Divadlo Andreja Bagara začalo s prípravou dvoch nových inscenácií 

Divadlo Andreja Bagara začalo s prípravou dvoch nových inscenácií 

17. 3. 2017

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre začalo v týchto dňoch s prípravou dvoch nových inscenácií. V rámci divadelnej sezóny Made in Slovakia ponúkne v apríli svojim divákom poéziu Miroslava Válka v hre Žltým včelám žlté slzy a súčasnú interpretáciu mýtického príbehu inscenácii Jánošík.

V hre ŽLTÝM VČELÁM ŽLTÉ SLZY je básnická tvorba Miroslava Válka východiskom pre svojbytné javiskové vrstvenie Jana z Přítmí, dobre utajeného tvorcu, ktorý nanovo a pritom novo prichádza z moravských luhov a hájov do nitrianskej doliny. Aby poodkryl svet Válkových slov a prekypujúcich metafor, dal priestor imaginácii, rozozvučal zvony nových scénických obrazov. Bol víchricou, ktorá čo-to rozmetá, čo-to nanovo usporiada. Bol dušehojivým tmelom, ktorý čo-to spojí, čo-to po svojom preskupí. Aby dal podstate jej nezvyčajné miesto.

Miroslav Válek patrí k najrozpornejším osobnostiam slovenskej kultúry 20. storočia. „Hádam neexistuje taká neprehliadnuteľná suma vysoko cenenej básnickej tvorby, akú nám zanechal práve on. Tvorby, ktorá podnecuje predstavivosť, uchvacuje zmysly aj intelekt. Miroslav Válek - najvýznamnejší predstaviteľ slovenskej básnickej moderny 20. storočia. Miroslav Válek – básnik svetového formátu. Válkova tvorba patrí k umeleckým vrcholom modernej slovenskej poézie. Je výnimočná tým, že komunikuje aj s dnešnou (a nielen) mladou generáciou,“ hovorí šéfdramaturg DAB Svetozár Sprušanský.

Válek je dodnes stálicou nekonvenčnosti, ktorá sa vzpiera naivným a jednoznačným analýzam. Je na míle vzdialený každej sentimentalite či banálnemu komentovaniu udalostí a faktov. Prirodzeným prostredím jeho básní je priestor medzi tušeným a skutočným. V slovenských pomeroch predstavuje moderný typ básnika elitného intelektu, ktorý pochopil, že poznanie bez porozumenia je nebezpečné, že ľudia sa zachraňujú vzájomnými vzťahmi. Tým, že vystupujú sami zo seba a sú ochotní byť niekým iným aj pre toho druhého. Sarkazmus, irónia, melanchólia, prudká konkrétnosť a ostrá intenzita, až útočná agresivita vrstvených obrazov... Ale aj  uvoľnená hravosť, dadaistická spontaneita v tvorbe pre deti. Takto zurvalo aj ostýchavo vnímame Válkove básne pred ich divadelným uchopením a následným spracovaním. 

V réžii Jana z Přítmí hrajú: Juraj Ďuriš, Lenka Barilíková, Daniela Kuffelová, Martin Nahálka, Alena Pajtinková, Jakub Rybárik, Andrea Sabová. Premiéra hry je naplánovaná na 21. apríla 2017 v Štúdiu DAB. 

Inscenácia JÁNOŠÍK je súčasnou interpretáciou známeho mýtického príbehu. Veršovanú skladbu z pera spisovateľky, prekladateľky a dramatičky Márie Rázusovej-Martákovej možno považovať za jednu z významných slovenských divadelných hier. V jej výraznom autorskom uchopení známej legendy o zbojníkovi cítime hlbokú znalosť popredných dramatických diel iných európskych literatúr, čo dokazujú okrem iného jej preklady Rostandovho Cyrana z Bergeracu či Hugovej drámy Hernani. Predovšetkým nás však očarúva funkčným prepojením náročnej formy s osobitým ideovým rámcom príbehu.

Vznik ľudovej zbojníckej legendy je jasný. Zúfalý, pánmi prenasledovaný nevoľník rozhodne sa pozdvihnúť zbraň, vzoprieť sa a za cenu najvyšších obetí doviesť svoj boj až do stavu slobody. V obrazoch zbojníkov potom ľud nachádza cestu k sebavedomiu, sociálnej spravodlivosti a nájdeniu zmyslu svojej existencie. Ide až o určitý archetypálny príbeh, ktorého najrôznejšie žánrové spracovania možno zaznamenať aj v iných európskych kultúrach.

Zásadný autorský vklad Rázusovej-Martákovej spočíva v prenesení príbehu z roviny ľudovej zbojníckej legendy do roviny historickej hry s širokým intelektuálnym rámcom. Režisér Rastislav Ballek sa pokúsi svojím osobitým režijným uchopením textu predstaviť nitrianskemu publiku tému, ktorá tvorivé gesto dramatičky rozvinie prostriedkami výsostne moderného divadla. Vypäto súčasný náhľad na celý jánošíkovský mýtus by mal viesť k otvorenej komunikácii s divákom a predložiť mu aktuálne otázky, ktoré hra skrýva.

V réžii Rastislava Balleka hrajú: Barbora Andrešičová, Branislav Matuščin, Roman Poláčik, Marcel Ochránek, Martin Šalacha, Marián Viskup. Premiéra hry je naplánovaná na 28. apríla 2017 vo Veľkej sále DAB.

Späť

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Divadelný spravodaj

Newsletter

Spravodaj posielame raz za mesiac

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť

Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Viac informácií.