Reakcia DAB v Nitre na medializované informácie

Reakcia DAB v Nitre na medializované informácie

27. 4. 2018

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre musí reagovať na skreslené medializované informácie, ktoré sa týkajú rozviazania pracovného pomeru s členmi umeleckého súboru Romanom Poláčikom a Martinom Šalachom.

       Problém, na ktorý nadväzovali ďalšie udalosti, vznikol po premiére inscenácie Otec Goriot v piatok 13. 4. 2018 pri incidente v Zákulisí (v priestore pracovne nazývanom bufet pre zamestnancov), ktorý má v prenájme spoločnosť Slovrestav s.r.o. Uvedená spoločnosť prevádzkuje tieto priestory na základe zmluvy.

       Prevádzková doba bufetu bola po premiére hry Otec Goriot predĺžená na základe požiadavky umeleckého šéfa DAB do 02:00. Podľa našich informácií a kamerových záznamov požiadala bezpečnostná služba Bonul, ktorú si najala spoločnosti Slovrestav s.r.o., návštevníkov, aby po záverečnej hodine opustili uvedené priestory, nakoľko povolenie na prevádzku bolo len do 02:00. Namieste došlo k slovným výmenám názorov, na základe kamerových záznamov však nemáme žiadne dôkazy, že by prišlo k nejakým fyzickým stretom s hercami a návštevníkmi. Nakoľko sa jedná o priestor v prenájme Slovrestav s.r.o., nie je, žiaľ, v  kompetencii vedenia DAB riešiť poriadok v uvedených priestoroch.

       Divadlo Andreja Bagara v Nitre má vlastnú ochranu objektu a nemá uzatvorenú žiadnu zmluvu ani nijako nespolupracuje s SBS Bonul. Ochrana objektu DAB nemá v kompetencii riešiť priestory v prenájme, aj keď sa nachádzajú v rovnakej budove. V prípade poškodzovania zariadenia DAB, porušovaní predpisov a nariadení, volajú políciu na zjednanie nápravy. 

       Považujeme za dôležité pripomenúť, že k rozviazaniu pracovného pomeru s oboma hercami nedošlo kvôli spomínanému incidentu v bufete DAB, ale v súvislosti s ich následným prístupom, kvôli ktorému bolo vážne ohrozené odohratie večerného predstavenia v DAB v nasledujúci večer 14. 4. 2018. Celú záležitosť vedenie DAB vyriešilo v súlade so zákonníkom práce po vzájomnej dohode s oboma hercami a pokladáme ju za uzatvorenú.

       Celý konflikt vznikol ako konflikt medzi hercami a prevádzkou bufetu. A netýka sa divadla ako takého. To, že tento konflikt samotní herci preniesli na diváka (v zmysle ohrozenia realizácie sobotného predstavenia) a na pôdu divadla, považujeme za neprípustné a sme presvedčení, že rovnako by reagovalo vedenie každého divadla.

       Môžeme len doplniť, že informácie, ktoré boli v statuse Katariny Kubisovej na sociálnej sieti (Katarzia, dcéra herečky Evy Pavlíkovej), boli veľmi jednostranné, skreslené a v mnohých konštatovaniach vyložene nepravdivé. Navyše sú interpretáciou osoby, ktorá sa v uvedenom čase nenachádzala v priestoroch a vychádza len zo sprostredkovaných a nepresných informácií. 

       Vedenie DAB chápe, že divadelný bufet je špecifickým priestorom, ktorý pracovníkom divadla a predovšetkým hercom poskytuje zázemie, možnosť relaxu a uvoľnenia po náročných výkonoch na javisku. Preto sme už prikročili ku konkrétnym krokom, ktoré majú zabezpečiť citlivejší prístup prenajímateľa priestoru k členom umeleckého súboru a ktoré majú v budúcnosti zamedziť podobným poľutovaniahodným incidentom.

       V závere chceme podotknúť, že nás vzniknutá situácia veľmi mrzí, ale v záujme zachovania prevádzkyschopnosti divadla, žiaľ, vedenie DAB nemalo inú možnosť ako na ňu reagovať.

-dab-

Späť

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami

Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Viac informácií.