V uplynulej divadelnej sezóne v Divadle Andreja Bagara za všetkým stáli ženy

V uplynulej divadelnej sezóne v Divadle Andreja Bagara za všetkým stáli ženy

10. 7. 2018

Krásna Viola de Lesseps, ktorá očarila aj najznámejšieho dramatika všetkých čias v hre Zaľúbený Shakespeare, doráňaná a samu seba hľadajúca Emma v inscenácii Ľudia, miesta a veci, či dcéry nešťastného Otca Goriota. To sú všetko ženy, ktoré v Divadle Andreja Bagara (DAB) v Nitre utvárali uplynulú sezónu 2017/2018. Tá niesla príznačný názov: Cherchez la femme, teda Za všetkým hľadaj ženu.

Téma tejto známej francúzskej frázy sa v rôznych významoch niesla cez všetky premierované inscenácie sezóny. Aj keď každá z nich priniesla iný žáner, ich spoločným menovateľom bola žena a jej vplyv na vzťahy, konflikty a udalosti v príbehu.

Dve ženy, Silvia Vollmannová a Slavka Civáňová stáli, v úlohe autoriek, režisérky a dramaturgičky aj za uvedením vzdelávacej inscenácie Hoax. A boli to opäť ženy, ktoré pre uplynulú sezónu vytvorili jej nevšednú grafiku. Sú nimi uznávaná art directorka a grafická dizajnérka stojaca za vizuálmi mnohých svetových značiek Mikina Dimunová a jej malá dcérka, s ktorou vytvorila špeciálne pre DAB originálny font písma.

          Divadelná sezóna 2017/2018 v DAB priniesla výnimočné inscenácie, viacero výstav, vzdelávacích programov i noviniek.

          Celkovo divadlo uviedlo na svojich scénach i na zájazdoch 212 predstavení. Ďalších 9 odohrali hosťujúce súbory. Hry uvádzané vo veľkej sále a v štúdiu videlo viac ako 83.000 divákov.

          Sezónu 2017/2018 hodnotí veľmi pozitívne aj riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy. Ako pripomenul, súčasný repertoár DAB je mimoriadne široký, preto sa divadlo rozhodlo v uplynulej sezóne uviesť „len“ tri premiéry. „Dnes môžeme povedať, že všetky tri nové hry boli veľmi úspešné a každá si našla svojho diváka. Obecenstvom mimoriadne žiadaná je romantická komédia Zaľúbený Shakespeare s hviezdnym hereckým obsadením. Teší ma, že jej nitrianske spracovanie ocenili aj zástupcovia spoločnosti Disney Theatrical Productions & Sonia Friedman Productions, od ktorej DAB získala licenciu na uvedenie hry,“ uviedol J. Dóczy.

  

            Zástupca Disneyho spoločnosti Howard Gooding si prišiel pozrieť prvé slovenské uvedenie Zaľúbeného Shakespeara priamo do Nitry. „Tak ako nebýva bežné získanie licencie od Disney Theatrical Productions, tak nebýva ani časté, že sa zástupca tejto spoločnosti príde pozrieť na premiéru. Myslím, že aj tento záujem je dôkazom toho, že nitrianski tvorcovia Zaľúbeného Shakespeara zaujali aj ľudí od Disneyho,“ uviedla pred časom dramaturgička inscenácie Slavka Civáňová.

„Som rád, že som mohol prísť do Nitry odovzdať názor zástupcu autorskej agentúry pána Howarda Goodinga, ktorý sa po novembrovej premiére Zaľúbeného Shakespeara vyjadril, že absolvoval už viacero jej predstavení v rôznych kútoch sveta, no najveľkolepejší dojem naňho urobilo to nitrianske,“ pripomenul Ľubomír Feldek, ktorý scenár inscenácie prekladal.

           Uvádzané inscenácie ocenila kritika i diváci

            V januári 2018 uviedlo DAB vo Veľkej sále premiéru inscenácie britského dramatika Duncana Macmillana s názvom Ľudia, miesta a veci. Vynikajúco napísaná hra si okamžite získala pozornosť divákov i divadelnej kritiky. K úspechu inscenácie určite prispel aj výrazný herecký výkon Barbory Andrešičovej, ktorá za stvárnenie hlavnej postavy Emmy získala na festivale Nová dráma/New Drama 2018 zvláštnu cenu poroty za širokospektrálnosť hereckého prejavu. „S inscenáciou pôjdeme aj na Medzinárodní festival Divadlo Plzeň 2018, kde bola dokonca zaradená do hlavného programu, čo je pre každé slovenské i české divadlo veľká pocta,“ povedal J. Dóczy.

  

            S diváckym úspechom sa stretla aj inscenácia Otec Goriot v réžii Romana Poláka, ktorej premiéru uviedlo DAB 13. apríla. „Ide o dramatizáciu klasického diela Honoré de Balzaca, s ktorou sme na naše javisko priniesli aj povinnú literatúru pre študentov. Kvalitné naštudovanie, vynikajúce herecké výkony a veľkolepá výprava prilákala už v príbehu niekoľkých týždňov do nitrianskeho divadla stovky divákov,“ uviedol Dóczy.

  

            Veľkú pozornosť si v sezóne 2017/2018 získala aj edukačná hra Hoax, s ktorou chodilo divadlo priamo za študentmi na stredné školy. „Jej autorky Silvia Vollmannová a Slavka Civáňová dokázali vtipnou formou zaujať mladých divákov a vysvetliť im, ako sa dá manipulovať verejná mienka a ako nepravdivé a vymyslené správy môžu viesť k vzniku a podpore extrémizmu,“ pripomenul J. Dóczy.

  

            Aj v tejto sezóne pútal veľkú pozornosť „nitriansky“ Jánošík

            V uplynulej sezóne predovšetkým medzi kritikmi mimoriadne rezonovala aj inscenácia Jánošík, s ktorou DAB vycestovalo na festival Divadelní Flora Olomouc i na festival Dotyky a spojenia v Martine. „Som veľmi rád, že sme dokázali túto výnimočnú a kritikmi mimoriadne oceňovanú inscenáciu predstaviť v rámci našich edukačných aktivít aj mladým divákom v rámci vzdelávacieho projektu Jánošík – Jáno-šok. Bol určený predovšetkým vysokoškolským študentom, ktorí mali možnosť stretnúť sa a rozprávať priamo s tvorcami inscenácie a absolvovať aj diskusiu a analýzu hry s divadelným kritikom Karolom Mišovicom,“ skonštatoval J. Dóczy.

  

            Prípravy na budúcu sezónu sú v plnom prúde

            Ako doplnil, dramaturgická rada DAB počas celého roka pripravovala inscenácie, ktoré divadlo uvedie počas nasledujúcich dvoch rokov. „O všetkých novinkách budeme včas informovať na začiatku divadelnej sezóny 2018/2019. Teraz prezradím iba to, že sme už začali s nácvikom inscenácie Mechanický pomaranč a celkovo pre našich divákov pripravujeme na budúcu sezónu päť premiér,“ dodal J. Dóczy.

  

Späť

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami

Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Viac informácií.