Láska, sex a dane

Láska, sex a dane

Premiéra22. 1. 2021
Dľžka0:00 hod.
Scéna Veľká sála
Cena
Počet repríz 0

Komédia Láska, sex a dane je hrou, ktorá spĺňa všetky parametre kvalitnej a vkusnej divadelnej zábavy. Prináša bláznivý kolobeh udalostí, sled prekvapivých momentov a výnimočnú príležitosť pre hravosť a hereckú bravúru protagonistov nitrianskeho súboru.

Hlavný hrdina Jon prišiel na to, ako roky úspešne využívať značné daňové úľavy. Samozrejme, nie celkom korektným, ale o to vynaliezavejším spôsobom. Teraz však hrozí, že jeho malé nevinné podvody odhalí daňový kontrolór a tým ho dostane do vzťahových rébusov šialených rozmerov.

A šialeností je v tejto komédií viac než dosť! Pýtate sa, aké? Mať dobrého kamaráta, zdieľať s ním jeden podnájom, ale a jeho priateľku... Prinútiť ho, aby zmenil svoje zásady aj postavenie. Presvedčiť vlastnú matku o neexistujúcej milenke, ktorá sa náhle zjavila vo dverách. Dokázať majiteľovi bytu, že osoby, ktoré vidí, vlastne nevidí. Spacifikovať prísneho úradníka daňového úradu na vlastný prospech. Milovať dvoch mužov a zároveň ani jedného z nich nesklamať. Veľa hovoriť – a nič tým nepovedať. Byť tým, kým nie som, a zároveň nebyť tým, za koho ma považujú... Poviete si – skutočný oriešok. Omyl!

Skvelá zábava, smiech a relax. Divadelná komédia, ktorá sa stala doslova diváckym hitom troch desaťročí. V Amerike, Kanade, v pätnástich krajinách Európy, v Indii aj vo Venezuele. Smiali sa jej viaceré generácie mužov aj žien. My ju v Divadle Andreja Bagara v Nitre uvedieme v celoslovenskej premiére.

Komédia Láska, sex a dane presvedčí aj vás, že mnohorakosť ľudských vzťahov je doposiaľ najvýdatnejším zdrojom a inšpiráciou dobrej javiskovej zábavy. Tak ako aj túžba človeka  podvádzať a byť v očiach druhého lepším, než ako to skutočne je.

Naša inscenácia bude dôkazom, že liečivé účinky humoru sú u väčšiny divákov dlhodobo najvyhľadávanejším javiskovým artiklom. Snulovým navýšením jeho finančného základu pre výpočet nepríjemných daní.

Hrajú: Juraj Ďuriš, Jakub Rybárik, Nikolett Dékány, Daniela Kuffelová, Ivan B. Vojtek, Andrea Sabová, Martin Nahálka a Anton Živčic a.h.

Svetozár Sprušanský (1971)

Slovenský divadelný dramaturg a režisér je v oblasti divadelnej tvorby vnímaný ako režisérosobitého rukopisu s vyhranenýmdramaturgickým záujmom.

Vo svojej režijnej tvorbe sa sústreďuje na uvádzanie hier žijúcich autorov súčasnej drámy (Tvár v ohni, Lavv, Bezkyslíkovce, Dark play, Zlatý drak, Hamlet je mŕtvy, Vták, Punk rock, Dobro, Domov); živé a provokatívne interpretácie diel svetových klasikov (Heda Gablerová, Svätenie jari, Skrotenie zlej ženy, Sen noci svätojánskej); plnokrvné uchopenie titulov tzv. zábavného a komediálneho charakteru (Sudcove starosti, Agáta hľadá prácu, Svadba, Šialené nožničky, Aj muži majú svoje dni, Panikári, Pi čaj, miláčik!, muzikály: Boyband, Sladká Charity, Mamma Mia) a súčasné interpretácie diel ruskej klasiky (Pytačky – Medveď, Čajka, Tri sestry, Ujo Váňa, Višňový sad, Izba č. 6, Ženba, Revízor, Vassa, Na dne, Moskva – Petušky). Svetozár Sprušanský pôsobil v rokoch1995 – 2017ako dramaturg, režisér, šéfdramaturg a umelecký šéf Divadla Andreja Bagara v Nitre a dvadsaťdva rokov spoluvytváral a formoval tvár tohto divadla.V súčasnosti je interným dramaturgom Divadla Nová scéna v Bratislave. Zároveň je principálom a režisérom súkromného Divadla komédie (Horúca sprcha, Letná noc, Klimaktérium).Na pôde Opery SND v Bratislave zrealizoval podľa vlastného libreta pôvodnú rodinnú operu Petra Zagara Rozprávka o šťastnom konciaoperu W. A. Mozarta Čarovná flauta. Externe pôsobil ako pedagóg na Katedre réžie a dramaturgie VŠMU v Bratislave. Ako režisér tiež pravidelne spolupracuje so Slovenským rozhlasom. V klasických i moderných textoch sa usiluje nájsť odkaz pre súčasnosť, odkrývať skryté kontexty a anticipovaťproblematické spoločenské javy. Je držiteľom mnohých divadelných ocenení.

William Van Zandt (1957) a Jane Milmore (1955 – 2020)

Americkí herci a divadelní autori.

Ako herci boli niekoľko rokov nespokojní s hrami, v ktorých museli účinkovať, a tak sa rozhodli zmeniť to...Napísali spoločne svoju prvú vlastnú komédiu, ktorej dali názov Láska, sex a dane (v origináli Love, Sex and the I.R.S.). A rovno si v nej zahrali ústredné postavy. Bolo to v roku 1979 v Divadle Dam Site Dinner-Theatre v Tinton Falls v New Jersey.

Hra sa okamžite stala mimoriadne úspešnou a následne obletela celý svet. Okrem Nemecka, Poľska, Maďarska, Ruska, Kanady, USA alebo Veľkej Británie sa uvádzala aj v Číne, Portoriku či Venezuele. Úspech komédie vysvetľuje pravdepodobne aj to, že dane sa platia všade a daňové kontroly nemá nikto na svete rád.

Triumf hry Láska, sex a daneodštartoval následne dlhý rad ďalších spolu až dvadsiatich troch úspešných komédií tejto autorskej dvojice, ktoré sa hrali a hrajú po celom svete dodnes. Pre výnimočnú schopnosť kombinovať situačnú komédiu s konverzačnou ľahkosťou a šteklivosťou súčasného humoru, nazývajú túto autorskú dvojicu aj majstrami modernej frašky. Pre ich hry sú typické črty tzv. Slapstick Comedy: bláznivý humor, absurdné momenty, energické situácie a fyzicky náročné akcie.Obaja autori pôsobili aj ako televízni producenti a tiež ako autori viacerých televíznych či filmových scenárov.

Autor

  • William Van Zandt - Jane Milmore

Réžia

  • Svetozár Sprušanský

Kostýmy

  • Diana Strauszová

Dramaturgia

Scéna

  • Diana Strauszová

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami

Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Viac informácií.