Kým kohút nezaspieva

Kým kohút nezaspieva

Premiéra20. 1. 2017
Dľžka0:00 hod.
Scéna Veľká sála
Cena 11 - 17 €
Počet repríz 0

existenciálna modelová dráma

Dramatický príbeh desiatich obyvateľov okupovaného mesta, ktorí sa na jednu dlhú noc stávajú rukojemníkmi vysokého dôstojníka nepriateľskej armády, ktorý chce pomstiť svojho vojaka zabitého bodnutím do chrbta. V uzavretých priestoroch opusteného domu sa stretáva skupina ľudí rôzneho veku, spoločenského postavenia a životných postojov, aby v hodinách zostávajúcich do ranného brieždenia spoločne prežili strastiplné čakanie na výsledok vyšetrovania násilného činu. V prípade, že sa nájde vinník, majú byť všetci prepustení, ak nie, veliteľ dá všetkých obesiť. Rukojemníci v tejto situácii naplno preciťujú životnú neistotu, vyhrotená situácia ich núti premýšľať o všetkých možnostiach záchrany života. Následne však vychádza najavo, že zavraždený vojak bol opitý, čo veliaceho dôstojníka privedie k zmene postoja. Nariadi potrestať len jedného z rukojemníkov. Rozhodnutie necháva na nich samých...

Bukovčan v hre akcentuje význam správania jedinca v hraničnej, vypätej situácii. Predstavuje človeka stojaceho zoči-voči existenciálnym otázkam, núti ho riešiť mravné dilemy. Týmto sa hra Kým kohút nezaspieva výrazne dotýka moderných estetických a filozofických prúdov, presadzujúcich sa v európskej dramatickej literatúre druhej polovice 20. storočia a zároveň zaujíma výsostné postavenie medzi dielami slovenskej modernej klasiky.

Bohatý myšlienkový rámec hry je budovaný z radu motívov a tém, ktorým dominuje téma zrady. K archetypu tohto zásadného a výsostne dramatického ľudského činu odkazuje už samotný názov hry: „Život položíš za mňa? Veru, veru ti hovorím: Kohút ešte ani nezaspieva, a trikrát ma zaprieš," hovorí Ježiš Petrovi v deň, keď ho zradil Judáš. A naozaj, napriek tomu, že Peter sľúbil Ježišovi vernosť, neskôr ho opustila odvaha a Ježiša trikrát zaprel. Autor hry vychádza zo základnej podoby zrady, avšak predstavuje ju v okolnostiach, ktoré odrážajú zložitý existenciálny stav súdobého človeka. Bukovčanova osobitá štylizácia, vychádzajúca z jeho bravúrnej schopnosti presnej gradácie tempa a postupného odhaľovania čiastkových psychologických motivácií jednotlivých postáv, dovoľuje dramatikovi nielen bohato vykresľovať charaktery, ale predovšetkým podať stále aktuálnu výpoveď o človeku, ktorý sa ocitá v závažnej, všeobecne ľudskej situácii.

 

Autor

  • Ivan Bukovčan

Kostýmy

  • Eva Kleinová

Dramaturgia

  • Adam Gold

Scéna

  • Diana Strauszová

Réžia a výber hudby

  • Michal Spišák

Franka, gymnazistka

Ondrej, študent

Babjaková, babica

Dr. Šustek, zverolekár

Samuel Uhrík, holič

Šimon Terezčák, bývalý horár

Pani Lekárniková

Tomko, učiteľ

Marika Mondoková, prostitútka

Fischl, obchodník s drevom

Nemecký dôstojník

Nemecký vojak 1

Nemecký vojak 2

Nemecký vojak 3

Kým kohút nezaspieva: Kto z rukojemníkov zomrie?

Jana Černáková 16. január 2017

V texte urobili bežné škrty z hľadiska prispôsobenia dĺžky inscenácie. Zároveň hľadali súčasné ekvivalenty pre niektoré archaizmy, keďže text má už vyše 40 rokov.

Od konca minulého roka Divadlo Andreja Bagara (DAB) pracuje na naštudovaní inscenácie Kým kohút nezaspieva od Ivana Bukovčana. Premiéra je naplánovaná na 20. januára vo veľkej sále DAB. Réžiu predstavenia a výber hudby má na starosti Michal Spišák, dramaturgom je Adam Gold, scénu robí Diana Strauszová, kostýmy Eva Kleinová.

Jedinec v hraničnej situácii

Existenciálna modelová dráma z čias 2. svetovej vojny divákov zavedie do bližšie nešpecifikovaného slovenského meste tesne po porážke povstania. Desiati obyvatelia okupovaného mesta sa na jednu noc stanú rukojemníkmi nemeckého dôstojníka, ktorý chce pomstiť svojho vojaka zabitého bodnutím do chrbta. V prípade, že sa nájde vinník, chce všetkých prepustiť, ak nie, dá ich všetkých obesiť. Keď však vyjde najavo, že zabitý nemecký vojak bol opitý, veliteľ zmení postoj. Chce potrestať len jedného z rukojemníkov – ktorého, to necháva na nich samých.

Autor Ivan Bukovčan v hre akcentuje význam správania sa jedinca v hraničnej situácii. Svojou jedinečnou štylizáciou vychádzajúcou zo schopnosti dávkovania napätia a postupného odhaľovania psychologických motivácií postáv presne vykresľuje charaktery ľudí.

Má už vyše 40 rokov

Podľa dramaturga DAB Adama Golda je základnou témou predstavenia psychológia človeka riešiaceho mravné dilemy vo vyhrotenej situácii. K problémom, s ktorými sa stretáva, musí zaujať isté stanoviská. „Problémy nie sú vôbec malicherné, sú to zásadné otázky týkajúce sa morálky človeka, bytia a nebytia. Téma sa rozkrýva v modelovej situácii rukojemníkov - sú spoločne v priestore starého bitúnka, z ktorého sa nemôžu dostať. Musia tu vzájomne fungovať, zaujať k sebe vzťahy, nájsť k sebe cestu,“ vysvetľuje Gold.

„Text sme do aktuálnej sezóny s názvom Made in Slovakia zaradili preto, lebo je monotematická a ako je už zrejmé z názvu, je zameraná na slovenskú literatúru a dramatiku. Hra Ivana Bukovčana Kým kohút nezaspieva má vďaka svojim kvalitám pevné miesto v klasickej slovenskej dramatickej tvorbe. V texte sme urobili bežné škrty z hľadiska prispôsobenia dĺžky inscenácie. Zároveň sme museli nájsť súčasné ekvivalenty pre niektoré archaizmy, keďže text má vyše 40 rokov a už aj v dobe svojho vzniku sa snažil o istú štylizáciu zo 40. rokov minulého storočia, v ktorých sa dej príbehu odohráva. Zároveň je inscenácia obohatená o významovú rovinu, ktorá v texte priamo nie je, ale vychádza z našej dramaturgicko-režijnej koncepcie.“

Otázky života a smrti

Ako povedal režisér Michal Spišák, pevne verí, že titul osloví širokú skupinu divákov. „Ťažko mi je to špecifikovať vekovo, lebo Kým kohút nezaspieva je jednou z najvýznamnejších hier Ivana Bukovčana. Je napríklad aj maturitnou otázkou. Preto si myslím, že okrem bežných divákov bude inscenácia zaujímavá aj pre žiakov škôl. Túto variantu hry na javisku ocenia minimálne maturanti, ale v žiadnom prípade hru nerobíme len ako školské predstavenie,“ konštatuje Spišák.

„Bol by som rád, keby veková štruktúra divákov bola širokospektrálna, pretože hra kladie zásadné otázky. Ide v nej o existenciálny zápas, o holý život, o základné otázky života a smrti, o to, čo je človek ochotný obetovať či naopak zradiť v prospech záchrany svojho života.“ Tieto otázky kladie hra podľa Spišáka veľmi naliehavo a človek sa musí veľmi zamýšľať, aby dokázal nájsť nejakú odpoveď, ak je to vôbec možné. Aj v reálnom živote sa dostávame do situácií, kedy nevieme nájsť riešenie a musíme ich nechať bez odpovede.

Napätie na doskách DAB v Nitre: Nová inscenácia položí otázky života a smrti

Lucia Šútorová 24. november 2016

Koncom novembra sa púšťa Divadlo Andreja Bagara do prípravy ďalšej inscenácie. Po premiére Povolanie pápež bude vo Veľkej sále nitrianskeho divadla debutovať dráma slovenského autora Ivana Bukovčana, Kým kohút nezaspieva. Režisérom hry je Michal Spišák. „Táto hra, Kým kohút nezaspieva, je jedno z jeho najvýznamnejších diel,“ povedal režisér Michal Spišák.

Priláka aj maturantov

Napriek ťažšiemu žánru by mohol prilákať aj stredoškolákov, najmä maturantov. Dielo patrí medzi maturitné otázky. V dramatickom príbehu vystupuje desať postáv, ktoré sa na jednu dlhú noc stávajú rukojemníkmi dôstojníka nepriateľskej armády, ktorý chce pomstiť svojho vojaka. "Hra sa odohráva koncom druhej svetovej vojny, v jednom slovenskom meste, tesne po porážke povstania. Nechceli sme zasadzovať tu hru do toho prostredia, išli sme takou cestou abstrakcie. Tá naša inscenácie sa bude odohrávať v priestoroch bitúnku. " uviedol dramaturg Adam Gold. Pôvodne sa dej odohrával v pivnici.

Otázka života a smrti

Otázky, ktoré hra rozoberá však majú čo ponúknuť širokému spektru divákov nehľadiac na vek. „Kladenie tých základných otázok života a smrti, toho čo je ochotný človek obetovať, zradiť, aby si zachránil holý život, to sú tie otázky, ktoré táto hra kladie a človek sa musí veľmi zamýšľať aby dokázal nájsť nejakú odpoveď, ak je to vôbec možné,“ prezradil režisér Michal Spišák.

Termín premiéry

Inscenácia hry Kým kohút nezaspieva bude mať premiéru vo Veľkej sále DAB v Nitre 20. januára 2017. Na doskách DAB v Nitre sa však nebude hrať prvý krát. Ako povedal dramaturg Adam Gold inscenácia sa vracia na javisko po 40 rokoch. Podľa režiséra má čo ponúknuť aj v súčasnosti. „Hra je strhujúca a dúfame, že inscenácia sa nám podarí urobiť tak, že bude napínavá a že divák to bude sledovať do poslednej chvíle s napätím,“ dodal režisér Michal Spišák.

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Divadelný spravodaj

Newsletter

Spravodaj posielame raz za mesiac

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť

Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Viac informácií.