DAB DAB DAB DAB DAB DAB DAB DAB DAB DAB DAB DAB DAB DAB DAB DAB DAB DAB DAB DAB DAB DAB DAB DAB DAB DAB DAB DAB DAB DAB DAB

Videogaléria

video

celá ►Galéria

Staňte sa našimi priateľmi na Facebooku

POKLADNICA DAB

Otváracie hodiny pokladne

Pondelok - Piatok
08.30 - 18.30

Zájazdy a hromadné vstupenky (nad 10 ks) si môžete rezervovať v pracovných dňoch na obchodnom oddelení na tel.č.: 037/ 772 1580, 037/ 6524 875, alebo e-mailom: obchodne@dab.sk. Ak Vám nepríde odpoveď na mailovú objednávku kontaktujte nás.

Viac info »

partneri

slovenska sporitelna, generálny partner sezóny

Partnerské hotely DAB

Návštevníci DAB v Nitre si môžu uplatniť výraznú zľavu na ubytovaní v partnerských hoteloch DAB na základe platnej divadelnej vstupenky v deň predstavenia. Zľava platí aj v deň pred predstavením, aj v deň po predstavení. Cena ubytovania po zľave je 45,- Eur za dvojposteľovú izbu za noc.

všetci partneri>>

Zriaďovateľ

Nitriansky samosprávny kraj

 

divadelný spravodaj

Zostaňte s DAB v obraze

Anketa

Zapojte sa do našej ankety a vyhrajte zaujímavé ceny...

anketa >>

Vaše názory k predstaveniam môžete písať na mail marketing@dab.sk
aaa
vstupenky pozvanie CYRANO Z BERGERACU
Edmond ROSTAND

OBSADENIE

Cyrano de BergeracMarián Viskup
RoxanaJana Kovalčíková
Kristián de NeuvilletteRoman Poláčik
Gróf De GuicheMarcel Ochránek
RagueneauMartin Šalacha
Le BretJuraj Ďuriš
Kapitán Carbon De Caste-JalouxMartin Nahálka
LigniéreJuraj Hrčka
De ValvertPeter Oszlík
Montfleury a KapucínJán Greššo
Prvý markízJakub Rybárik
Druhý markízBranislav Matuščin
Tretí markízOtto Culka a.h.
DueňaGabriela Dolná
Líza a Dáma z bufetuKlaudia Kolembusová
Prvá dáma a Matka MargarétaEva Večerová
Druhá dáma a Sestra KláraLenka Barilíková
Tretia dáma a Sestra MartaDaniela Pribullová a.h.
KadetiLukáš Dávid a.h.
Radoslav Konečný a.h.
Dominik Sedláček a.h.
Michal Spielmann a.h.
Martin Stolár a.h.


Tvorcovia

prekladĽubomír Feldek
dramaturgiaSvetozár Sprušanský
výber hudbyLukáš Brutovský
šermGustáv Kyselica
kostýmyMartin Kotúček
scénaJuraj Kuchárek
úprava a réžiaLukáš Brutovský


POpis

najznámejšia heroická komédia

Jedna z najslávnejších hier všetkých čias – veršovaná dráma v piatich dejstvách, takmer celá napísaná v dvanásťslabičných alexandrínoch – vstupuje v nádhernom dobovom šate na nitrianske javisko. Jej autorom je Edmond Rostand, ktorý ju napísal súc inšpirovaný príbehom a tvorbou iného francúzskeho autora – šľachtica Savinien Cyrano de Bergerac, vlastným menom Hector Savinien de Cyrano. Hra bola po prvý raz uvedená na javisku Divadla Porte-Saint-Martin v Paríži a dodnes žne zaslúžený úspech u publika po celom svete.

Rostand nazval hru „heroickou komédiou“, no kritika v nej objavila výrazné prvky romantizmu a neoromantizmu. Písal ju v rokoch 1896–97 a počas tvorby interaktívne spolupracoval so slávnym francúzskym hercom Coquelinom starším, čím sa stalo, že hlavná postava bola ušitá jemu na mieru. Dej hry stojí a padá na troch postavách. Na Cyranovi z Bergeracu a na dvojici zaľúbencov: Roxane a Kristiánovi. Cyrano píše na objednávku zaľúbené listy Roxane, a to v mene rytiera Kristiána, neznalého umenia poetického. A pritom sa sám zamiluje do Roxany.

Hra sa začína povestným súbojom Cyrana s protivníkom vikomtom de Valvert v Hôtel de Bourgogne počas divadelného predstavenia. Dej pokračuje stretnutím Cyrana s Kristiánom. Ten netuší, keď si uňho objednáva listy Roxane, čo tým spôsobí. Cyrano dlhé roky píše a aj recituje potme pod Roxaniným balkónom vlastné veršované vyznania lásky. Rytieri nikdy neprezradili Roxane ich autorstvo, ani po skone Kristiána v bitke pri Arrase. Roxana miluje Kristiána aj po jeho smrti, na čom má zásluhu aj ideálna predstava o ňom pochádzajúca z listov. Svoje autorstvo a svoju lásku priznáva Cyrano pred Roxanou, ktorá sa oňho stará v kláštore, až tesne pred svojou smrťou.

Postava Cyrana je zosobnením rytierskosti. Hudobne a literárne nadaný muž, odvážny a schopný šermiar, má len jednu chybu: dlhý nos. Tento telesný znak dotvára jeho povahu a robí z normálneho šľachtica tej doby výraznú osobnosť – aj keď tragikomickú. Stáva sa hlavným pilierom hry. Rostandovi sa podarilo v postave Cyrana vytvoriť večný model muža – hrdinu. Nádherného človeka s chybičkou krásy, čím sa stal žijúcím i reálnym vzorom pre široké davy divákov. V minulosti aj dnes.

Rostand svojou heroickou komédiou vlieval do myslí divákov hrdosť na francúzsky esprit, odvahu, galantnosť a ochotu umrieť za Francúzsko s eleganciou gaskonského rytiera.

Do dnešnej chaotickej doby civilizačného zmätku chce vstúpiť naša inscenácia so snahou vliať do myslí a sŕdc divákov hrdosť na skutočnú mužnosť, vykonané činy, odvahu a galantnosť. Ako hold víťazstvu ducha, noblesy a krásy.

foto: Dalibor Krupka 

premiéra: 27. februára 2015 vo veľkej sále DAB v Nitre

Predstavenie trvá: 3h s prestávkou

Videogaléria

galériamapa stránok divadlopressprogramrepertoárpartnerikontaktyvstupenky
Svätoplukovo námestie 4, 950 53 Nitra | Tel: +421 37 7721 577-9 © 2010 Divadlo Andreja Bagara Nitra