Divadlo Andreja Bagara v Nitre vráti na svoje javisko obľúbený muzikál Tisícročná včela

Divadlo Andreja Bagara v Nitre vráti na svoje javisko obľúbený muzikál Tisícročná včela

9. 1. 2019

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre uvedie obnovenú premiéru pôvodného slovenského muzikálu Tisícročná včela. Román spisovateľa Petra Jaroša pre DAB zdramatizoval Martin Kákoš, ktorý hru aj režíruje. Spoluautormi muzikálu sú aj Kamil Peteraj a Vašo Patejdl, hudobné naštudovanie má na starosti Július Selčan.

DAB muzikál Tisícročná včela po prvýkrát uviedlo 15. novembra 2013. Pri uvedení premiéry výpravného muzikálu Povolanie pápež v roku 2016 bola inscenácia dočasne z repertoáru divadla stiahnutá. „Inscenácia Tisícročná včela má svoj potenciál a my sme čakali na príležitosť, kedy by sme ju mohli znova obnoviť. Myslíme, že je vhodné odštartovať budúcu 70. jubilejnú sezónu práve týmto titulom. Je to slovenský pôvodný muzikál vytvorený pre naše divadlo, je to celosúborovka, ktorá je u divákov stále žiadaná. Samotná premiéra je naplánovaná na začiatok budúcej divadelnej sezóny, na 14. septembra 2019,“ uviedol riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy.

Členovia tvorivého tímu začali na príprave obnovenej premiéry pracovať už v týchto dňoch, aby naplánovali všetko potrebné na znovuuvedenie muzikálu na javisku DAB. „Bude potrebné všetko pripraviť po technickej i dramaturgickej stránke, ale aj pokiaľ ide o preobsadenie niektorých úloh. Predpokladám, že niektorí tanečníci sú už starší a už sa do tejto inscenácie nehodia, takže bude potrebné obnoviť tanečnú zložku, bude treba spraviť výberové konanie aj na detské postavy. Potom je tu aj technická zložka. Kulisy a celú výpravu máme odloženú, ale to, v akom je stave, budeme vedieť až v júni, keď sa celá scéna znova postaví. Určite ju bude potrebné opraviť a obnoviť,“ vysvetlil J. Dóczy.

  

Na oživenie muzikálu sa teší aj režisér Martin Kákoš. „Ja som samozrejme veľmi rád, že sa po troch rokoch vraciame k tomuto projektu. Tisícročná včela bola aj pre mňa, ako autora libreta a režiséra, príležitosť stretnúť sa s týmto veľkým dielom slovenskej literatúry. Bola to veľmi príjemná robota. Po tých troch rokoch, kedy Tisícročná včela spala tým včelím spánkom niekde v úle, sa znovu vráti do divadla a prinesie divákom to, čo pri svojom prvom uvedení, takže verím, že na toto predstavenie budú opäť radi chodiť,“ povedal M. Kákoš.

  

Tvorcovi muzikálu budú musieť pri jeho opätovnom uvedení riešiť aj preobsadenie niektorých hereckých úloh. „Pomery v divadle sa po rokoch pomenili, mnohí herci odišli, prišli noví herci, takže budeme musieť hľadať nové obsadenie a optimálne riešenia. Bude to komplikovaný proces počas niekoľkých týždňov, počas ktorých si budú herci svoje podstavy oživovať a s tými novými účinkujúcimi budeme ich postavy skúšať. Som rád, že vo viacerých titulných rolách zostanú pôvodní herci, približne polovica rol už bude s novými interprétmi. Pre režiséra je to vždy problém, pretože má zafixovanú predstavu toho pôvodného naštudovania a predchádzajúcich predstaviteľov. Ale keďže každý herec je iný, má inú hereckú dušu, tak si budem musieť ako režisér zvykať na iných interpretov, ktorý budú svoje postavy hrať inak ako tí pred nimi,“ skonštatoval M. Kákoš.

Sme radi, že sa na javisko DAB vrátia opäť herci, takpovediac tej staršej generácie. Takže sa vrátime o pár rokov naspäť, kedy tu hviezdil Marián Slovák, pani Eva Večerová, Ján Grešo, Gabriela Dolná a sme radi, že im môžeme dať túto príležitosť. Je to zároveň aj príležitosť oživiť hudbu Vaša Patejdla. Nitrianski diváci majú radi muzikály, takže na budúcu sezónu im ponúkneme dva. Okrem inscenácie Povolanie pápež to bude aj obnovená Tisícročná včela,“ dodal J. Dóczy.

 

Späť

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami

Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Viac informácií.