Sezóna Made in Slovakia prinesie na nitrianske javisko v januári aj vrcholné dielo slovenskej modernej klasiky!

Sezóna Made in Slovakia prinesie na nitrianske javisko v januári aj vrcholné dielo slovenskej modernej klasiky!

25. 11. 2016

V utorok 22. 11. 2016 prebehla v priestoroch Divadla Andreja Bagara v Nitre prvá ideová skúška inscenácie Kým kohút nezaspieva významného slovenského dramatika Ivana Bukovčana. Po úspešnom naštudovaní pôvodného muzikálu Povolanie pápež a začiatku skúšobného procesu inscenácie Dobro sa DAB pustilo do prípravy ďalšieho ambiciózneho projektu. Tentoraz sa divadlo rozhodlo publiku predstaviť jeden z kľúčových dramatických textov slovenskej modernej klasiky.

Ide o modelovú drámu, ktorá sa odohráva počas napätej noci v bližšie nešpecifikovanom slovenskom meste tesne po porážke Slovenského národného povstania. Desať náhodne zadržaných postáv je v rámci odplaty za zákernú vraždu vojaka okupačnej armády zaistených v uzavretej miestnosti. Čoskoro sa ukazuje, že nie každý z rukojemníkov bude mať možnosť sa zachrániť, že sa niekto bude musieť obetovať. Kto to však bude?

Text predstavuje človeka stojaceho zoči-voči existenciálnym otázkam, núti ho riešiť mravné dilemy.

Tvorcovia inscenácie k hre pristupujú so snahou o jej primeranú aktualizáciu, ktorá umožní dnešnému divákovi priblížiť závažné témy textu v strhujúcom predstavení plnom napätia, pôsobivých obrazov a bravúrnych hereckých výkonov.

V inscenácii sa predstaví podstatná časť hereckého súboru DAB: Eva Pavlíková, Ivan Vojtek, Lenka Barilíková, Branislav Matuščin, Martin Nahálka, Peter Oszlík, Martin Fratrič, Alena Pajtinková, Andrea Sabová, Tomáš Turek, Roman Poláčik, Martin Šalacha a niekoľko hosťujúcich hercov: Ján Hrmo, Martin Stolár a Karol Filo.

Režisérom inscenácie je Michal Spišák, ktorý sa opäť v DAB predstavuje po dvoch réžiách v sezóne minulej. Dramaturgom je Adam Gold, autorkou scénografické koncepcie Diana Strauszová a autorkou návrhov kostýmov Eva Kleinová.

Premiéra inscenácie je naplánovaná na 20. 1. 2017 vo Veľkej sále DAB v Nitre.

   

Späť

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Divadelný spravodaj

Newsletter

Spravodaj posielame raz za mesiac

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť

Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Viac informácií.