Dvadlo Andreja Bagara zaplnilo svoje hľadisko figurínami

Dvadlo Andreja Bagara zaplnilo svoje hľadisko figurínami

6. 10. 2020

Hľadisko vo Veľkej sále Divadla Andreja Bagara (DAB) v Nitre od pondelka 5. októbra zapĺňajú okrem divákov aj figuríny. Divadlo tak reaguje na epidemiologické opatrenia, ktoré znížili počet ľudí na hromadných podujatiach na 50.

 

Pretože do tohto počtu sú započítaní aj herci a ďalší personál, v hľadisku DAB môže momentálne sedieť maximálne 30 až 45 divákov. „A to je v sále s kapacitou viac ako 570 miest naozaj málo. Aby sa naši herci nepozerali do prázdnej sály, rozhodli sme sa zaplniť ju aspoň čiastočne maketami divákov. Inšpirovali sme sa niektorými športovými klubmi, kde k figurínam na tribúnach často dopĺňajú dokonca aj zvukové efekty. Až do takých detailov sme však nechceli ísť. Veríme, že aj obmedzený počet divákov dokáže svojím potleskom, či smiechom vyvolať potrebnú atmosféru,“ uviedol riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy.

DAB muselo po vyhlásení núdzového stavu prepracovať svoj pôvodný októbrový program. Boli z neho vyradené všetky muzikály a výpravné inscenácie. „Napríklad v muzikáli Tisícročná včela je približne 80 účinkujúcich a obslužného personálu, takže by sme ho nemohli hrať ani pred prázdnou sálou. Do programu sme preto nasadili také inscenácie, kde hrá menej účinkujúcich. Museli sme zároveň hľadať aj hry, pri ktorých sú náklady na ich uvedenie približne rovnaké ako sú tržby zo vstupného, aby to bolo jedna k jednej a boli sme pri prevádzkových nákladoch aspoň na nule,“ povedal J. Dóczy.

Záujem divákov o predstavenia v DAB je stále veľký, aj keď podľa J. Dóczyho badať aj isté obavy ľudí z koronavírusu. „Určite by sme dokázali zaplniť oveľa viac miest v hľadisku. Po zavedení núdzového stavu sme ale stáli pred rozhodnutím, či zavrieť divadlo, alebo hrať aj za takých podmienok, aké boli stanovené. Rozhodli sme hrať, pretože si uvedomujeme, že po dlhšej prestávke by mohlo byť znovuzískanie divákov veľmi ťažké a dlhé. Rozhodli sme sa tak aj napriek tomu, že sme v ťaživej ekonomickej situácii a sme v kategórii divadiel, v ktorej nemáme nárok na štátnu pomoc,“ doplnil J. Dóczy.

Udržať kultúru pri živote aj v súčasnej ťažkej situácii je podľa jeho slov mimoriadne dôležité. „Zriaďované divadlá, akým je aj to naše, dávajú veľa príležitostí aj umelcom na voľnej nohe. Dnes je už navyše nespochybniteľné, že kultúra je silnou súčasťou ekonomiky a sú na ňu nadviazané mnohé ďalšie povolania. Nie sú to len priami aktéri, ale aj cateringové služby, dopravcovia, taxikári, rôzni remeselníci, obchodníci... Takže aj tí, ktorí si možno myslia, že s kultúrou nemajú nič spoločné, by po menšom zamyslení zistili, že ak sa nebude dariť kultúre, nebude sa dariť ani im,“ pripomenul J. Dóczy.

V DAB sa prísne dbá na dodržiavanie opatrení proti šíreniu koronavírusu

Divadlo Andreja Bagara dodržuje všetky epidemiologické nariadenia, ktoré vyžaduje Úrad verejného zdravotníctva SR. Okrem toho vykonáva viaceré opatrenia aj nad ich rámec. Návštevníci DAB sedia v hľadisku v dostatočných rozstupoch a v rúškach. Každému sa  meria teplotu, k dispozícii sú nádoby s dezinfekciou. Po každom predstavení sú  všetky priestory divadla vydezinfikované tímom pracovníkov, ktorý si divadlo nechalo špeciálne vyškoliť. Používajú certifikované dezinfekčné prostriedky, aké sa využívajú aj v nemocniciach.

  

 

                                            

 

Späť

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami