Divadlo Andreja Bagara pripravuje prvú slovenskú divadelnú adaptáciu slávneho Otca Goriota

Divadlo Andreja Bagara pripravuje prvú slovenskú divadelnú adaptáciu slávneho Otca Goriota

13. 2. 2018

Divadlo Andreja Bagra (DAB) v Nitre začalo s nácvikom inscenácie Otec Goriot. Slávny rovnomenný román je súčasťou rozsiahleho cyklu Ľudská komédia, vďaka ktorému sa jeho autor Honoré de Balzac zapísal do dejín literatúry ako prenikavý analytik spoločenského života. Ide o prvú slovenskú divadelnú adaptáciu románu. Jej autormi sú Daniel Majling a Roman Polák, ktorý inscenáciu aj režíruje.

Ako pripomínajú tvorcovia, v Otcovi Goriotovi zobrazil Balzac silu otcovskej lásky, ktorá nepozná hranice. Goriot obetoval všetko svojim dcéram a tomu, aby im zabezpečil šťastný a bezstarostný život. Neexistovalo nič, čo by nebol schopný urobiť pre šťastie svojich dcér, a predsa sa mu nedostala späť ich oddanosť a láska. Zomiera v absolútnej chudobe a opustený.

Napriek tomu, že román je kritikou aristokratickej a meštianskej spoločnosti 19. storočia, príbeh otca Goriota, jeho čistej obety vo svete intríg a pretvárky, mocne rezonuje aj u dnešných čitateľov. Balzac svojou spoločenskou kritikou prenikavo demaskoval mravný, finančný, obchodný, politický, vojenský, vedecký aj umelecký svet francúzskej spoločnosti svojich čias. Z jeho videnia sveta vyplýva, že spoločenský život 19. storočia neovládali mravné idey a filozofické ideály, ale vášne, neresti, peniaze a intrigy. V Balzacovom svete je „bohém kráľom, kurtizána kráľovnou a peniaze najvyšším božstvom.“

„Otec Goriot je svetová klasika, mnohí ju poznáme z povinného čítania, ale málokto si vie predstaviť, koľko zákutí ľudskej duše sa skrýva v tomto románe. Aj keď hráme hru v dobových kostýmoch, my sme sa do adaptácie s Danom Majlingom snažili vložiť čo najviac súčasnej psychológie. Hovoríme v nej o tom, že ide o peniaze, že ide o to, byť čo najvyššie v spoločnosti. To všetko poznáme aj z tejto doby. To, že život nie je o vzťahoch, láske, porozumení, ale o spoločenskom uznaní a o tom, ako mať viac peňazí, to je výkričník, ku ktorému nás môže táto hra dostať,“ skonštatoval režisér hry Roman Polák.

Ako pripomenul, inscenácia je určená pre široké publikum. „Hra môže byť varovaním pre mladých ľudí, ale aj pre tých starších, ktorí prostredníctvom nej môžu vidieť svoje tragédie a vzťahové vyprázdnenosti. To môže byť istá katarzia pre divákov,“ povedal R. Polák.

Mimoriadne zaujímavý a realistický príbeh hovorí o otcovskej obetavosti i ľudskej krutosti, o nevšímavosti. „Tá obeť, tá otcovská láska, to by mal byť ten veľký odkaz, s ktorým budú po predstavení odchádzať diváci. To je to očistné, to katarzné, čo môžu zažiť. Okrem toho sa môžeme tešiť aj na úžasnú výpravu a krásne kostýmy Petra Čaneckého. Takže inscenácia poskytne aj ohromný estetický zážitok,“ uviedla dramaturgička hry Lucia Mihálová.

V inscenácii sa predstavia: Ivan Vojtek, Eva Pavlíková, Roman Poláčik, Andrea Sabová, Anna Rakovská, Martin Šalacha, Martin Nahálka, Daniela Pribullová, Gabriela Dolná, Daniela Kuffelová, Marcel Ochránek, Martin Fratrič, Barbora Andrešičová, Lenka Barilíková, Juraj Ďuriš, Peter Ozslík, Branislav Matuščin, Marián Viskup.

Premiéra inscenácie Otec Goriot sa bude konať 13. apríla vo Veľkej sále DAB.

  

 

  

 

  

Späť

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami

Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Viac informácií.