND. 

Okrem réžie sa venuje aj vlastným adaptáciám a prekladom. Od augusta 2022 je umeleckým šéfom DAB v Nitre, kde v roku 2019 naštudoval francúzsku komédiu Meno a v roku 2020 súčasnú českú komédiu Vlastníci.

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami